Skupina inžinierov vyvinula novú verziu prúdových motorov, ktorá môže znížiť spotrebu paliva v lietadlách o štyri až osem percent. Testovať ho začala NASA vo svojom Glenn Research Center v Clevelande.
Menej „chemtrails“ na oblohe?
Nový typ pohonu motora sa skladá z vrtule a nasávacieho vstupu, ktorý riadi tok vzduchu do motora. Je navrhnutý tak, aby mohol byť vložený do trupu tryskového lietadla.
Prúdové motory sú zvyčajne umiestnené v určitej vzdialenosti od povrchu lietadla, z dôvodu pomalšie prúdiaceho vzduchového filmu, ktorý obklopuje trup lietadla. Táto obálka sa nazýva medznou vrstvou.
Nový typ propulzoru využíva práve túto medznú vrstvu. Inžinieri veria, že môžu znížiť spotrebu paliva zapustením motorov lietadla do trupu a využitím hraničnej vrstvy prúdiaceho vzduchu na pohon lietadla.
Inžinier David Arend z NASA Glenn Research Center vysvetľuje: „Podrobnejšie analýzy ukázali, že reaktívne motory s využitím medznej vrstvy môžu výrazne zlepšiť účinnosť leteckého paliva.
Ak bude tento nový dizajn a jeho podporné technológie fungovať, dosiahne motor požadovaný ťah s menšou spotrebou paliva. To zároveň predĺži dolet a zníži celkovú hmotnosť lietadla.“
Vývoj nie je jednoduchý
Vyzerá to ako jednoduchá zmena dizajnu, ale skutočnosť je zložitejšia. Medzná vrstva vzduchu je veľmi deformovaná a to ovplyvňuje spôsob, akým pracuje vrtuľa. Nové riešenia preto vyžadujú silnejšie vrtule.
Keďže deformovaný prúd medznej vrstvy môže bežné vrtule zničiť, tím vývojárov z United Technologies Research Center a Virginia Polytechnic and State University musel navrhnúť nové, oveľa silnejšie. Navyše v NASA Glenn Research Center v Clevelande museli inžinieri prebudovať skúšobný aerodynamický tunel, aby sa doň nové motory zmestili .
Počas testovania budú skúšať motory za rôznych rýchlostí vetra pri rôznych hrúbkach medznej vrstvy, aby sa ukázalo, ako tieto faktory ovplyvňujú propulzor – jeho výkon, ovládateľnosť a štruktúru. Ak sa všetko podarí, budeme snáď v budúcnosti lietať ekologickejšie a aj lacnejšie.