Reklama

NASA spája sily so súkromníkmi pre Mesiac, aj Mars

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

V projekte Apollo mala NASA extrémnu ekonomickú aj politickú podporu vlády USA, ale išlo o enormne drahý a náročný projekt. Vo všeobecnosti sú takéto programy nad sily národných kozmických agentúr, preto je vítaná medzinárodná spolupráca.

Dobre to ilustruje projekt medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, mnohonásobne – veľkosťou, možnosťami, aj trvaním – presahujúci prechádzajúce národné orbitálne stanice. Americký Skylab, sovietsky Mir, alebo Saljut, aj čínsky Tchien-kung 2 boli oproti ISS len neduživí trpaslíci s krátkou životnosťou.

Pomôžu malí, aj veľkí

V čase, keď americká vláda oznámila vrátenie astronautov (a tentoraz aj astronautky) na Mesiac v projekte Artemis do roku 2014, sa snaží vesmírna agentúra NASA zapojiť do vývoja potrebných technológií aj súkromné firmy.

Pozrite si

NASA chce prvú ženu na Mesiaci v roku 2024. Nebude to lacné

Ide celkovo o 13 súkromných spoločností, ktoré budú v spolupráci s NASA vyvíjať technológie a postupy celkovo v 19-tich oblastiach. NASA im bezplatne poskytne know-how a vybavenie, aby dosiahla rýchlejší pokrok pri získaní potrebných riešení pre budúce misie, vrátane pilotovaných letov na Mesiac a na Mars.

Zdroj | NASA

Medzi oslovenými firmami nechýba SpaceX, Blue Origin, alebo Lockheed Martin. Výskumné centrá NASA sa spoja so spoločnosťami od malých firiem s menej ako desiatimi zamestnancami, až po veľkých leteckých výrobcov, aby im poskytli odborné znalosti, vybavenie, hardvér a softvér.

Pozrite si

NASA vyšle na Titan lietajúcu sondu Dragonfly

Spoločný vývoj a výskum sa zameria na kľúčové oblasti, akými sú pokročilá komunikácia, navigácia a avionika, vyspelé materiály, vybavenie pre štart, zostup a pristátie, výroba a montáž zariadení na mieste (tzn. na inom vesmírnom telese, prípadne na obežnej dráhe), pohonné jednotky a riadiace a prieskumné technológie.

Nové pohony, navigačné, aj komunikačné systémy

Jedným z dôležitých partnerov bude spoločnosť SpaceX, ktorá má pracovať na zdokonalení technológie, umožňujúcej vertikálne pristátie veľkých rakiet na Mesiaci v spolupráci s Kennedy Space Center na Floride, patriacim NASA.

Pozrite si

SpaceX zahrala ďalší pôsobivý „heavy metal“

Okrem toho sa SpaceX spojí s ďalšími výskumnými strediskami NASA – Glenn Research Center v Clevelande a Marshall Space Flight Center v Alabame, aby zdokonalila svoju technológiu na tankovanie paliva na obežnej dráhe. Tá je nevyhnutná pre prevádzku jeho gigantických medziplanetárnych lodí Starship.

Zdroj | SpaceX

Blue Origin zas bude spolupracovať s Johnson Space Center NASA na navigačnom a navádzacom systéme, ktorý umožní presné pristátie na rôznych miestach na Mesiaci. Okrem toho v spolupráci s Glenn Research Center a Johnsonovým vesmírnym strediskom bude vyvíjať systém palivových článkov pre mesačný pristávací modul Blue Moon, ktoré by modulu poskytli energiu na dva týždne. Toľko trvá na väčšine povrchu Mesiaca noc, kedy sa nedajú využiť solárne panely.

Zdroj | Blue Origin

NASA pomôže spoločnosti Blue Origin aj pri vývoji materiálov odolávajúcich vysokým teplotám pre dýzy motorov s kvapalným palivom, určených pre lunárne pristávacie moduly.

Lockheed Martin bude spolupracovať pri vývoji autonómnych systémov na pestovanie rastlín vo vesmíre, aby si mohli budúci vesmírni výskumníci zabezpečiť potraviny priamo na iných planétach. Nejde pritom o žiadny triviálny problém. Rastliny počas fotosyntézy produkujú kyslík, čo môže byť v uzavretých priestoroch nebezpečné. Pestovanie rastlín preto musí počítať aj s úpravou atmosféry, pričom dusík nie je vo vesmíre samozrejmosťou, ako na Zemi.

Pozrite si

Jeff Bezos chce trvalú základňu na Mesiaci. S NASA, alebo bez nej

Spoločnosť Advanced Space of Boulder z Colorada sa v spolupráci s Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte v štáte Maryland sústredí na zdokonalenie lunárnych navigačných technológií. Výsledkom kooperácie by mal byť navigačný systém medzi Zemou a Mesiacom, ktorý doplní sieť „vesmírneho internetu“ Deep Space Network agentúry NASA a podporí budúce prieskumné misie.

Takéto spoločné úsilie, nielen v rámci USA, ale aj v medzinárodnom meradle, pomôže akcelerovať naše prenikanie do kozmu. Univerzity a vedecké inštitúcie sa vo vesmírnom výskume angažujú dlhodobo, teraz treba dotiahnuť k spolupráci namiesto súperenia aj súkromné spoločnosti. NASA ukazuje, ako sa to dá.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.