Reklama

NASA pripravuje elektrické lietadlo – prekvapí množstvom motorov

Juraj Procházka

Aj keď pri svojom vzniku malo elektrické lietadlo na solárny pohon Solar Impulse 2 ambíciu obletieť planétu bez medzipristátia, zatiaľ na takúto métu nesiaha. Napriek tomu jeho aktuálna cesta okolo sveta na etapy vyvoláva veľkú pozornosť médií. Táto mediálna horúčka je možno až trochu neprirodzená, obalená hrubou vrstvou marketingovej vaty.

nasa-leaptech

Umelecká predstava elektrického lietadla NASA LEAPTech

Nejasná je napríklad pracovná náplň 65 ľudí v riadiacom centre letu v Monaku, keď lietadlo po zemi sprevádza tým s rovnakým počtom pracovníkov. Cisternové vozidlá s palivom pritom toto lietadlo určite nepotrebuje.

Pozrite si: Solar Impulse 2 – okolo sveta bez medzipristátia

Lietadlá (a helikoptéry) s elektrickým pohonom však majú budúcnosť a to nielen v podobe dronov a možno nielen na Zemi. NASA vyvíja elektrické lietadlo LEAPTech, ktoré nebude len karikatúrou dnešných lietadiel so spaľovacími motormi. (Solárne lietadlo Solar Impulse 2 má monštruózne rozmery kvôli potrebe veľkej plochy solárnych panelov, no dosahuje rýchlosť menšiu než bežný automobil.)

nasa-leaptech1

Zatiaľ NASA testuje na korbe nákladného auta len zmenšenú verziu krídla vyrobenú z uhlíkových kompozitov. Má dĺžku 9,5 metra. Krídlo je osadené 18-timi vrtuľami poháňanými elektromotormi, z ktorých každý je samostatne riadený počítačom. V ďalšej fáze má byť krídlo namontované na komerčné lietadlo Tecnam P2006T a testované skúšobnými pilotmi.

nasa-leaptech2

Testovanie zmenšenej verzie krídla LEAPTech

Tak ako pri elektromobiloch je kritickým momentom dojazd, aj elektrické lietadlá sa stretávajú s problémom doletu. Hmotnosť batérií je v tomto prípade ešte dôležitejšia ako pri automobiloch. NASA v elektrickom lietadle LEAPTech používa batérie LiFePO4 (lithium iron phosphate).

Pozrite si: NASA nasadí na Marse drony

Vo finálnej podobe má elektrické lietadlo dosahovať rovnaké rýchlosti, ako dnešné lietadlá s konvenčným pohonom a bude potrebovať aj rovnako dlhú štartovaciu a pristávaciu dráhu. NASA predpokladá, že koncept elektrických lietadiel by sa mohol realizovať v priebehu nasledujúcej dekády. Najskôr u malých súkromných lietadiel a neskôr by sa mal objaviť aj vo veľkých dopravných lietadlách.

Zdroj: Engadget, Foto: NASA

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.