Záujem o výskum Marsu neklesá, skôr naopak. Mieri tam pristávací modul rusko-európskej misie ExoMars – Schiaparelli a druhá časť misie vyšle v roku 2020 k Marsu rover. Vozidlo ExoMars, ktoré malo pôvodne odštartovať už v roku 2018, bude hľadať stopy života a život podporujúce látky v prostredí.
Podobné poslanie bude mať pohyblivý robot NASA, ktorý využije rovnaké štartovacie okno a pôjde zatiaľ o najsofistikovanejšie pojazdné laboratórium. NASA JPL aktuálne odhalila detaily o „výzbroji“ roveru s pracovným názvom Mars 2020.
Pátranie po „Marťanoch“
Projekt, ktorý je vo finálnom štádiu schvaľovacieho procesu, by mal štartovať v polovici roku 2020. Rover má na Marse pristáť vo februári roku 2021 rovnakou metódou ako slávna Curiosity. Pristávací modul zapojí brzdiace motory a samotné vozidlo spustí posledné metre na povrch pomocou lán.
Na rozdiel od Curiosity sa však Mars 2020 zameria na hľadanie súčasného, alebo minulého života. Minimálne v mikrobiálnej forme sa na Marse v minulosti s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytoval a je možné, že tam mikroorganizmy prežívajú aj dnes.
Sonda má počas pristátia korigovať miesto dosadnutia a vybrať „menej prístupnú“ zaujímavú lokalitu. Doteraz marsovské sondy pristávali vždy v najbezpečnejších miestach. Tie však obvykle nie sú také atraktívne pre výskum, ako členitý terén.
Rover Mars 2020 sa však od Curiosity bude v mnohom líšiť. Odoberané vzorky má nielen analyzovať, ale aj ukladať v puzdrách na určené miesta. Odtiaľ ich neskôr vyzdvihnú iné sondy, alebo kozmonauti a dopravia ich na Zem. Ako prvá sonda bude vybavený aj mikrofónmi a prvýkrát si tak budeme môcť vypočuť vietor a počasie na Marse.
NASA uvažuje aj o využití solárnych dronov, ktoré budú roverom pomáhať mapovať prekážky na trase a vykonávať diaľkový prieskum povrchu.
Výskumom možností získavania kyslíka z hornín a plynov na Marse táto misia pripraví aj cestu pre prvých ľudí, ktorí sa tam dopravia.
Silný arzenál
Prístrojové vybavenie roveru ešte nie je definitívne určené, ale pravdepodobne bude mať na palube (aj) tieto prístroje:
Mastcam-Z – moderný kamerový systém so schopnosťou panoramatického a stereoskopického zobrazenia. Prístroj bude tiež pomáhať pri vykonávaní operácií roveru.
SuperCam – nástroj schopný zobrazovať a analyzovať chemické zloženie a mineralógiu povrchu. Prístroj bude tiež schopný detekovať prítomnosť organických látok v horninách a regolite na diaľku.
PIXLA – Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry, röntgenový fluorescenčný spektrometer, ktorý bude obsahovať aj termovízne kamery s vysokým rozlíšením pre stanovenie jemných detailov základného zloženia povrchu Marsu. Poskytne najdetailnejšiu detekciu a analýzu chemických prvkov v histórii výskumu planéty.
SHERLOC – Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics and Chemicals. Spektrometer, ktorý bude pomocou UV laseru vykonávať presnú analýzu minerálov a detekciu organických zlúčenín. SHERLOC bude prvý UV Ramanov spektrometer použitý na povrchu Marsu.
MOXIE – Mars Oxygen ISRU Experiment. Experimentálna technológia na testovanie získavania kyslíka z marťanského oxidu uhličitého v atmosfére.
MEDA – Mars Environmental Dynamics Analyzer je sada senzorov, ktoré umožnia meranie teploty, rýchlosti a smeru vetra, tlaku, relatívnej vlhkosti a veľkosti a tvaru prachu.
RIMFAX – Radar Imager for Mars‘ Subsurface Exploration. Pozemný radar bude slúžiť na prieskum geologickej štruktúry podložia v centimetrovom pásme.
Aby sme spoznali svojho suseda
Rover Mars 2020 je súčasťou komplexného programu NASA na výskum červenej planéty – Mars Exploration Program, ktorý zahŕňa rovery Opportunity a Curiosity a družice Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter a MAVEN, ktoré sú sú momentálne na obežnej dráhe.
V roku 2016 mal začať hlbšie vrstvy Marsu skúmať pristávací modul InSight, ale jeho plánovaný štart z marca 2016 bol preložený na rok 2018. Štartovacie okno začína 5.5.2018 a InSight by mal pristáť na Marse 26. novembra toho istého roku. NASA sa tiež zúčastňuje projektu ExoMars, ktorý je spoločnou misiou európskej agentúry ESA a ruskej Roskosmos.
Mars Exploration Program skúma Mars ako dynamický systém, vrátane geologických a klimatických pomerov v minulosti, a v jeho rámci vedci pracujú aj na príprave spiatočných pilotovaných letov pre budúce výpravy s ľudskou posádkou. Trvá to dlho, ale sme stále bližšie.