Reklama

NASA dokáže včas varovať pred solárnymi búrkami

Juraj Procházka

Hoci sú to často novinárske senzácie (novinári ctia pravidlo „čím horšie, tým lepšie“, našťastie nie všetci) geomagnetické búrky môžu byť skutočne nebezpečné a vedia vyvolať napríklad aj poruchy rozvodných sietí. Problém je v tom, že tie ničivé dokážeme predpovedať len 30 až 60 minút vopred.

11_rocny-cyklus-solar

Slnečná aktivita sa vyvíja v 11-ročných cykloch

Takzvané slnečné, či geomagnetické búrky sú spôsobené interakciou medzi prúdom nabitých častíc vyvrhnutých do vesmíru pri slnečných erupciách so zemským magnetickým poľom. Svoju estetickú odozvu majú takéto strety vo výraznej polárnej žiare, ktorú vyvolávajú častice slnečného vetra v ionosfére. Jóbove zvesti varujúce pred možnými výpadkami sietí sa síce už dávno nenaplnili, to však neznamená, že je to nemožné. Všetko závisí od smeru, ktorým letí prúd nabitých častíc zo Slnka vzhľadom k siločiaram zemského magnetického poľa a od veľkosti erupcie.

POZRITE SI: Slnečná aktivita eskaluje, máme sa obávať?

Podľa portálu Engadget teraz Neel Savani z NASA Goddard začal testovať nový prognostický model, ktorý umožní predpovedať ničivé slnečné búrky až 24 hodín dopredu.

sonda-soho

Sonda SOHO

Predchádzajúce modely vychádzali len z mapovania miest na povrchu Slnka s najväčšou aktivitou. Vedci k nim teraz pridali aj ďalšie miesta, ktoré sa tiež podieľajú na chrlení častíc a plynov v takzvaných masívnych koronárnych výronoch (coronal mass ejections, CME).

Model využíva koronografy zo sondy Solar and Heliospheric Observatory (SOHO), ktorá je výsledkom spolupráce európskej a americkej kozmickej agentúry ESA a NASA. Z koronagrafov sa dá určiť nielen smer šírenia výronov, ale aj to, ktoré časti smerujú do akých sekcií magnetického poľa.

Savany testoval model z ôsmich CME a v testovaní bude pokračovať s rozšíreným modelom, aby sa zabezpečila vyššia presnosť. Celý proces modelovania a testovania má urýchliť špeciálna aplikácia.

Ak budú testy úspešné, výsledky by sa mali analyzovať spoločne s monitoringom satelitu DSCOVR (Deep Space Climate Observatory), ktorý prevádzkuje americká asociácia NOAA (National Oceanic and Atmospheric Association). O nebezpečenstvách, ktoré Zemi hrozia z blízkeho vesmíru by sme tak mali vedieť skôr, čo dáva väčšie šance podniknúť protiopatrenia a minimalizovať prípadné škody.

Zdroj: Engadget, Foto: NASA

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.