Americká vesmírna agentúra ohlásila prvých víťazov výzvy na spoluprácu pri vývoji vesmírneho robota Astrobee. Študent mechaniky Nino Wunderlin, koncepčný inžinier Myrdal Manzano a vývojár softvéru Amit Biswas uvidia nimi vyvinuté mechanizmy adaptované pre vesmírny robot NASA Astrobee (hviezdna včela).
„Vesmírna včela“ v tvare kocky
Tento (v podmienkach bezváhového stavu) lietajúci robot bude slúžiť ako náhrada troch podobných robotov vyvinutých na MIT, ktorí pôsobili na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) od roku 2006. Trojica bola súčasťou projektu NASA SPHERES, čo je skratka pre “Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites.”
Astrobee pripomínajúci kocku so zaoblenými hranami bude vykonávať monitorovanie zariadení, testovanie senzorov, monitorovanie hladiny zvuku, analyzovať kvalitu ovzdušia a robiť aj iné úlohy. Centrum riadenia misií NASA v Johnson Space Center v Houstone ho použije na plnenie autonómnych zadaní.
Keď bude Astrobee v priebehu roku 2019 dokončený, bude mať vo výbave kamery, snímače, dotykovú obrazovku, robotické rameno, lasery a ventilátorový systém, ktorý mu pomôže pri navigácii a pohybe v stiesnených priestoroch a chodbách ISS.
NASA odštartovala program Freelancer.com, nazvaný NASA System Architecture Task, v roku 2016. Ide o verejný program, ale žiadatelia musia absolvovať akademický test znalostí a venovať určitý čas vývoju projektov.
Robot Astrobee by mal prežiť aj svojich ľudských spoločníkov. Je totiž navrhnutý tak, aby zostal aktívny počas celej životnosti ISS, ktorá by mala byť postupne vyraďovaná z prevádzky po roku 2024. (Aj keď vďaka súkromným spoločnostiam, alebo Rusku bude minimálne časť stanice zrejme fungovať aj neskôr.)
Elektronickí astronauti pribúdajú
Nie je to prvýkrát, čo sa NASA spojila s verejnosťou pri vývoji robotov. V roku 2015 agentúra Center for Excellence for Collaborative Innovation (CoECI) spolupracovala s Freelancer.com pri získaní CAD modelov nástrojov, ktoré používa Robonaut 2 (R2), humanoidný „astronautický asistent“.
Robonaut 2 odštartoval na ISS 24 februára 2011 a v máji tohto roku sa s misiou CRS-14 vrátal na palube nákladnej lode Dragon naspäť na Zem, kde podstúpi analýzu a opravu. Podľa NASA by sa o rok mal opäť vrátiť na ISS.
Robonaut 2 však nie je jediným androidom, ktorý robil spoločnosť kozmonautom na vesmírnej stanici. V auguste 2013 dopravila japonská nákladná loď H-II HTV-4 na ISS malého hovoriaceho robota Kirobo.
Okrem toho sa vo vesmíre osvedčili aj vznášajúce sa guľaté (v prípade Astrobee pôjde o zaoblenú kocku) roboty. Najnovší z nich je nemecký CIMON – Crew Interactive Mobile Companion, ktorý na palube lode Dragon priletel na ISS len minulý mesiac.
https://www.youtube.com/watch?v=hRt2VYjAy4c
V roku 2021 chcú na ISS poslať humanoidného „terminátora“ s umelou inteligenciou aj Rusi. Ich robot Фёдор, alebo FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) má prepracovanú jemnú motoriku a dokáže dokonca strieľať oboma rukami. Mohol by sa stať členom posádky, akých poznáme zo sci-fi.