Plány na ťažbu vzácnych kovov z asteroidov tu existujú už roky a viaceré súkromné spoločnosti majú ambíciu premeniť ich na skutočnosť, hoci rentabilita takejto ťažby je veľmi otázna. NASA však pracuje na ťažobných technológiách vo vesmíre z praktickejších dôvodov ako „vesmírni zlatokopi“. V hľadáčiku vedcov z NASA je Mesiac, kde bude ťažba rôznych nerastných surovín dôležitá pre budúce základne.
Vesmírna agentúra sa chce spočiatku zamerať na získavanie kyslíka a vody z mesačných hornín. V budúcnosti by mali pribudnúť ďalšie prvky, ako je železo a vzácne zeminy. Cieľom NASA je začať s ťažbou mesačnej horniny do roku 2032, čo predstavuje významný krok smerom k vytvoreniu trvalo udržateľného prieskumu vesmíru.
Umelecká predstava ťažby nerastov na asteroide
NASA plánuje poslať astronautov späť na Mesiac do konca roku 2025 v rámci misie Artemis III, prvýkrát od pristátia na Mesiaci počas misie Apollo 17 v roku 1972. Teraz majú astronauti bohatú pracovnú náplň – preskúmať mesačný povrch.
Ústredným bodom ambiciózneho lunárneho programu je rozvoj komerčných príležitostí vo vesmíre. Gerald Sanders, raketový vedec z Johnston Space Center pri NASA, zdôraznil dôležitosť zmapovania potenciálnych zdrojov vrátane energie, vody a lunárnej pôdy, aby sa prilákali komerčné investície.
Rozvoj prístupu k lunárnym zdrojom surovín bude kľúčový pri znižovaní nákladov na lety do vesmíru a uľahčí rast vesmírneho priemyslu. V plánoch NASA sa má Mesiac stať odrazovým mostíkom pre lety k vzdialeným planétam, vrátane Marsu.
Aby bolo možné komplexne pochopiť zdrojový profil Mesiaca, NASA plánuje koncom tohto mesiaca poslať na mesačný povrch testovaciu „vrtnú súpravu“. Peregrine Mission 1, alebo Peregrine Lunar Lander mala pôvodne štartovať s raketou Vulcan Centaur od ULA už 4. mája, ale kvôli technickým problémom bol štart odložený.
Peregrine Lunar Lander
Sonda má podľa plánu pristáť na mesačnom povrchu v oblasti Sinus Viscositatis. Bude študovať mesačnú exosféru, tepelné vlastnosti a množstvo vodíka v lunárnom regolite, magnetické polia a radiačné prostredie. Peregrine Mission 1 bola vybraná prostredníctvom iniciatívy NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), v rámci ktorej NASA uzavrela zmluvu so spoločnosťou Astrobotic. Tá zabezpečuje štart a pristávací modul.
Cieľom NASA je do roku 2032 rozbehnúť ťažbu lunárnej pôdy a vytvoriť pilotný spracovateľský závod. Očakáva sa, že zákazníkmi budú spočiatku komerčné raketové spoločnosti, ktoré budú chcieť využiť lunárne zdroje na výrobu paliva a kyslíka.
K tomuto lunárnemu úsiliu prispieva aj Austrálska vesmírna agentúra ASA, ktorá spolupracuje na vývoji poloautonómneho roveru schopného zbierať vzorky lunárneho regolitu počas nadchádzajúcich lunárnych misií NASA. Už v roku 2026 má tento rover zhromaždiť vzorky obsahujúce mesačnú horninu, ktorú potom NASA použije na extrakciu kyslíka pomocou špeciálneho zariadenia.