Bývalý americký prezident Barack Obama program lunárnej misie s ľudskou posádkou pre agentúru NASA stopol, ale súčasný prezident má opačný názor.
Viac než len vztyčovať vlajky
„Smernica, ktorú dnes podpisujem, sa zameria na americký program vesmírneho výskumu s ľudskou posádkou,“ povedal v decembri 2017 americký prezident Trump po podpise Smernice o kozmickej politike 1.
„Je to prvý krok pre návrat amerických astronautov na Mesiac po roku 1972, pre dlhodobý výskum a využitie vesmíru. Tentoraz nebudeme len vztyčovať našu vlajku a zanechávať stopy – vybudujeme základ pre prípadnú misiu na Mars a možno raz do mnohých ďalších svetov, dodal D. Trump.“
Pôvodné plány hovorili o novom pristátí na Mesiaci v roku 2028, ale na podujatí National Space Council koncom marca americký viceprezident Mike Pence stanovil ultimátum. Noha amerického kozmonauta má vstúpiť na Mesiac už v roku 2024 – buď s NASA, alebo bez nej.
Neskôr upresnil, že po polstoročí od spustenia projektu Apollo, v rámci ktorého Američania navšívili nášho vesmírneho suseda, má byť ďalším kozmonautom na Mesiaci žena.
Artemis potrebuje peniaze naviac
Administrátor NASA Jim Bridenstine neskôr oznámil, že lunárna misia v roku 2024 bude mať symbolický názov Artemis. Naznačí tak aj prítomnosť ženy v posádke, keďže Artemis – dvojička boha Apolóna – bola gréckou bohyňou lovu, ale aj Mesiaca.
Samotná akcelerácia lunárneho programu však bude vyžadovať veľké prostriedky a potrebu navýšenia už avizovala firma Lockheed Martin, ktoré pre NASA vyvíja lunárny pristávací a návratový modul.
Keďže v tomto prípade sa má na Mesiaci pristávať z medzizastávky na lunárnej orbitálnej stanici Gateway, aj tú bude potrebné dokončiť pred rokom 2024. Pôvodne mala byť stanica takisto hotová v roku 2028.
NASA požaduje ďalšie finančné prostriedky vo výške 1,6 miliardy dolárov na budúci rok na urýchlenie svojej misie Artemis do roku 2024, informoval portál GIZMODO.
Miliarda dolárov z požadovanej sumy by podľa CNN smerovala do spomenutého „komerčného“ mesačného modulu a 651 miliónov dolárov má podporiť dokončenie vývoja viacúčelovej kozmickej lode Orion.
Na ťahu je Kongres
Keďže ide o zmeny v štátnom rozpočte, musí ich odsúhlasiť Kongres USA a to môže byť kameň úrazu. Niektorí politici sa totiž domnievajú, že Donald Trump si chce skrátením termínu návratu na Mesiac tak, aby sa udial počas jeho prípadného druhého funkčného obdobia, budovať politický piedestál.
Americký prezident však 13. mája na Twitteri napísal: „Pod mojou administratívou obnovujeme veľkosť NASA a ideme späť na Mesiac, potom na Mars. Aktualizujem svoj rozpočet tak, aby zahŕňal ďalších 1,6 miliardy USD, aby sme sa mohli vrátiť do vesmíru majestátnou cestou!“
Analytici špekulujú o spôsoboch, ako by bolo možné dodatočné prostriedky kompenzovať šetrením na iných častiach vesmírnych programov, prípadne z finančných rezerv.
Hlavný podiel financovania by mal však pochádzať z nepridelených financií v programe Pell Grant, určeného na finančnú pomoc pre študentov s nízkymi príjmami. Podľa Bieleho domu má program prebytok vo výške 9 miliárd dolárov v dôsledku zníženého počtu zápisov, takže žiadny študent by nebol ukrátený.
Niektorí analytici však vidia riziká v dôsledku zníženiu finančných rezerv tohto fondu, čo ohrozuje podporu projektu zo strany demokratov v Kongrese. Tá je otázna už dnes.
V tomto kontexte sa termín návratu na Mesiac v roku 2024 javí ako neistý. Aj odborníci z oblasti kozmonautiky sa nazdávajú, že rok 2028 bol omnoho realistickejší. Ako to nakoniec dopadne, ukážu budúce roky. Karty môžu zamiešať aj súkromné spoločnosti ako SpaceX, Blue Origin a niekoľko ďalších, ktoré majú vlastné mesačné ambície.