Americká NASA oznámila, že od budúceho roka si budú môcť časti vesmírnej stanice ISS prenajať firmy, alebo dokonca aj súkromníci. Za nemalú sumu si budete môcť na ISS zaletieť i vy. Stačí vám poriadny balík peňazí a raketa, ktorá vás k ISS vynesie. Cieľom NASA je zvýšiť príjmy agentúry pre svoje ďalšie projekty.
Hoci Medzinárodná vesmírna stanica ISS mala svoje roky zrátané, v roku 2013 jej životnosť ešte predĺžil Obamov kabinet o ďalších 11 rokov. Miliardová stavba, na ktorej sa podieľali viaceré krajiny sveta tak bude fungovať ešte minimálne do roku 2024. Modulárnu vesmírnu stanicu bude teraz, presnejšie od budúceho roka, možné prenajať.
NASA zverejnila cenník, podľa ktorého si budú môcť firmy či jednotlivci prenajať časti stanice. Ceny sú ale extrémne vysoké, takže budú skôr pre firmy, ktoré si to môžu dovoliť. Na ISS bude možné natáčať videá, točiť reklamy či videoklipy, alebo robiť výskumy a testy. Všetko v rámci obmedzených možností stanice a cenníka.
Napríklad za 1 kg akéhokoľvek nákladu na ISS zaplatíte 3 000 dolárov. Taktiež 3 000 dolárov má stáť 1 kg odpadu. Človek je pritom najdrahší. Za 1 kg hmotnosti člena expedície na ISS si pripravte 13 500 dolárov, čo pri hmotnosti 80 kg predstavuje sumu 1,08 milióna dolárov! Navyše deň človeka na stanici vyjde na 11 250 dolárov a 22 500 dolárov. Človek môže byť vo vesmírnej stanici maximálne 30 dní.
V cenníku je viacero položiek, ktoré si môžete preštudovať. Zaujímavou je však ešte dátové spojenie. To je až extrémne lacné – 50 dolárov za 1 GB. Vesmírny roaming tak nie je až taký strašný, dokonca je násobne lacnejší, ako od slovenských operátorov napríklad pri roamingu z Ázie či Afriky. 1 kWh elektrickej energie je už ale drahšia ako na Zemi, zaplatíte za ňu 42 dolárov.
NASA chce tiež umožniť súkromným spoločnostiam pridávať k ISS svoje moduly. Tie budú slúžiť hlavne na testovacie účely. Existuje viacero spoločností, ktoré vyvíjajú vesmírne moduly a vďaka tomuto kroku si ich budú môcť otestovať v reálnych podmienkach.
Americká vesmírna agentúra chce na prenájme hlavne zarábať. Náklady na prevádzku stanice sú ročne okolo 3-4 miliardy dolárov, komercializácia časti stanice by mohla tento rozpočet odľahčiť. Navyše NASA by časom dokonca mohla prenechať ISS súkromnému sektoru. Venovať sa chce budovaniu novej stanice na orbite Mesiaca a tiež má v pláne viac sa venovať Marsu. Zaujímavé je, že NASA dlhodobo odmietala komercializáciu stanice. Časy sa však menia.