V rámci projektu Artemis chce NASA návrat ľudí na Mesiac, tentokrát to však nebudú len krátke „výlety“, ako počas misií Apollo. Artemis zahŕňa nielen bezpečné pristátie ľudí na povrchu Mesiaca a návrat na Zem, ale aj vybudovanie infraštruktúry pre dlhodobú mesačnú základňu. Jej súčasťou má byť aj mobilná sieť 4G.
V prípade dlhodobej prítomnosti výskumníkov na Mesiaci bude potrebné riešiť nielen vertikálnu, ale aj horizontálnu, povrchovú komunikáciu. V rámci tejto vízie NASA vybrala Nokiu, ako dodávateľa prvej mobilnej siete na cudzom vesmírnom telese.
Sieť 4G na báze technológie LTE by mala začať vznikať koncom roku 2022. Technológia bude umiestnená na pristávacích moduloch budúcich lunárnych sond a má zabezpečovať prenos dát, vrátane videa v HD rozlíšení a komunikáciu s rovermi a robotmi na povrchu Mesiaca.
Spolupráca je súčasťou programu Tipping Point spoločnosti NASA, cez ktorý chce vesmírna agentúra zapojiť súkromné firmy pre urýchlenie vývoja vesmírnych technológií. Spoločnosť Nokia v rámci tejto spolupráce získala 14,1 milióna dolárov na plán nasadenia prvého komunikačného systému LTE / 4G vo vesmíre.
Výskumná divízia Nokie, zahŕňajúca Bell Labs, sa za týmto účelom spojila so súkromnou vesmírnou spoločnosťou Intuitive Machines a svoju LTE technológiu zabuduje do jej lunárneho pristávacieho modulu. Bude zahŕňať základňovú stanicu LTE, užívateľské vybavenie a anténny systém, všetko navrhnuté s ohľadom na požiadavky na odolnosť pri štarte, pristátí a prevádzku vo vesmíre.
Tu si treba uvedomiť, že podmienky na povrchu Mesiaca sú paradoxne náročnejšie, ako vo voľnom vesmíre. Počas 14 dňovej mesačnej noci totiž prístroje nemôžu čerpať energiu zo solárnych panelov. Zásobovanie energiou môžu vyriešiť napríklad nukleárne termočlánky, alebo dostatočne dimenzované akumulátory a fotovoltaické panely.
Rovnaké technológie LTE, na ktorých dnes celosvetovo beží väčšina komerčnej mobilnej dátovej a hlasovej komunikácie, sú vhodné aj na zabezpečenie pripojenia a komunikácie kozmonautov a techniky pri vesmírnych expedíciách.
V budúcnosti Nokia pripúšťa vo vesmíre aj nasadenie 5G technológií, ktoré poskytnú väčšiu dátovú priepustnosť. Hovoríme však len o priepustnosti na lokálnej úrovni. Ani chystaná lunárna sieť 4G, ani budúca možná sieť 5G nebude mať konektivitu do pozemského internetu, na akú sme zvyknutí zo života, alebo zo sci-fi filmov. Dosiahnuť to bude poriadna výzva, no zároveň aj nevyhnutnosť.