Reklama

Namiesto vetra slnko. Singapur postavil námornú solárnu elektráreň

Zdroj | Electrek
Juraj Procházka
Zdroj | Electrek
Zdroj | Electrek

Ak je v krajine nedostatok pôdy, alebo jednoducho voľnej plochy, čo je prípad husto osídlených krajín a regiónov, energetické spoločnosti často obracajú pozornosť na plávajúce solárne farmy. Vysoko urbanizovaný Singapur určite neoplýva rozsiahlymi pláňami, na ktorých by sa mohli rozprestierať elektrárne vyrábajúce elektrinu zo slnka, či z vetra.

Ale plávajúce solárne farmy sa zvyčajne stavajú vo vnútrozemí, na pokojných vodných plochách, ako sú priehrady a jazerá. Takéto energetické systémy čelia na mori mnohým výzvam, od pôsobenia slapových síl v podobe prílivu a odlivu, cez vlnobitie, až po lokalizáciu mimo námorných trás. Napriek tomu záujem o plávajúce solárne elektrárne v oceánoch rastie.

Zdroj | World Economic Forum

Singapurská spoločnosť Sunseap ohlásila dokončenie výstavby 5 MW špičkovej pobrežnej plávajúcej solárnej farmy v úžine Johor medzi Singapurom a Malajziou (na titulke). Ide o jednu z najväčších svetových plávajúcich solárnych fariem na mori.

Pozrite si

V Austrálii vznikne solárny gigant, na elektráreň sa pripojí aj Singapur

Spoločnosť Sunseap uviedla, že výstavba plávajúcej solárnej farmy pri pobreží Woodlands bola takmer rok obmedzená kvôli lockdownu v súvislosti s obavami z COVID-19. Na výstavbu sa použilo celkovo 13 312 solárnych panelov, 40 invertorov a viac ako 30 000 plavákov. Očakáva sa, že zariadenie vyprodukuje ročne približne 6 022 MWh energie a potenciálne odbúra asi 4 258 ton oxidu uhličitého ročne.

Zdroj | The New Economy

Solárna farma je vybavená elektrickými panelmi, riadiacimi systémami a transformátorom na 22 kV napätie. Elektrinu bude prenášať cez podmorský kábel do národnej siete. Plávajúci fotovoltaický systém je navrhnutý s robustným kotvením s konštantným napätím, ktorý je schopný odolávať meniacim sa poveternostným podmienkam a udržiavať plošinu a všetky zariadenia na palube stabilné.

Pozrite si

V Texase rastie najväčšia solárna elektráreň v USA

Singapurská Národná vodohospodárska agentúra tiež stavia plávajúcu solárnu farmu na vodnej nádrži Tengeh, tiež v severnom Singapure. S výkonom 60 MW pôjde o väčší projekt ako Woodlands a po dokončení pokryje 100% potrieb singapurskej Národnej vodohospodárskej agentúry čistou energiou z obnoviteľných zdrojov. Bude napájať elektrinou aj miestne čistiarne vôd, takže „zelená“ energia sa takto transformuje do „modrej“ vody.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.