Reklama

Namiesto benzínu vodík - Toyota skúša najčistejší „spaľovák“

Zdroj | Toyota
Juraj Procházka
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Toyota je lídrom v zavádzaní vodíkových áut a so svojou 2. generáciou Mirai by mohla pre túto technológiu získať viac fanúšikov. Najnovšie vyskúšala novú vodíkovú alternatívu, ktorá vyzerá ako cesta späť, ale môže mať aj svoje výhody.

Elektrifikované vozidlá s palivovými článkami (FCEV), ako napríklad Toyota Mirai, používajú palivový článok, v ktorom vodík chemicky reaguje so vzdušným kyslíkom a vyrába elektrinu na pohon elektromotorov. Časť elektriny sa prípadne ukladá do batérie pre prídavný výkon počas akcelerácie.

Pozrite si

Vodíková zadnokolka Toyota Mirai je na Slovensku, kúpite ju od 62 990 €

Inak funguje vodíkový spaľovací motor, ktorý pracuje ako klasický motor s vnútorným spaľovaním na benzín, alebo LPG.

Zdroj | Toyota

Toyota Motor Corporation oznámila, že v záujme dosiahnutia uhlíkovej neutrality vyvíja práve takýto vodíkový motor. Prototyp nainštalovala do pretekárskeho auta založeného na Toyota Corolla Sport. Zapojí sa do súťaže v rámci 24-hodinových vytrvalostných pretekov Super Taikyu Series 2021 – Fuji SUPER TEC 24 Hour Race, ktoré sa uskutočnia 21.-23. mája.

Vodíkové motory vyrábajú energiu spaľovaním vodíka pomocou systému prívodu a vstrekovania paliva. Ide o upravenú verziu tých, ktoré sa používajú pri benzínových motoroch. S výnimkou spaľovania nepatrného množstva motorového oleja vodíkové motory pri svojej činnosti emitujú nulové množstvo CO2.

Keďže motor pracuje s piestami, v ktorých vybuchuje vodík zmiešaný so vzduchom, takýto motor nie je taký tichý a s minimom vibrácií ako elektromotory v batériových, alebo vodíkových elektromobiloch. Práve tento sprievodný „folklór“ mnohým motoristom pri nových technológiách chýba.

Vodíkový motor by dával zmysel aj z dôvodu pomerne jednoduchej konštrukcie a ceny. Nepotrebuje drahé palivové články s katalyzátormi ako FCEV autá a jeho konštrukcia je podobná ako u bežných benzínových motorov. Ale samotný spaľovací motor je menej účinný, ako elektromotor, a aj s palivovým článkom vykazuje FCEV vodíkové auto lepšiu účinnosť ako vodíkový „spaľovák“.

Pozrite si

Toyota má kompaktný systém na elektrinu z vodíka

Hoci Toyota zdôrazňuje, že takýto motor neprodukuje žiadny oxid uhličitý, s jeho ekológiou to nie je úplne ružové. Okrem motorového oleja, ktorý sa v malých množstvách spaľuje spolu s vodíkom, sa do ovzdušia okrem vodnej pary dostávajú aj oxidy dusíka (NOx).

Porovnanie výhod a nevýhod vodíkového motora a vodíkových palivových článkov kombinovaných s elektromotorom si môžete pozrieť v nasledovnom videu.

Pre pretekárske auto s vodíkovým motorom pripravila GAZOO Racing vodíkovú verziu in-line trojvalcového motoru s objemom 1618 cm3. Automobil bude počas pretekov tankovať vodík vyrobený vo výskumnom centre Fukushima Hydrogen Energy Research Field.

Toyota chce intenzívne podporovať vodíkové technológie na báze palivových článkov v autách, aj na energetické účely. Vodíkové spaľovacie motory by mohli byť ďalším kamienkom mozaiky, ale o sériovej výrobe takéhoto motora firma zatiaľ nerozhodla.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.