Smartfóny sa vyrábajú už dlhú dobu. Za tie roky sme videli viac a menej podarené produkty. Nová séria článkov s označením NPTS (Najväčšie prešľapy tech sveta) sa bude zameriavať na druhú skupinu. Dnes sa pozrieme na nie veľmi úspešné zariadenie HTC First, označované ako Facebook telefón.
Tentokrát sa pozrieme na kandidáta, ktorý sa do dejín spoločnosti zapíše ako jeden z nie veľmi úspešných telefónov. Ten nosil prívlastok Facebook telefón, pričom spoločnosť chcela vyťažiť čo najviac práve z rapídne rastúcej sociálnej siete.
Je teda logické, že cieľovou skupinou boli mladí ľudia, ktorí na Facebooku trávili celé hodiny. Ako teda dopadol smartfón, ktorý bol určený pre tak špecifický trh?
HTC First bol predstavený v roku 2013, a to na tlačovej konferencii koho iného, ako Facebooku. Jednalo sa o nástupcu HTC ChaCha, taktiež smartfónu pre sociálnych maniakov. Na tú dobu bol považovaný za strednú triedu, pričom už pri príchode na trh bol kritizovaný za niekoľko vlastností.
Smartfón mal 4,3-palcový displej s HD rozlíšením, čo aj teraz nie je najhoršie riešenie. Čipsetom sa stal dvojjadrový Snapdragon 400, ktorý bol v inteligentnom telefóne použitý prvýkrát. Tomu sekundoval 1 GB operačnej pamäte RAM a grafický procesor Adreno 305. Batéria mala kapacitu 2 000 mAh.
Medzi kritizované vlastnosti patrila hlavne vnútorná pamäť, ktorá mala 16 GB, no nebola rozšíriteľná. Pochvalu si spoločnosť nevyslúžila ani za použitý fotoaparát, ktorý mal 5 Mpx. Ten bol i napriek bežnému počtu megapixlov slabší a to sa jednalo o telefón, ktorý mal produkovať kvalitné fotografie na sociálnu sieť.
Operačným systémom bol Android vo verzii 4.1.2. Tento údaj sám o sebe nie je zlý, no HTC použilo v novinke launcher, ktorý vyvíjal sám Facebook s názvom Facebook Home. I ten bol použitý v smartfóne prvýkrát. Nechýbal preto ani ďalší softvér od sociálnej siete.
Po zapnutí HTC First vás preto hneď uvítala obrazovka, kde ste sa mali na Facebook prihlásiť. Nenachádzala sa tu ani domovská obrazovka. Tú tvoril News Feed. Predinštalovaný Messenger potom neprekvapí asi nikoho. A nikoho neprekvapí pravdepodobne ani spotreba dát, ktorú tento telefón potreboval na neustále aktualizovanie všetkých aktivít.
Facebook sa navyše už v tej dobe vyjadril, že do prostredia Facebook Home bude postupne pridávať reklamy. I napriek tomu, že ste za telefón zaplatili plnú sumu vás skôr či neskôr čakali v telefóne/prostredí reklamy.
Tento skin sa dalo samozrejme vypnúť, no používateľa následne čakalo ochudobnené prostredie Androidu. HTC First si navyše znova osvojil svoje meno doslova a známe prostredie HTC Sense tu po prvýkrát nenájdeme.
HTC First, ako už i názov naznačuje, bol v niekoľkých veciach prvý. Niektoré boli lepšie, niektoré horšie. Facebook telefón od taiwanskej spoločnosti nemusel byť zlý, no smartfón s integrovanou sociálnou sieťou nebol veľmi pochopený. Konieckoncov, neponúkal nič nové a Facebook Home sa neskôr dostal i na ďalšie zariadenia.
Nepomohol ani fakt, že výhradným predajcom sa stal americký AT&T. Cena 100 dolárov nebola vysoká. Nakoniec sa však HTC First predalo len 15 000 kusov a niektoré známe magazíny ho označili za najväčší prepadák roka 2013.