Keď nemecký startup Lilium v roku 2015 vznikol, jeho zakladatelia mali víziu, že svoj lietajúci stroj dostanú na trh v roku 2018. Už v roku 2017 sa uskutočnili testy dvojmiestneho prototypu, ale ku komerčným dodávkam je zatiaľ ďaleko.
Napriek tomu firma ohlasuje ďalšie pokroky. Aktuálne vzbudila pozornosť s testovacím letom päťmiestneho prototypu, ktorý má okrem pasažierov odviezť aj ich batožinu. Elektrický pohon umožní hodinu letu na vzdialenosť až 300 km, maximálnou rýchlosťou 300 km/hod.
Veľké veci sa nerodia ľahko
Elektrické lietajúce stroje s vertikálnym štartom a pristávaním vyvíja viacero spoločností, vrátane Airbusu a slovenského Aeromobilu. Lilium Jet má však vo viacerých parametroch navrch.
Má kabínu v tvare vajca posadenú na podvozku s dvojicou paralelných krídiel. Krídla sú vybavené celkovo 36 elektrickými prúdovými motormi, ktoré sa natáčajú zvisle pre vertikálny vzlet a následne sa posunú dopredu pre horizontálny let. Stroj nepoužíva žiadny chvost, kormidlo, vrtule alebo prevodovku.
Narozdiel od vrtuľových dronov používa Lilium počas letu vztlak krídla podobne ako lietadlo, čo umožňuje letieť s iba 10 percentným výkonom oproti helikoptéram a zvyšuje dolet. To je pri elektrických pohonoch mimoriadne dôležité, pretože batérie majú mnohonásobne nižšiu energetickú hustotu na jednotku hmotnosti než letecký benzín.
Najnovší test elektrického lietadla Lilium bol zároveň prvou skúškou päťmiestnej verzie. Vo videu, ktoré poskytla mníchovská spoločnosť, je ukážka vertikálneho štartu, potom sa lietajúci stroj krátko vznáša nízko nad zemou a potom pristane.
Nevyzerá to nijako prevratne, ale ide o veľký krok pre spoločnosť, ktorá dúfa, že do roku 2025 uvedie do prevádzky fungujúcu leteckú taxi službu vo viacerých mestách.
Náročná certifikácia
Lilium bude spôsobilé pre autonómne lety – podobné aerotaxíky vyvíja aj Uber, Airbus a ďalší – ale spoločnosť plánuje mať na palube aj ľudského pilota. Firma dúfa, že sa tým uľahčí absolvovanie náročných certifikačných testov jej lietadiel.
V súčasnosti sa snaží získať súhlas od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva a neskôr bude pokračovať v certifikácii u amerického Federálneho leteckého úradu FAA. Remo Gerber, obchodný riaditeľ spoločnosti Lilium o obchodnom modeli uviedol, že firma plánuje ponúkať lety na vyžiadanie cez aplikáciu pre smartfóny, podobne ako taxislužba Uber.
Cesta z centra Manhattanu na medzinárodné letisko JFK v New Yorku by mala trvať 10 minút a zákazník za ňu zaplatí 70 amerických dolárov. V súčasnosti spoločnosť Blade, ktorá sa prezentuje ako „Uber pre vrtuľníky“, ponúka tú istú trasu za 195 USD.
Elektrické VTOL lietajúce stroje prinesú ekologickú dopravu s nízkou hladinou hluku, čo je v zastavaných oblastiach rovnako dôležité. Pokrok pri zlepšovaní energetickej hustoty batérií a pokles ich ceny môže podporiť a urýchliť aj tento typ dopravy.