Ak vám náhodou meno Dyson nič nehovorí, nie ste sami. Sir James Dyson a jeho spoločnosť Dyson nie je v našich končinách až taká známa, ako konkurenční výrobcovia vysávačov a ventilátorov. Napriek tomu patrí medzi svetovú špičku v oblasti technického dizajnu a vynálezov, za čo si vyslúžil od anglickej kráľovnej titul Sir. Ale o tom sa teraz baviť nebudeme. Sir James Dyson totiž počas výstavy IFA 2014 predstavil v Tokiu svoj najnovší počin, ktorý bol vraj vo vývoji neuveriteľných 16 rokov!
Dyson 360 Eye je prvým robotickým vysávačom spoločnosti, ktorý ponúkne funkcie, ako žiadny iný konkurent. Okrem toho, že disponuje unikátnou technológiou Radial Root Cyclone, bezsáčkovým systémom, ktorý sa snaží už roky napodobniť množstvo výrobcov i klasických vysávačov. Vďaka nemu je schopný vysávať aj tie najmenšie čiastočky, pričom sací výkon nestráca časom na výkone. Sací výkon nestráca aj vďaka novému digitálnemu motoru Dyson Digital Motor V2 (prvá verzia bola použitá v Dyson Digital Slim), ktorý nemá problém roztočiť sa až do 78 000 ot/min!
O dokonalý prehľad miestnosti sa stará 360° kamera, ktorá skenuje okolie v 45° uhle. Dyson 360 Eye si vďaka nej vytvára komplexnú mapu miestnosti (tzv. SLAM), resp. miestností. Pomocou kamery a infra senzorov sa samozrejme Dyson 360 Eye aj naviguje. Trasa 360 Eye po miestnosti nie je náhodná, ani kruhová, ako v prípade konkurentov, ale prísne štvorcová, čím Dyson 360 Eye vraj šetrí čas a energiu.
Ďalšou unikátnou vychytávkou 360 Eye je pohon. Namiesto koliesok, ktoré sa časom zamocú vlasmi a inými nečistotami, Dyson použil pásy ako na tanku! Sú z jemnej gumy, nešmýkajú sa a vedia prekonať prekážky až do výšky 1,5 cm (okraj koberca, prah dverí atď.). Poslednou unikátnosťou je sacia hlava – kefa, ktorá používa dva rôzne typy štetín pre koberec i podlahu a je široká ako celý vysávač. Tým by malo byť docielené, že Dyson 360 Eye nevynechá žiadny okraj a hranu, ale keďže nič nie je dokonalé, ani táto kefa nemôže dosiahnuť všade.
Čerešničkou na torte je mobilná appka pre iOS aj Android, pomocou ktorej môžete Dyson 360 Eye ovládať aj na diaľku. Dyson 360 Eye tak disponuje aj Wi-Fi modulom pre spárovanie v lokálnej WLAN sieti. Bližšie informácie výrobca zatiaľ neprezradil. Nie sú tak známe rozmery (hrozí, že sa nezmestí pod sedačku či iné predmety na nižších nohách), hmotnosť či kapacita batérie.
Tá by mala podľa výrobcu zvládnuť 20 minút vysávania, ktoré by malo stačiť na väčšiu miestnosť. Otázne je tiež to, ako sa vysávač bude navigovať v tme, keďže jeho hlavným orientačným prvkom je 30fps 360° kamera. Nový Dyson 360 Eye sa začne predávať začiatkom budúceho roka najskôr v Japonsku, kde bol aj predstavený. Neskôr by sa mal dostať aj ne ostatné trhy Európy a Ameriky. Cena nebola zatiaľ zverejnená, nízka však určite nebude. Očakáva sa suma okolo 1 500 dolárov a viac. Konkurencia v podobe iRobot Roomba 880, Miele Scout RX1 či Samsung VR9000H robo vac.
Foto: Dyson