Nebolo by to výborné? Namiesto investične, aj realizačne náročného budovania hustej siete základňových staníc (BTS) pre mobilné siete vypustiť na obežnú dráhu „zopár“ (stoviek až tisícov) satelitov, ktoré by pokryli celé krajiny?
V oblasti vysokorýchlostného internetu už na takýchto projektoch dlhšie pracuje niekoľko firiem, pričom SpaceX a OneWeb už majú vo vesmíre aj prvé satelity. Konkrétne SpaceX v najnovšej misii tento týždeň vypustila ďalšiu várku šesťdesiatich družíc Starlink, čím svoju flotilu rozšírila na 360. Takto poskytované pripojenie však bude len nomádske a vyžiada si špeciálne stacionárne terminály.
S bežným mobilom kdekoľvek?
Existujú však telekomunikačné firmy, ktoré veria, že z vesmíru budú vedieť obsluhovať bežné mobilné telefóny bez potreby špeciálnych antén. Aktuálne technologické magazíny obletela správa o úspešnom teste spoločnosti Lynk, ktorá demonštrovala „orbitálnu BTS“ pre mobilnú technológiu GSM pomocou bežného smartfónu s Androidom.
Test sa uskutočnil na Falklandských ostrovoch ešte koncom februára, ale bol oznámený až tento týždeň. Pri teste sa nanosatelit na nízkej obežnej dráhe Zeme (LEO) priamo pripojil k telefónu s OS Android a preniesol obyčajnú SMS.
Charles Miller, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ poskytovateľa satelitných komunikácií Lynk považuje test za historický medzník, ktorý ukázal, že sa to dá. „Postavili sme prvú BTS vo vesmíre a preukázali sme základnú technológiu na pripojenie satelitu k štandardnému nemodifikovanému telefónu na Zemi,“ uviedol.
Tyghe Speidel, ďalší spoluzakladateľ a viceprezident Lynk pre technológie, hovorí o kritickom overení schopnosti revolučnej technológie rádiovej prístupovej siete, schopnej kompenzovať účinky umiestnenia základňovej stanice na obežnú dráhu. To je úskalie, s ktorým mobilné štandardy nerátali.
Takto by satelity mohli potenciálne zabezpečiť komunikáciu kdekoľvek, čo by vyriešilo mobilnú konektivitu na miestach, kde to doteraz nebolo ekonomicky priechodné.
Pripomeňme, že takéto služby už roky zaisťuje sieť Iridium, ktorá len nedávno inovovala svoju satelitnú flotilu, ale jej služby sú viazané na špeciálne satelitné telefóny a terminály a na konkrétneho poskytovateľa.
Lynk údajne spolupracuje s takmer 30-timi operátormi na komercionalizácii služby a je presvedčený, že „so súhlasom regulačných orgánov“ do konca roku 2020 môže priniesť konektivitu desiatkam miliónov ľudí na celom svete.
Naše zamyslenie
Súhlas regulačných orgánov nám v tomto prípade pripadá ako jedna z kľúčových podmienok, aby bolo možné takéto „vesmírne mobilné siete“ používať. Vesmírna komunikácia je jedna vec, ale ak chceme, aby satelity komunikovali s pozemskými smartfónmi, už je to oblasť, ktorá podlieha regulácii.
Ak majú s družicami komunikovať bežné smartfóny, musia využívať frekvenčné pásma určené pre siete 2G až 5G a tie sú licencované. Takéto služby by mohli vyhovovať novým hráčom, ktorí nemajú dobudovanú vlastnú infraštruktúru a sú preto nútení využívať vnútroštátny roaming – na Slovensku v súčasnosti Swan/4ka, v minulosti aj O2. Dá sa však očakávať odpor a lobing „starých“ zavedených operátorov.
Teoreticky by ich však mohla osloviť takáto technológia ako alternatíva voči budovaniu pozemných BTS pre siete 5G – možnosť posielať len SMS cez 2G/GSM prostredníctvom satelitu dnes asi nebude veľkým lákadlom.
Ale pri 5G sme skeptickí, napriek tomu, že niektorí telekomunikační entuziasti o takejto možnosti uvažujú. Z hľadiska latencie a dátovej priepustnosti sa totiž súčasné satelitné technológie na 5G „nechytajú“, a to ani v prípade LEO satelitov. A na milimetrové vlny (mmWave) 5G cez satelit rovno zabudnime. Pri hmle, daždi, snežení, či dokonca len oblačnosti nebude nič také priamo z mobilu voči družici vo výške rádovo 500 km fungovať.
Napriek tomu sa nájdu firmy, ktoré to myslia vážne a presvedčili aj operátorov. Spoločnosť AST & Science, LLC chce vybudovať satelitnú sieť SpaceMobile na komunikáciu priamo s mobilmi a to rovno s technológiami 4G. V budúcnosti (akoby tie 4G služby boli už realitou, čo rozhodne nie sú) chce dokonca poskytovať aj 5G.
Sieť SpaceMobile podľa AST umožní plynulý roaming do a z pozemských celulárnych sietí pri porovnateľnej rýchlosti prenosu dát, a to bez potreby špecializovaného satelitného hardvéru.
Budeme sa tešiť, ak sa to podarí, ale bez mmWave to bude stále len slabý odvar 5G. V každom prípade už AST & Science presvedčila niektorých veľkých operátorov, pretože ako investorov získala japonský Rakuten a britský Vodafone.