Apple v pondelok konečne predstavil nové operačné systémy pre Macy a iPady. MacOS Ventura 13.0 a iPadOS 16 je teda k dispozícii širokej verejnosti a mnohí z vás rozmýšľajú, či konečne neprišiel čas, aby ste svoj postarší MacBook nahradili niečím modernejším, iPadom.
Ako to teda je? Naozaj sa oplatí zošrotovať svoj verný, no pomalý počítač? Prináša nový systém vôbec niečo prelomové?
Apple minulý rok priniesol do svojich iPadov Pro výkonný čip M1, čím spojil výkon notebooku s prenosnosťou tabletu. Tento rok prišli ešte výkonnejšie modely s čipsetom M2. Ten má 8-jadrové CPU o 15 % rýchlejším ako M1 a 10-jadrové GPU poskytujúci o 35 % rýchlejší grafický výkon. V kombinácii s CPU a GPU dokáže 16-jadrový Neural Engine spracovať 15,8 bilióna operácií za sekundu.
Nové Pro modely sú ešte výkonnejšie, no stále majú oproti Macom niekoľko nevýhod. Najväčším hendikepom je použitý systém. V redakcii je nám jasné, že ak by Apple používal v iPadoch macOS, strácali by opodstatnenie Macy a pre mnohých používateľov by boli zbytočne komplikované.
iPadOS 16.1 (Apple preskočil verziu 16, aby sa zladil s iOS 16) priniesol niekoľko nových funkcií, naplno si ich však využijete s najdrahšími modelmi. Dobrým príkladom je Stage Manager. Je to nové multitaskingové používateľské rozhranie a najdôležitejšia novinka iPadOS 16.1. Funguje len na modeloch Pro, ktoré používajú čipy A12X (2018) a A12Z (2020). Stage Manager však na iPadoch Pro série A nespustíte na externom displeji, to je možné len v prípade osadenia procesormi M1 a M2. Každopádne je to funkcia, ktorá približuje prostredie tabletu desktopovému.
Aplikácia Súbory je v iPadOS 16 značne vylepšená. Prináša pohodlnejšie navigačné tlačidlá, jednoduchší prístup k bežným ovládacím prvkom, ako je duplikovanie a premenovanie, možnosť meniť prípony súborov a zobrazovať veľkosť priečinka , jednotný panel otvárania a ukladania a triediteľné stĺpce.
Prepracovaná je aplikácia Domácnosť. Panel ponúka prehľadné zobrazenie všetkého príslušenstva, miestností a scén. Priamo na paneli Domácnosť môžete teraz sledovať pohľad až zo 4 kamier, ak ich máte viac, stačí si posunúť gestom, ktoré poznáte napríklad z Instagramu. Ikony sú teraz výraznejšie, farebne rozlíšené podľa kategórií. Pribudla podpora univerzálnej platformy Matter, vďaka nej si k vašej smart domácnosti pripojíte širokú škálu inteligentných zariadení, doteraz ste tak mohli urobiť len s platformou podporujúcou HomeKit. Veľmi užitočnou je nová funkcia Detekcia dverí. Pomocou nej nájdete dvere, ale tie dokážu navigovať osobu so zhoršeným zrakom, alebo pohyblivosťou.
Ak máte najnovší iPad Pro 12,9, môžete využiť referenčný režim a jeho schopnosť zobraziť referenčnú farbu. Natívne aplikácie dostali niekoľko vylepšení, ktoré ich približujú počítačovým aplikáciám. Takto si môžete napríklad v Pages či Numbers duplikovať dokument, alebo využiť funkciu hľadania a nahrádzania naprieč celým systémom (napríklad v appkách Správy, Pripomienky, Mail, Swift Playgrounds).
Novinky v aplikácii Správy umožnia odoslanie správy do 2 minút zrušiť a do 15 minút od odoslania dodatočne upraviť, vtedy ale príjemca uvidí, že sa správa upravovala. Tiež si môžete konverzáciu označiť ako neprečítanú. SharePlay umožní v Správach počas konverzácie spoločne sledovať filmy, alebo počúvať hudbu.
Z ďalších vecí, ktoré prináša iPadOS 16 môžem spomenúť príchod natívnej aplikácie Počasie. Prepracovaný je ovládací panel Game Center, môžete sa pozrieť, čo hrajú vaši priatelia, vidieť ich úspechy a zistiť, kedy prekonali vaše najvyššie skóre. Zíde sa funkcia Oddeliť výrez od pozadia, tá osamostatní objekt na obrázku a ten môžete hneď skopírovať a vložiť do požadovanej appky.
Okrem Stage Managera teda iPadOS 16 neprináša do iPadov nič prevratné, ktoré by výrazne uľahčilo prácu a priblížilo ich Macom. Okrem toho, ani najnovšie prémiové iPady nedisponujú druhým portom, ku ktorému by ste mohli pripojiť externé zariadenie, napríklad monitor či externú pamäťovú jednotku. Iste, použiť sa dajú rôzne rozbočovače a huby, ale ani vtedy to nefunguje na 100 %.
Ak by ste sa ma dnes spýtali, či si iPadom Pro nahradíte Mac, moja odpoveď by bola jednoznačná. Nie. Vymeniť notebook za tablet je niečo podobné, ako keby ste chceli vymeniť smartfón za inteligentné hodinky.
Samozrejme, veľa záleží na tom, čo na počítači robíte. Drobné kancelárske úkony urobíte bez problémov na iPade, ak odhliadneme od toho, že stále nemá korektor Slovenčiny, takže preklepy si musíte ustrážiť sami. Apple iPad sa uživí ak potrebujete nenáročné úpravy v audiovizuálnej oblasti a je nenahraditeľný pre grafikov a ľudí, ktorí kreslia.
Drvivú väčšinu úloh však urobíte na Macu oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie. Niektorú z iPadu nedokážete urobiť vôbec. Skúste napríklad pripojiť k iPadu napájanie, externý disk a preneste výstup cez HDMI na monitor či projektor.
Za zmienku stojí i cena. MacBooky sú drahé zariadenia, ale… MacBook Air s čipom M2, 256 GB internou pamäťou a 13,6″ displejom stojí 1 499 eur. Ak vezmeme väčší iPad, zaplatíte za 12,9″ verziu s 256 GB 1 579 eur. K tomu si však musíte dokúpiť klávesnicu. Magic keyboard stojí 429 eur, spolu teda zaplatíte za náhradu MacBooku 2 008 eur.
Samozrejme, nemusíte kupovať najdrahší iPad. Sú aj iné možnosti, napríklad iPad Air, ktorý je vybavený čipom M1. Má však menší displej a nemusí podporovať všetky funkcie.
Ak teda uvažujete dopriať sebe, alebo niekomu blízkemu na Vianoce nový iPad, notebook zatiaľ neposielajte do starého železa. Určite ho ešte využijete.