Hybrid medzi leteckou a železničnou dopravou, futuristická „potrubná pošta“, ktorú autor myšlienky a šéf SpaceX a Tesla Motors Elon Musk nazval Hyperloop (hyper slučka), sa tento rok má v USA začať testovať. Ale Slovensko má k tomuto typu dopravy možno bližšie, než by sme sa nazdali.
Jednou z dvoch spoločností, ktorá hodlá testovať a neskôr aj rozvinúť dopravu cez Hyperloop, je Hyperloop Technologies Inc. (HTI). Tou druhou je Hyperloop Transportation Technologies (HTT), ktorá oznámila, že rokuje so slovenskou vládou o možnom prepojení Bratislavy a Viedne pomocou najmodernejšej dopravnej technológie. Informoval o tom portál The Verge.
Na príprave prototypu kapsuly a trate pracuje aj SpaceX Elona Muska. Hyperloop je v skutočnosti viac než moderný dopravný systém, je takmer na hranici sci-fi.
Cestujúci, alebo tovar sa v systéme Hyperloop budú prepravovať v kapsuliach v takmer vákuovom potrubí na princípe elektromagnetického dela. Cestovná rýchlosť dosiahne 1200 km/hod, čo je takmer rýchlosť zvuku a prekoná tak nielen vlakové superexpresy, ale aj konvenčnú leteckú dopravu.
No na rozdiel od lietadla, cestujúci Hyperloopu budú vystupovať na stanici priamo v centre mesta. Podľa Elona Muska by bola cestovná doba na zamýšľanej trati medzi Los Angeles a San Franciscom o dĺžke 600 km len pol hodiny.
Startup HTT seriózne uvažuje o vybudovaní trate Hyperloop v strednej Európe pri prepojení Bratislavy a Viedne. Pribudnúť by mohla aj Budapešť. Naznačujú to rokovania generálneho riaditeľa HTT Dirka Alhborna so slovenským ministrom hospodárstva, absolventom (okrem iného) Harvard Business School, Vazilom Hudákom.
Podľa Vazila Hudáka by dopravný systém ako Hyperloop zmenil koncept dochádzania a zintenzívnil cezhraničnú spoluprácu v Európe. Je to rozhodne pravda, pretože cesta z Bratislavy do Viedne by trvala – osem minút!
Alhborn sa podľa The Verge vyjadril, že Slovensko je technologický líder a dúfa, že podpísaná dohoda pomôže zintenzívniť spoluprácu v rámci Slovenska, aj celej Európy.
Dohoda, ktorú šéf HTT spomína, však zatiaľ negarantuje výstavbu Hyperloopu. Keďže ide o memorandum o porozumení, je len predbežným rámcovým dokumentom, povedala pre denník SME hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.
Hyperloop by mala poháňať elektrina zo solárnych panelov.
Faktom zostáva, že Dirk Alhborn strávil na Slovensku tri dni a vyzerá to, že záujem HTT je vážny. Firma uvádza, že buduje skúšobnú trať Hyperloop v Quay Valley medzi San Franciscom a LA, kde má vzniknúť rezidenčná oblasť pre 75 000 obyvateľov.
Testy by mali začať do konca roku 2016. Podobný časový harmonogram má aj konkurenčná HTI. Čo je však zaujímavé, HTT síce nezverejnila časový horizont, kedy uvažuje s testovaním na Slovensku, ale údajne by to malo byť skôr, ako v Quay Valley.
Ak vás začína zaplavovať nadšenie, pripomeňme, že takmer pred štyridsiatimi rokmi ovládol celé Slovensko omnoho silnejší ošiaľ. Projekt visutej rýchlodráhy ALWEG v Tatrách vtedy v rámci národnej zbierky podporilo mnoho tisíc Slovákov, vrátane inštitúcií.
Išlo pritom o omnoho konvenčnejší zámer, ako Hyperloop, ale nakoniec sa nezrealizoval z rozhodnutia vládnej garnitúry. V národe zavládlo obrovské sklamanie. Dúfajme, že tentoraz napíšeme optimistický úsek histórie. Nakoniec, vláda nie je tentoraz proti.