Po prázdninách prichádzame s predstavovaním ďalšej aplikácie, ktorá je dodávaná priamo v operačnom systéme macOS. Volá sa Automator a je celkom pravdepodobné, že ani neviete o tom, že ho máte vo svojom počítači.
Automator je nástoj, ktorý slúži na automatizáciu zvolených činností. Dajú sa v ňom vytvárať automatizované procesy, ktoré budú za vás sami prevádzať komplexné úlohy. V počítačoch Apple je jeho súčasťou od verzie 10.4 Tiger.
Pomocou tohoto nástroja si viete napríklad skupinovo premenovať názvy súborov, hromadne zmeníte veľkosť fotografií, či zašifrujete svoje PDF súbory.
Každá funkcia v Automatore má svoju určitú vstupnú a výstupnú funkciu. Ak o nej chcete získať viac informácii, uvidíte ich na pravej strane v spodnom okne. Na prvej fotografii vidíte v akcii Fotky možnosť Change Type of Images, Zmenu typu obrázkov a na druhom obrázku zase možnosť Importovať súbory. Pod akciami je popis, čo táto akcia robí, aký je vstup a výsledok.
Ako si v Automatore urobiť časový spínač na vypnutie svojho Macu?
Uspanie počítača je činnosť, ktorú každý z nás bežne používa. Dosiahneme tým jednak úsporu energie a jednak si trošku šetríme svoj Mac. Poďme sa pozrieť, ako sa to dá urobiť cez Automator a jeho workflow.
Otvoríte si program Automator.
V menu si vyberiete Aplikácie, je to tá druhá ikonka. Rozkliknete ju a na ľavej strane sa vám objavia možnosti.
My si z úplne ľavého stĺpca vyberieme Utility.
Napravo do kolónky Utility si nájdeme v menu možnosť Pozastaviť. Túto položku uchytíme a presunieme do pravej strany okna.
Tam sa nám objavila nová ponuka Pozastaviť a pod ňou vidieť kolónky pre určenie minút a sekúnd. V nich si určíte čas, kedy sa má váš počítač uspať. Ja som tam zvolil 20 minút.
Potom stlačíte v pravo hore tlačidlo Nahrávať, ako keby ste si nahrávali hudbu. Vtedy si Automator začne „nahrávať“ činnosť, akú si má zapamätať, aby ju neskôr vedel zopakovať. Keďže chceme naučiť Automator uspávať počítač, musíme to teraz urobiť. Takže klikneme na logo Apple vľavo hore a tam vyberieme Uspať, presne ako to robievame, keď chceme dať svoj Mac odpočívať.
Počítač stmavne, takže ho zobudíme a zastavíme nahrávanie. Na pravej strane sa sa nám objavili nové položky v okne nazvanom Nahrať činnosť.
Našu vytvorenú a zaznamenanú činnosť si pomenujeme, ja som ju nazval Uspať Mac a uložil na plochu, nech ju ľahšie nájdem. Po správnosti by mala byť uložená niekde v samostatnom adresári.
Teraz nám už len ostávať vložiť akciu do systému. Opäť nabehneme na ľavý horný roh, rozklikneme logo Apple, vyberieme Systémové nastavenia a v nich Bezpečnosť a súkromie. V pravom dolnom rohu otvoríme svojim heslom zámok, ktorým povolíme zmeny a pomocou kliknutia na znamienko + vyberieme našu akciu Uspať Mac a klikneme otvoriť. V tomto prípade ju ľahko nájdeme na ploche. To je všetko.
Po prvýkrát sa to bude zdať komplikované, ale naozaj to nie je také ťažké. Vďaka workflowom si dokážeme zautomatizovať úlohy, dokonca aj vtedy, keď neovládame programovanie.
Automator však podporuje aj tvorbu vlastných skriptov ako napríklad AppleScript a JavaScript, prípadne shell príkazy. Tie si môžete ľahko vytvoriť. Vo workflowe pridáte príslušné akcie spustenia skriptov a zadajte svoj kód alebo shell príkazy.
Veľa návodov, workflowov aj skrípt je na internetových fórach. Dokážete si tak zautomatizovať akcie, ktoré sú otravné, jednotvárne, alebo zdĺhavé. Možností je nekonečne veľa, záleží len na vás.