Aplikácia Knihy nám poslúži nielen na čítanie, ale aj na správu našej zbierky, vrátane nakupovania nových titulov z Book Store. Vďaka iCloudu si v prostredí macOS môžeme ľahko aktualizovať knihy a pokračovať v čítaní na iOS platforme.
Aplikácia Knihy je jednouchá a prehľadná, orientáciu v nej si osvojí každý, kto sa pohybuje v prostredí macOS alebo iOS. Po otvorení appky sa zobrazí okno s Knižnicou.
Vľavo hore je tlačidlo, ktorým prejdeme do Book Store, kde môžeme kupovať nové knihy. Časopisy sa tam nenachádzajú, tie si budeme môcť kupovať cez novú službu Apple News+.
Aplikácia Knihy umožňuje ukladať, sťahovať a organizovať aj naše vlastné knihy, ktoré sme si kúpili inde. Ja ich zvyčajne nakupujem v Martinuse a zálohu mám uloženú na Disk Google.
V okne Knižnica si môžeme vybrať zobraziť Všetky knihy, Zbierky, Autori, Kategórie a Zoznam.
Ako vidíte v kategórií Náučná literatúra mám jednu knihu od Stephena Kinga. Asi nemusím zdôrazňovať, že v digitálnej knižnici si používateľ nájde bleskurýchle akúkoľvek knihu. Vpravo hore stačí do vyhľadávacieho poľa napísať požadovanú frázu.
Zoznam kníh ukáže všetky knihy v našej knižnici, do akej kategórie sú zaradené, dátum čítania a pridania do knižnice, ich veľkosť a informáciu kde sa nachádzajú – či sú uložené v zariadení, alebo v iCloude.
Keď klikneme pravým tlačidlom myši na vybraný titul, môžeme ho čítať, ale aj Premenovať, Zdieľať, Pridať do zbierky a podobne.
Veľkou výhodou digitálnej knižnice je možnosť vytvárať si vlastné zbierky. Osobne si knihy radím jednoducho – podľa autora. Novú zbierku si vytvoríme v menu Zbierky a vľavo dole klikneme na +. V novom poli si ju hneď pomenujeme.
Novú zbierku si tiež môžeme ľahko vytvoriť, keď klikneme na vybratú knihu pravým tlačidlom myši a vyberieme Nová zbierka.
Ak chceme pridať knihu do zbierky, posunieme sa o jeden riadok vyššie do Pridať do zbierky.
V knihách sa dá listovať, vyhľadávať, prechádzať kapitoly…
Vhod padne aj možnosť písania poznámok, v otvorenej knihe klikneme na poslednú ikonu zľava (červený štvorec).
Ako som spomínal, orientovanie sa v aplikácii je intuitívne, takmer všetko si urobíme pravým tlačidlom myši a potiahnutím (drag & drop).
Čítanie kníh je samozrejme pohodlnejšie z tabletu (resp. iPhonu), no nič nám nebráni to robiť i na Macu. Kto má väčšiu zbierku digitálnych kníh (a rád ich aj číta), zrejme najčastejšie využije aplikáciu Knihy v macOS na ich správu a manažovanie, samotné čítanie si vychutná na mobilných zariadeniach, ktoré sú vďaka iCloudu navzájom prepojené. Rozčítanú knihu v iPade nie je problém otvoriť a dočítať v smartfóne napríklad v električke.
Viac článkov o návodoch, aplikáciách a funkciách macOS nájdete v našej sérii.