Ruku na srdce – nikdy ste sa nechceli naučiť hrať na hudobný nástroj? Alebo dokonca skladať vlastnú hudbu? GarageBand, bezplatná appka v macOS, vám toto všetko umožní. Vy si môžete splniť sen a spestriť čas.
V našej špeciálnej rubrike SHUTDOWN vám každý deň prinášame rôzne tipy, rady a odporúčania na trávenie voľného času počas (ne)dobrovoľnej domácej karantény.
GarageBand je masívny a komplexný program, účelom nášho článku nie je prejsť funkciu za funkciou, ale len poukázať možnosti, ktoré táto skvelá aplikácia ponúka.
Základný balík má v macOS zhruba 2,15 GB, čo nie je veľa vzhľadom na to, koľko zvukov a slučiek používateľom obsahuje.
Ďalšie zvuky si odhryznú z vašej pamäte už väčší kúsok. Ak máte úložisko plné, alebo len základnú kapacitu, zvážte ich stiahnutie, aspoň spočiatku, keď sa budete s GarageBand zoznamovať.
Hudba sa dá vytvárať dvoma spôsobmi, pripojením nástroja (mikrofón, gitara, midi klávesnica), alebo priamo v aplikácii. Ak máte MacBook Pro s Touch Barom, dotyková lišta sa vám môže premeniť na bicie nástroje alebo na klávesnicu.
Môžete si vybrať z 28 rôznych bicích sád, troch súprav s perkusiami pre šesť rôznych hudobných žánrov (EDM, Dubstep, Hip Hop, latino, metal a blues). Drummer Loops vám poskytne pestrú zbierku nahraných zvukových a elektronických slučiek, ktoré je možné ďalej prispôsobiť a vložiť do skladby.
GarageBand je plne vybavené štúdio na tvorbu hudby priamo v Macu s kompletnou zvukovou knižnicou, ktorá obsahuje nástroje, predvoľby pre gitary a hlas a má veľký výber bicích nástrojov.
Pomocou appky Logic Remote dokážete GarageBand bezdrôtovo ovládať z iPadu. Môžete hrať na ľubovoľný softvérový nástroj a vytvárať zvuky pomocou inteligentných ovládacích prvkov vrátane Stop, Start a Record.
Každý syntetizátor v aplikácii je vybavený inteligentným ovládaním Transform Pad, vďaka nemu môžete podľa svojich predstáv meniť a vylepšovať zvuky.
Množstvo stôp (255) a šikovných nahrávacích funkcií urobí z GarageBand výkonne profesionálne štúdio. V ňom dokážete ďalej pracovať so zvukom, úrovňou či rytmickými nepresnosťami. GarageBand umožňuje záznam pri 16-bitovom, alebo 24-bitovom rozlíšení zvuku so vzorkovacou frekvenciou 44,1 kHz. Hotový song môžete doladiť aj v editore Piano Roll Editor.
Výsledné dielo môžete, pravdaže, zdieľať s okolitým svetom. Pieseň si môžete exportovať do knižnice Hudba, kde si ju ľahko a kedykoľvek nájdete. GarageBand sa s obľubou využíva aj na vytváranie vlastných vyzváňacích tónov.
Apple zdôrazňuje, že nejde o profesionálny produkt, cieľom aplikácie je jeho dostupnosť a ľahká ovládateľnosť. K dispozícii je pre celý ekosystém Apple, nájdete ho teda nielen v Macoch, ale aj v iPhonoch a iPadoch. Ak vás chytí múza, môžete si nápad rýchlo zaznamenať do iPhonu a potom ho neskôr spracovať v Macu. Viacerí známi muzikanti to práve takto robia.
Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v našej pravidelnej sérii.