Reklama

Na založenie kolónie na Marse by stačilo 22 ľudí, tvrdia vedci

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Jeden z cieľov súkromnej spoločnosti SpaceX je kolonizovať Mars. Heslo „Occupy Mars“ („osídliť Mars“) sa objavilo na tričkách SpaceX, ale firma pre splnenie tohto dávneho sna ľudstva robí oveľa viac. Dá sa povedať, že viac, ako ktokoľvek iný.

Kým kozmofantasti rozvíjajú rôzne scenáre, prípadne vypúšťajú marketingovú hmlu na „podojenie“, pardon, získanie investorov, SpaceX už finišuje s kozmickou loďou Starship, ktorá by mohla astronautov na Mars reálne dopraviť.

Je síce skôr nepravdepodobné, že by sa tak stalo ešte v tomto desaťročí, ako sa vlani vyslovila Gwynne Shotwell, prezidentka a prevádzková riaditeľka SpaceX, ale je dobré byť pripravení. Testovanie dlhodobého pobytu na simulovaných marsovských základniach na Zemi robila NASA, aj Roskosmos. A podobné experimenty prebiehajú aj v súčasnosti.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Lockheed Martin vyvíja raketu s jadrovým pohonom. Poletí na Mesiac, aj na Mars

Na simulovaných marsovských misiách NASA sa podieľala aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová.

Keď sa ľudia vyberú kolonizovať Mars, nie je úplne jasné, koľko ľudí bude potrebných na to, aby všetci zostali nažive. Kvôli vzájomnej konjuktúre Marsu a Zeme budú musieť na červenej planéte zotrvať celé mesiace, kým budú môcť štartovať na spiatočný let k Zemi. Nehovoriac o tých, čo tam zostanú ako kolonisti.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech/MSSS

Skupina výskumníkov z Univerzity Georgea Masona vo Fairfaxe vo Virgínii dospela k záveru, že kolónia na Marse by si mohla vystačiť len s 22 kolonistami. Štúdia tiež zistila, že niektoré typy osobností nemusia byť ideálne pre planetárnu kolonizáciu.

Podľa vedcov by 22 kolonistov bolo dostatočným počtom na to, aby sa zabezpečila reprodukcia populácie, a zároveň by vytvorili dostatočné množstvo pracovnej sily na výstavbu základnej infraštruktúry. Kolonisti by však museli mať rôzne zručnosti a talenty, ktoré by boli potrebné na úspešnú kolonizáciu.

Samozrejme, 22 je len minimum a väčšia populácia by bola vždy vhodnejšia. Viac kolonistov by zvýšilo pravdepodobnosť, že kolónia bude úspešná, a tiež by poskytla väčšiu odolnosť voči katastrofickým udalostiam.

Zdroj | Polaris Program

Nehostinná povaha marťanského prostredia si vyžaduje, aby každý biotop bol do značnej miery sebestačný. Okrem ťažby niekoľkých základných minerálov a vody budú kolonizátori odkázaní na zásobovanie zo Zeme a dopĺňanie životných potrieb z lokálnych zdrojov – napríklad štiepením marťanskej vody na kyslík na dýchanie (a okysličovadlo) a vodík na palivo. SpaceX uvažuje o palive na báze metánu, ktorý sa dá syntetizovať z vodíka a oxidu uhličitého.

Štúdia vykonala nielen simulácie na zistenie, koľko kolonistov by bolo potrebných na optimálne založenie kolónie, ale tiež porovnávala rôzne osobnosti, aby zistila, ako budú interagovať a správať sa na takej dlhej a izolovanej misii.

Vedci pritom zistili, že príjemný typ osobnosti by mal väčšiu šancu na prežitie. Narozdiel od iných, predchádzajúcich štúdií konštatujú, že na úspešnú kolóniu na Marse nie sú potrebné stovky osadníkov. Minimálny počet ľudí so všetkými typmi osobnosti, ktoré môžu viesť k trvalo udržateľnému osídleniu sa pohybuje rádovo v desiatkach, pričom 22 je minimum.

Pozrite si

Ako preskúmať jaskyne na Marse? Ako Janko a Marienka!

V rámci simulácie vedci skúmali štyri rôzne typy osobností, aby zistili, ako by zvládli interakcie medzi ľuďmi s rôznymi úrovňami zručnosti a odolnosti voči stresu.

Zistili, že reaktívni, spoločenskí a príjemní ľudia, môžu úspešne pracovať v simulovanej marťanskej kolónii bez väčších problémov. Naopak, neurotici zapojení do simulácie mali väčšiu pravdepodobnosť úmrtia ako ostatní.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | SpaceX

Štúdia, ktorá vychádzala z minulých výskumov správania sa posádok v stresujúcom prostredí, ako sú posádky ponoriek, antarktické vedecké tímy, vojaci v Iraku a podobne, ukazuje, že je možné vytvoriť životaschopnú kolóniu na Marse s relatívne malým počtom ľudí.

Nebude to však ľahké. Dobrovoľníkov na takúto misiu by sa už dnes našlo neúrekom, ale väčšina si pravdepodobne neuvedomuje náročnosť života prvých kolonistov na Marse.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.