Reklama

Na „pekelnej“ exoplanéte WASP-121 b pršia z kovových oblakov drahokamy

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

„Pekelný Jupiter“, obrovská exoplanéta WASP-121 b, vzdialená od Zeme 855 svetelných rokov, má extrémne počasie, ktoré si ťažko dokážeme predstaviť. Hoci Jupiter v našom solárnom systéme tiež nie miestom na relax, jeho radiácia a búrky sú oproti tejto planéte takmer idylkou.

Spomínaná exoplanéta WASP-121 b bola objavená v roku 2015 a je jednou z najznámejších a najpreštudovanejších exoplanét. Plynný obor s hmotnosťou asi 1,18-krát vyššou a 1,81-krát väčší ako Jupiter obehne svoju hviezdu len za 1,27 dňa. Dva roky po objavení sa WASP-121 b stala prvou exoplanétou, v ktorej stratosfére sa našla voda.

Pozrite si

Exoplanéty – nekonečná mnohotvárnosť vesmíru

Astronómovia po skúmaní atmosféry na stálej nočnej strany exoplanéty dospeli k záveru, že má oblaky z odparených kovov, z ktorých pršia tekuté rubíny a zafíry.

Z takmer 5 000 doteraz potvrdených exoplanét patrí vyše 300 (vrátane WASP-121 b) do kategórie horúcich Jupiterov. Táto exoplanéta je zároveň označovaná ako „prototyp“ pre ultra horúci Jupiter.

Keďže planéta obieha veľmi blízko materskej hviezdy, na jej povrchu panuje teplota v rozmedzí 1500 až 3000 stupňov Kelvina.

Kvôli blízkej obežnej dráhe je WASP-121 b tiež slapovo zviazaná so svojou hviezdou. Znamená to, že doba jej otáčania je rovnaká ako doba obehu, preto je planéta k hviezde natočená stále tou istou stranou, tak ako Mesiac k Zemi.

Zdroj | Wikimedia

Privrátená strana sa nachádza v permanentnej žiare hviezdy, zatiaľ čo druhá strana je vždy odvrátená, v permanentnej tme. Tím vedcov pod vedením astronóma Thomasa Mikal-Evansa z nemeckého Astronomického inštitútu Maxa Plancka skúmal atmosféru exoplanéty.

Predchádzajúce pozorovania spektrografom HARPS odhalili v atmosfére privrátenej strany množstvo pár ťažkých kovov. Štúdium odvrátenej strany bolo podstatne zložitejšie, pretože je asi 10-krát tmavšia ako denná a vedci preto využili Hubbleov teleskop. Na základe týchto pozorovaní a starších dát dokázali zostaviť podobu atmosféry tohto horúceho sveta.

Zdroj | Patricia Klein / MPIA

Kým teplota na dennej strane sa šplhá na 3 000 °K, na odvrátenej strane je zhruba polovičná (1 500 °K). Nie je to žiadna „zima“, ale tento teplotný rozdiel medzi dennou a odvrátenou stranou generuje silné západné vetry, ktoré fúkajú obrovskou rýchlosťou. Podľa astrofyzika Tansu Daylana z MIT vetry na WASP-121 b dokážu prehnať oblaky za 20 hodín okolo celej planéty.

Teplotné rozdiely vyvolávajú aj ďalšie javy. Pri teplotách na dennej strane sa vodná para rozštiepi na vodík a kyslík, ale na chladnejšej pologuli z nich opäť vzniká vodná para. To sa deje aj s ťažkými kovmi, ktoré potom podľa vedcov môžu padať hlbšie do atmosféry planéty.

Pozrite si

NASA predstavila „dvojča Zeme“, exoplanétu Kepler-452b

Ochladený hliník reaguje s kyslíkom a následne sa kysličník hlinitý premení na svoju kryštalickú formu – korund. Ak sa oxid hlinitý kontaminuje stopovým množstvom iných kovov (napríklad vanádom, železom, chrómom alebo titánom), vzniknú drahokamy ako rubín a zafír. Podľa vedcov je preto teoreticky možné, že dažde na exoplanéte WASP-121 b tvoria drahé kamene. Podobné dažde by sa mohli vyskytovať aj na „našich“ plynných obroch – na Uráne a Neptúne, ale aj tu na ich ťažbu môžeme pokojne zabudnúť.

Vedci dúfajú, že ďalšie tajomstvá WASP-121 b a exoplanét všeobecne im pomôže odhaliť Vesmírny teleskop Jamesa Webba, na ktorom si už rezervovali čas na pozorovanie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.