Keď ruská agentúra Roskosmos vozila vesmírnych turistov na medzinárodnú stanicu ISS, cena letenky sa vyšplhala aj na dve desiatky miliónov dolárov. V cene bol však okrem pobytu na ISS a spiatočného letu v kozmickej lodi Sojuz zahrnutý aj kozmonautický výcvik a súvisiace procedúry.
Virgin Galactic, Blue Origin a ďalšie spoločnosti pripravujúce suborbitálne turistické lety naproti tomu mienia predávať letenky o dva rády lacnejšie. Hovorí sa o cene od 75 tisíc do 250 tisíc USD.
Za relatívne nízku cenu však takíto turisti dostanú len krátky pohľad na Zem z výšky na pomedzí atmosféry a vesmírneho priestoru. Celý „špás“ potrvá zhruba dve hodiny, no pobyt v bezváhovom stave len pár minút.
Namiesto výletu celá dovolenka
S inou úrovňou turistických letov do kozmu počíta SpaceX. Táto spoločnosť plánuje s turistami lietať nielen na obežnú dráhu Zeme, ale aj okolo Mesiaca. Využije pritom svoju pilotovanú kozmickú loď Dragon V2.
Najnovšou súkromnou spoločnosťou, ktorá sa zapája do snahy o vesmírnu turistiku, je Orion Span. Tá nedávno odhalila svoje plány s hotelom Aurora Station, ktorý má vytýčený poriadne ambiciózny dátum otvorenia – rok 2022.
Orion Span chce vypustiť prvotný modul Aurora Station na nízku obežnú dráhu Zeme vo výške 322 km už v roku 2021. Firma je presvedčená, že modul sa bude môcť pochváliť väčšími oknami ako kozmické lode lietajúce na obežnú dráhu.
Turisti si budú môcť vesmírnu scenériu vychutnať v súkromných dvojpodlažných apartmánoch. Dĺžka vesmírneho tripu spolu so spiatočnou cestou potrvá 12-dní a bude jej predchádzať trojmesačný výcvikový kurz.
Na palube hotela Aurora Station bude miesto pre štyroch turistov a dvoch členov posádky. Hotel má byť pritom modulárny a umožní v prípade potreby ďalšie rozšírenie a zvýšenie kapacity. Jednotlivé moduly potom môžu slúžiť na rozličné účely, nielen pre turistov.
Cena vesmírnej dovolenky nebude nízka, ale pri výške 9,5 milióna dolárov pôjde oproti bývalým ruským cenám v podstate o dumping. Za polovičný poplatok budú mať pritom turisti neporovnateľne vyšší komfort, ako na ISS.
Staronový nápad
Myšlienka vybudovať vesmírny hotel na obežnej dráhe nie je nová a Orion Span ani v súčasnosti nie je jedinou spoločnosťou, ktorá rozvíja podobné plány.
Už v roku 2007 ohlásila spoločnosť Galactic Suite Project, že hodlá na orbite prevádzkovať hotel pre turistov. V roku 2008 už mala dokonca na čakacej listine 38 záujemcov o pobyt. Dnes, o desaťročie neskôr, však žiadny hotel Galactic Suite Project neexistuje a aktivity firmy sú pravdepodobne zmrazené.
Ďalšia súkromná frma – Bigelow Aerospace (BA),má však vyhliadky omnoho realistickejšie. Vyvinula vlastný nafukovací modul pre vesmírne stanice, ktorého zmenšená podoba sa už testuje na ISS.
Z modulov B330 chce BA postaviť orbitálny hotelovo – vedecký komplex na obežnej dráhe Zeme, ba dokonca aj lunárnu orbitálnu stanicu. Tá by mala vzniknúť spojením dvoch modulov B330 už v roku 2022.
O tom, či sa vesmírne hotely a súkromné orbitálne podarí zrealizovať, netreba pochybovať. Určite sa to podarí a ciele sú realistické. Potrebné vesmírne nosiče sú k dispozícii a technológie na stavbu staníc tiež. Otázkou je len časový harmonogram, ktorý môžu pribrzdiť investori, aj legislatíva.
Orion Span ponúka už dnes možnosť rezervovať si pobyt v zatiaľ neexistujúcom hoteli Aurora Station za 80 000 USD. Ide o vratnú zálohu, ktorú môže záujemca získať späť, pokiaľ si svoju cestu rozmyslí, alebo ak sa termín otvorenia v roku 2022 nepodarí stihnúť.