Reklama

Na čo je dobrý 125x zoom v obrovskom Nikone COOLPIX P1000?

Števo Porubský
89 %
Nikon COOLPIX P1000 je megaloman. Je obrovský, ale ponúka zoom ako žiadny iný model na svete. Dokonca objektív s takým priblížením ani nekúpite. 125x priblíženie predstavuje rozsah 24 - 3 000 mm! Aj preto je P1000-ka obrovská, bez problémov presahuje aj veľkosti zrkadloviek, nie to ešte bežných CSC aparátov.

Výhody

  • neuveriteľný rozsah objektívu
  • jednoduché ovládanie
  • RAW

Nevýhody

  • náročné udržanie plného zoomu aj na statíve
  • malý snímač
  • veľké rozmery a hmotnosť

Obor medzi ultrazoom fotoaparátmi, dokonca aj medzi CSC aparátmi, o kompaktoch ani nehovoriac. Jeho rozmery 146,3 x 181,3 x 118,8 mm a hmotnosť 1,465 kg patrí skôr do sveta zrkadloviek. V tomto svete ale COOLPIX P1000 stráca veľkosťou snímača.

Ten má totiž iba 1/2,3″ a 16 Mpx rozlíšenie. Niečo podobné dnes bez problémov nájdete aj v smartfónoch. Čo však nikde inde nenájdete je objektív s rozsahom až 24 – 3000 mm (po prepočte na kinofilm). Práve objektív je to najväčšie a najviditeľnejšie na celom tele. Tubus objektívu je masívny, rukou ho neoblapí ani basketbalista. Ak sa vyznáte, tak vedzte, že ho kryje 77mm kryt.

Objektív je mimochodom zložený zo 17 prvkov v 12 skupinách, pričom obsahuje 5 ED skiel a jedno Super ED sklo. Svetelnosť výrobca udáva na f/2,8 – f/8,0. Objektív je stabilizovaný, no pri plnom priblížení je extrémne náročné udržať záber bez trasenia a to aj na statíve (v prípade, ak zoomujete). Ale k tomu sa ešte dostaneme.

Objektív, resp. jeho tubus je zároveň výborný na pevné uchopenie aparátu. Síce s COOLPIXOM P1000 je možné fotiť aj z jednej ruky, no udržať plný zoom v jednej je nemožné. Dokonca aj s dvomi rukami máte čo robiť. Aj preto je na priamo na objektíve páčka pre zoomovanie, no pomalšie. Vedľa nájdete zas tlačidlo na priblíženie scény napríklad pri manuálnom ostrení.

Na to sa používa prstenec okolo objektívu vpredu. Pod palcom je i poistka pre xenónový blesk. Keďže objektív je aký je, Nikon blesku vyrobil špeciálnu až obriu nohu, aby dokázal svietiť aj tesne pred objektív.

V hornej časti je okrem blesku aj stereo mikrofón či koľajničky na príslušenstvo. Samozrejmosťou je jog-dial so základnými režimami, vrátane PASM+U či plnej automatiky Sú tu aj dva špeciálne režimy pre fotenie Mesiaca a vtákov. Osobne mi ani jeden z dvojice na danú udalosť nesadol a volil som radšej manuálne režimy. Tie sú však okresané. Pre fanúšikov sociálnych sietí je k dispozícii aj kreatívny režim s dvadsiatkou farebných režimov.

Jog-dial dopĺňa už len tlačidlo ON/OFF, spúšť s páčkou pre zoom, Fn tlačidlo pri nej a kruhový volič v opačnom rohu.

Zadná strana je podstatne bohatšia.  Veľkým plusom je plne výklopný displej s VGA rozlíšením a 3,2″ uhlopriečkou. Sledovať ho počas jasného dňa nie je žiadna sláva, preto padne vhod OLED hľadáčik s XGA (1 024 x 768 px) rozlíšením. Škoda len divnej očnice s minimálnym tienením.

Fanúšikov plného manuálu poteší rýchly prepínač medzi AF a MF s AE-L/AF-L tlačidlom v strede. Inak sú ovládacie prvky klasické, ako vo väčšine kompaktov nielen od Nikonu.

V spodnej časti sú dvierka pre slot na batériu a SDXC kartu. Batéria má kapacitu 1 110 mAh. Nie je to málo, ale ani je to ani veľa, hlavne keď často fotíte či natáčate videá a posielate si dáta do smartfónu. Výrobca podľa CIPA udáva výdrž na 250 záberov. V praxi dosiahnuteľné číslo, no ak čo-to natočíte a máte zapnuté Wi-Fi a Bluetooth, počítajte s maximálne 200 obrázkami.

Plusom však je, že batériu je možné nabíjať tak ako je, v aparáte. Na opačnej strane je totiž microUSB port. Hneď vedľa je microHDMI, ale aj 3,5 mm audio pre mikrofón. Pod nimi je port na diaľkové ovládanie, ktoré sa hlavne pri zoomovaní veľmi hodí.

Celkovo sa mi COOLPIX P1000 ovládal veľmi jednoducho a pohodlne. Jediné, čoho som sa nevedel zbaviť bolo neustále šmátranie prstom po AF svetle, keďže to má pomerne veľký otvor hneď pod spúšťou. Zvyknutí zo zrkadloviek som tu práve hľadal druhý kruhový volič pre manuálne režimy. Zbytočne. Druhý volič je na zadnej strane.

Menu je odlišné, ako u iných Nikon fotoaparátov, hoci v poslednej dobe som mal v rukách len CSC alebo zrkadlovky. Menu je prehľadné a jednoduché. Zvoliť je možné aj češtinu ako náš najbližší jazyk.

A čo dokáže tento kúsok? Kvôli malému snímaču s veľkosťou len 1/2,3″ toho nie je veľa čo sa obrazovej kvality týka. JPEG výstup je celkom komprimovaný, no keďže novinka vie pracovať aj s RAW súbormi, výsledky môžu byť podstatne lepšie.

Citlivosť snímača na úrovni ISO 100 – ISO 6 400 ale oklamať nemožno. Šum vidieť už od cca ISO 400, čím vyššie idete, tým viac zrnitosti na záberoch vidieť. Pri ISO 1 600 je to už výrazne viditeľné, pri ISO 3 200 by som dané záberu už netlačil, resp. ich prehodil do Č/B a ešte pridal na zrnitosti pre efekt starého filmu.

To, čo je pre COOLPIX P1000 špičkou je objektív. Ak sa nepohybujete v problematike fotoaparátov, tak vedzte, že objektív s takýmto rozsahom (zoomom) pre zrladlovku neexistuje. Pre profi kamery by sa možno našiel, ale jeho cena je desiatky násobne vyššia, ako cena celého COOLPIXU P1000.

Takýto objektív je unikát, na čom stavia ja Nikon. Dodnes (rok od predstavenia) ho neprekonal žiadny z veľkých výrobcov. Je to extrémne náročné.

Asi tak, ako udržať maximálne priblíženie v rukách. Ale aj v statíve. Problém je ten, že motorčeky v objektíve sú tak silné, že aj pri ukotvení na statív dokážu s aparátom „hrknúť“ a tým roztriasť obraz. O držaní v rukách ani nehovorím. Ešte udržať snímanú scénu pri fotení pri maximálnom priblížení je možné, no ak točíte video, je to veľmi, veľmi ťažké. Veď sa len pozrite…

Slušné priblíženie, čo poviete? Pre zaujímavosť, vzdialenosť medzi Bratislavským hradom a Mostom SNP v Bratislave je zhruba 660 m. Z hradu do Slovnaftu je to vzdušnou čiarou okolo 5,5 km.

V prípade natáčania z hradu som mal COOLPIX P1000 na statíve. No na klasickom, pre fotoaparáty. Ten zjavne nebol dostatočne stabilný. Vhodnejší by bol zjavne veľký a ťažký statív pre kamery s veľkou a pevnou hlavou. Tá by snáď zniesla pohyb objektívu. Objektív je totiž tak veľký a ťažký, že pri zoomovaní cítite nielen v rukách, ale aj na statíve, že sa mení ťažisko fotoaparátu.

Iným problémom pri 125x zoome je aj fakt, že proti vám bude samotná príroda. V lete, ale aj zime pri vzdialenosti niekoľkých stoviek metrov vie totiž vzduch narobiť nepekné skreslenia. Občas sú však aj celkom zaujímavé (viď záber ešte nižšie na dobytok v diaľke, pôsobí ako maľba).

Zábery z Nikonu COOLPIX P1000 sú pri dobrom svetle vcelku vydarené, farebne viac-menej verné. Problémom je malý snímač, ktorý fyziku neoklame. Obrovský objektív vie ponúknuť ostrý obraz, no nie je dokonalý. Optické chyby pri bližšom skúmaní určite nájdete. S takýmto niečím sa ale nefotí na billboardy či editoriály do časopisov.

Lepšie sú na tom ale RAW zábery, kde si viete podstatne lepšie doladiť farby a opraviť i príp. prepaly, vyšší šum alebo aberáciu. Tu je niekoľko rozdielov medzi JPEG priamo z fotoaparátu (vždy prvý záber) a upraveným RAW záberom (vždy obrázok pod ním):

Fotografie sú v plnom rozlíšení, pre ich zobrazenie si jednotlivé fotky otvorte v novom okne alebo tabe prehliadača.

Je tak zrejmé, že viac sa oplatí fotiť do RAW a fotky potom jemne upraviť, nech aj automaticky v Lightroome či iných programoch. Výsledok bude lepší, ako v prípade JPEGov priamo z fotoaparátu. Takto boli upravené aj tieto zábery z RAWu:

Vrátim sa ale ešte k schopnostiam 125-násobného zoomu. Ak vám video neukázalo toho dosť, tak sa pozrite na tieto zábery:

Čiastočné zatmenie Mesiaca.

Mesiac počas dňa, 3 000 mm (125x zoom). Vzdialenosť 384 400 km 🙂

4-násobné digitálne priblíženie. V oboch prípadoch snímané z ruky.

Cca 6 km.

Cca 550 metrov

Kontinuálne je možné snímať rýchlosťou 7 fps, no kvôli pomerne pomalému autofókusu je fotenie akčných scén takmer nemožné. S vyšším ohniskom je to úplne nemožné.

Video je na tom podobne. Maximom je 4K Ultra HD (3 840 x 2 160 px) pri 30 fps, v prípade prepnutia do Full HD môžete natáčať pri 60 fps. Plusom je už spomínaný vstup na externý mikrofón. Škoda, že chýba aj 3,5 mm audio výstup. S veľkým smerovým mikrofón by bolo fajn aj počuť ktoré zvuky zachytávate.

K dispozícii sú aj Wi-Fi a Bluetooth moduly. K tomu si stačí nainštalovať appku SnapBridge a môžete vzdialene ovládať P1000-ku alebo si zálohovať dáta do smartfónu či tabletu. Odtiaľ je ich spracovanie a odoslanie na sociálne siete otázkou pár minút.

Na ovládanie je použiteľné Bluetooth, na sťahovanie dát zas Wi-Fi. Na výber je sťahovanie v 2 Mpx rozlíšení, alebo v originálnej veľkosti. Videá sťahovať do smartfónu ale možné nie je.

Nikon COOLPIX P1000 je vskutku zaujímavý fotoaparát so schopnosťami, aké nemá žiadny iný na trhu. Síce sme čiastočne dokázali, že 3 000 mm objektív dokáže nahradiť správne nastavený aj 300 mm objektív na CSC aparáte, no iba objektív samotný je 2,5x drahší, ako celý COOLPIX P1000.

Aj kvôli cene 959 € ale COOLPIX P1000 nie je pre každého. Takýto masívny zoom je pre bežné fotenie nepotrebný. Viem si ale predstaviť milovníkov prírody, ktorí v tomto modeli nájdu vysneného parťáka. Rovnako sa môže zísť aj bulvárnym médiám, ale aj ochranárom či iným povolaniam, kde je potrebné, alebo aspoň vhodné mať niečo s takýmto priblížením.

Je to obor!

Nikon COOLPIX P1000 je neskutočný fotoaparát. Určite nie je pre každého, o čom svedčí aj jeho cena, no na druhej strane ponúka vlastnosť, ako žiadny iný fotoaparát na trhu – 125x zoom. Po troche práce s RAW zábermi sú aj fotky veľmi vydarené. Plus 4k UHD video je na dnešnú dobu dobrý základ aj pre natáčanie krátkych videí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.