Reklama

Na čo je dobrá appka Fotky v macOS a ako z nej vyťažiť maximum?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple
50 %

Keď som pred necelým rokom kupoval MacBook, vedel som, že prechodom od Windows k macOS vstupujem do neprebádaných vôd a už nič nebude také, ako bolo predtým. Vedel som však, že kúpou MacBooku získam nielen kus pekného hardvéru, ale hlavne kopec užitočných programov. Aplikácia Fotky je jednou z nich a ja sa teraz spolu s vami pozriem na ňu pekne zblízka.

Spustenie a prvý dojem

Po otvorení programu sa objaví samostatné okno, ktoré sa dá ešte maximalizovať. Na vrchnej lište je zobrazené menu: Fotky, Súbor, Upraviť, Obrázok, Zobraziť, OknoPomocník.

V samotnom okne je toho viac. V stĺpci naľavo sa nachádzajú tri základné rozklikávacie ponuky: Knižnica, AlbumyProjekty. V ich ponuke sú ďalšie možnosti – fotky, spomienky, obľúbené, ľudia, miesta, v albumoch zas typy médií a moje albumy. Viac možností vidieť na obrázku.

Zdroj | TECHBOX

A napokon hore v okne sa dá nastaviť veľkosť náhľadu, informácie o fotke, možnosti zdieľania, obľúbené, otočenie a vyhľadávanie.

Aplikácia pôsobí moderným, čistým dojmom a užívateľ by v nej nemal mať problém s rýchlym zorientovaním.

Správa fotografií

Fotky do knižnice môžete dostať rôznymi spôsobmi. Ak máte iPhone, alebo iPad, tak každá fotka, ktorú urobíte, sa zobrazí práve v tejto aplikácii. V počítači si zvolíte, či sa majú fotky ukladať aj na harddisk. Ja to mám povolené. Takže každú fotku mám fyzicky v mojom MacBooku, nielen v iCloude.

Ďalšie možnosti získania fotiek sú ako v iných aplikáciách – stiahnutím, importovaním a podobne.

Čo mi veľmi prekáža a považujem to za najväčší nedostatok tejto aplikácie je, že si nemôžem prehliadať fotky v inej knižnici. Napríklad mám na pamäťovej karte fotky z oslavy. Chcem si z nich niekoľko vybrať a dať na facebook. Nedá sa. Musím všetko skopírovať, aj tisíc fotiek, aby som z nich vybral desať. Alebo použijem inú aplikáciu.

Ikonkou so srdiečkom označujeme obľúbené fotografie, ktoré sa dajú potom ľahko vyhľadať.

Výborná funkcia je Spomienky. Skoro som padol na zadok, keď sa mi jedného dňa zjavila spomienka Štvornohí priatelia v priebehu rokov a neskôr pribudla druhá Chlpatí priatelia.

Zdroj | TECHBOX

 

Vedeli ste, že s príchodom macOS High Sierra podporuje aplikácia Fotky moderný formát HEIC?

Úprava fotografií

Na rýchlu úpravu slúži čarovná palička – autovylepšenia. Keď treba na fotke len doladiť jas, farbu a trochu ju oživiť častokrát stačí len táto „fičúrka“. Ak potrebujeme fotku orezať, odstrániť červené oči, upraviť krivky a úrovne, zaostriť, redukovať šum, aplikovať filter, tak klikneme na Upraviť.

Zdroj | TECHBOX

Opäť je to tu všetko prehľadné, výsledok úpravy vidieť okamžite na obrázku. Na uloženie úprav klikneme na Hotovo. Dobrá správa je, že na fotke sa dajú vrátiť naspäť všetky úpravy. Ak ich veľmi prekombinujeme úpravy, stačí kliknúť vpravo dole na Resetovať úpravy.

Po čase sa nám môže naša obľúbená fotka zdať fádna a tak ju ľahko obnovíme v Upraviť, kde klikneme vľavo hore na Vrátiť na originál.

Ja osobne veľmi často využívam Informácie o fotkách. Snažím sa mať na všetkých fotkách vloženú polohu. To samé o sebe nie je problém, keď fotíme smartfónom. Ale čo so starými fotkami? Čo s fotkami urobených zrkadlovkou? Tu prichádza vhod táto funkcia. Okrem polohy môžeme pridať popis, kľúčové slovo, alebo tváre.

Zdroj | TECHBOX

Pre koho je táto aplikácia?

Aplikácia Fotky dospela. Stal sa z nej plnohodnotný nástroj na správu, prezeranie a základné upravovanie fotografií.

Nie je to druhý Photoshop – nedokáže toľko a ani nie je taký komplikovaný. V našich končinách je tiež obľúbený Zoner Photo Studio. Ten ale pracuje len na systéme Windows.

Ak nie ste profesionálny fotograf, alebo grafik, táto vstavaná aplikácia vám vrchovato naplní vaše potreby. Používatelia konkurenčných operačných systémov nič podobné zadarmo nedostanú.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.