Všetky klávesnice ponúkajú v podstate rovnakú zostavu kláves. Prečo teda záleží na tom, ktorú si vyberiete? Okrem ceny je tu hneď niekoľko vecí, na ktoré by ste si mali dať pri kúpe klávesnice pozor, aby ste jej kúpu neoľutovali.
Na test nám do redakcie dorazila slušná nádielka klávesníc od spoločností HP a Logitech, pri ktorých sme sa pôvodne chceli zamerať na ich hlučnosť, resp. tichosť. Veľmi rýchlo sme však zistili, že by takéto porovnanie nebolo celkom objektívne.
Hlučnosť klávesnice totiž ovplyvňuje nielen spôsob písania, ale aj povrch a materiál, na ktorom je položená a priestor, v ktorom sa na nej píše. Klávesnica, ktorá sa v jednej miestnosti javila ako najtichšia, pôsobila zas v inom priestore pomerne hlučne.
Pri tomto testovaní sme však narazili na niekoľko dôležitejších faktorov, na ktoré väčšina ľudí pri kúpe novej klávesnice nemyslí, hoci by mala. Klávesnica je pre mnohých ľudí ich pracovným nástrojom a tak sú do nej ochotní investovať nemalé peniaze. Ako si teda vybrať tú správnu?
Veľkosť a rozloženie kláves
Môže to pôsobiť ako banalita a na prvý pohľad sa môže zdať, že takmer všetky klávesnice ponúkajú unifikovanú veľkosť a rozloženie kláves. Nie je to však pravda, hoci tie hlavné klávesy nájdete v rámci regiónov vždy na rovnakých miestach, tie ostatné a menej podstate klávesy sa zvyknú scvrkávať alebo čiastočne premiestňovať zvyčajne kvôli rozmerom klávesnice.
Zvyknete sa posúvať v “excelovských” tabuľkách pomocou šípok, alebo denne využívate zdanlivo nemennú klávesu Delete? Radšej sa lepšie pozrite, či tieto klávesy nájdete na mieste, kde ste na nich zvyknutí, či majú pre vás ideálnu veľkosť a či ich výrobca nezlúčil s inými klávesami prístupnými už len cez klávesovú skratku použitím klávesy Fn.
Nová klávesnica by sa mala rozložením kláves čo najviac približovať vašej starej klávesnici, aby ste si nemuseli dlhšiu dobu zvykať na iné rozloženie. Nezabudnite však ani na rozmery, ktoré ovplyvňujú nielen rozloženie kláves, ale aj ich rozostup. Jednotlivé klávesy môžu byť od seba príliš ďaleko, alebo naopak príliš blízko k sebe, kvôli čomu sa istú dobu nevyhnete preklepom.
S numerickou klávesnicou, či bez nej?
Mnohí ľudia nedajú na numerickú klávesnicu dopustiť a pre mnohých z nich je táto preferencia určite opodstatnená. Treba si však vopred premyslieť, ako často pracujete s číslami a či ju teda skutočne potrebujete. Ak nie, portfólio vhodných klávesníc sa vám výrazne rozširuje a zvoliť si môžete napríklad aj takú klávesnicu, ktorú so sebou môžete vziať aj na cesty.
Konektivita, podpora viacerých zariadení
Práve s vyššie spomínanou klávesnicou sa spája aj ďalšia dôležitá vec, na ktorú by ste nemali zabudnúť a tou je konektivita, resp. možnosť pripojenia klávesnice k počítaču a iným zariadeniam. Väčšina klávesníc využíva pre pripojenie k počítaču klasický USB port typu A.
Nájdu sa však aj také, ktoré namiesto toho využívajú pre pripojenie protokol Bluetooth, niekedy ako alternatívu a inokedy ako jedinú možnosť. Má ešte vôbec váš počítač USB typu A, alebo vlastníte nový MacBook, kde nájdete iba USB-C? Nezabudnite si dobre premyslieť k akým zariadeniam budete klávesnicu pripájať a aký druh pripojenia by vám teda najviac vyhovoval.
Ak máte na jednom stole viaceré počítače, prípadne chcete písať dlhšie texty aj na tablete či smartfóne, oplatí sa obzrieť po klávesniciach, ktoré ponúkajú rýchle prepínanie medzi viacerými zariadeniami pomocou hardvérových tlačidiel. Na stole tak nebudete musieť mať viaceré klávesnice a ak zvolíte správne, tak ani myšky.
Kompatibilita
To, že sa klávesnica pripája k počítaču pomocou USB, ešte neznamená, že bude kompatibilná s akýmkoľvek zariadeným s týmto portom. Zistili sme to pri testovaní klávesnicového setu HP Pavilion Wireless Keyboard and Mouse 800.
Set sa k počítaču síce pripája pomocou bezdrôtového USB adaptéru, ktorý môžete zapojiť do takmer akéhokoľvek zariadenia, no rozumie si iba s operačným systémom Windows.
Po pripojení setu k počítaču s operačným systémom macOS si teda neškrtnete, hoci by sa vizuálne set k počítačom od Apple perfektne hodil. Nezabudnite si teda poriadne prezrieť špecifikácie klávesnice, ktorej kúpu zvažujete, inak sa nevyhnete nepríjemnostiam s vrátením tovaru.
Tvar kláves a ergonómia
Vyššie spomínaná klávesnica Logitech K380, ako aj jej podobný model Logitech K780, vás môže na prvý pohľad prekvapiť alebo odradiť tvarom jednotlivých kláves. Pravdou však je, že s ohľadom na rýchlosť či presnosť písania na tvare kláves až tak nezáleží.
Kruhový alebo iný netradičný dizajn vám naopak môže hrať do karát, najmä ak máte vo zvyku triafať vedľajšie klávesy. Takýto tvar totiž aspoň čiastočne zväčšuje medzery medzi nimi a tak je tu väčšia šanca, že stlačíte správnu klávesu.
Na čo by ste si mali dávať pozor skôr, je možnosť naklonenia klávesnice pre zvýšenie pohodlia pri písaní pomocou vyklápacích nožičiek na spodnej strane klávesnice. Ešte pred niekoľkými rokmi mohlo ísť o štandardnú vlastnosť, dnes už je to skôr rarita. Ak ste teda zvyknutí na väčší sklon klávesnice, určite si vopred skontrolujte, či je to vôbec na vašej vyhliadnutej klávesnici možné.
Zdvih kláves a spínače
Pri výbere klávesnice samozrejme nemôžeme opomenúť ani zdvih samotných kláves. Hoci sú všeobecne klávesnice s vyšším zdvihom považované za lepšie, v skutočnosti ide o veľmi subjektívnu vec a neexistuje univerzálna pravda. Na rozdiel od notebookov máte našťastie pri externých klávesniciach k dispozícii výrazne širšie spektrum aj čo sa týka zdvihu kláves.
To isté platí aj pre spínače kláves, ktoré okrem zdvihu ovplyvňujú aj ich hlučnosť. Najtichšie klávesnice s najnižším zdvihom zvyčajne využívajú membránové spínače, zatiaľ čo najhlučnejšie klávesnice s vysokým zdvihom sú väčšinou mechanické, kde máme niekoľko ďalších delení podľa tuhosti, odozvy či spôsobu stlačenia.
Iba klávesnica, alebo rovno set s myškou?
Na trhu nájdete desiatky setov, resp. balení klávesníc aj s myškou, ktoré typicky pripájate k počítaču jedným prijímačom. To platí aj pre vyššie spomínaný set HP Pavilion Wireless Keyboard and Mouse 800, ako aj pre ďalší set Logitech Slim Combo MK470, ktorý sme mali spolu s ním k dispozícii.
V určitých prípadoch môžete vďaka takýmto setom ušetriť, no väčšinou a aj pri uvedených setoch platí, že by ste sa samostatným výberom klávesnice a myšky dopracovali k oveľa lepšej zostave periférií. V setoch je to väčšinou práve myš, ktorá hrá druhé husle, hoci by nemala. Výberom setu si tak na seba beriete riziko, že pribalenú myš budete chcieť tak či tak vymeniť za inú, čím si len vytvoríte ďalšie náklady.