Aj keď predaje elektrických vozidiel (EV) v mnohých krajinách rýchlo rastú (Slovensko je v tomto smere, žiaľ, ťažkým outsiderom), autá so spaľovacími motormi stále dominujú – nielen na cestách, ale aj v predaji. Výnimkou je snáď iba Nórsko. Odporcovia elektromobility však poukazujú na jej údajné nevýhody a riziká, medzi ktorými figuruje aj fatálny požiar vozidla.
Údaje novej štúdie však ukazujú, že požiar u benzínových vozidiel môže vzniknúť s rádovo až 100x vyššou pravdepodobnosťou, ako pri elektromobiloch. Štúdia kombinuje a porovnáva dáta od National Transportation Safety Board (NTSB), Bureau of Transportation Statistics (BTS) a vládne údaje USA z portálu Recalls.gov .
Existujú značné dezinformačné kampane, ktoré v médiách šíria tvrdenia, že elektrické vozidlá a chémia ich batérií sú náchylnejšie na požiare ako spaľovacie motory. Nová štúdia pripomína, že pohony s vnútorným spaľovaním (ICE) používajú palivo, ktoré je samo o sebe vysoko horľavé a ukazuje, ako častejšie sú požiare ICE vozidiel v porovnaní s EV.
Požiare elektromobilov sú skutočným problémom, aj preto, že sa nedajú hasiť vodou, keďže hrozí úraz elektrickým prúdom. Viaceré automobilky, vrátane Tesly a GM riešili prípady vznietenia batérií. Počty takýchto požiarov však blednú v porovnaní s rizikom požiaru benzínových vozidiel. Existujú údaje, ktoré to dokazujú, pritom správy o nich nás nijako zvlášť nevzrušujú.
Pri nehode akéhokoľvek vozidla hrozí nebezpečenstvo požiaru. Dá sa však s istotou povedať, že problémy, ktoré môžu viesť k požiaru v interiéri mimo nehody vo vozidle so spaľovacím pohonom, ďaleko prevažujú nad rizikom požiaru v dôsledku chémie batérie. Elektromobily vo všeobecnosti tiež nemajú tendenciu explodovať – na rozdiel od benzínových áut.
Nová štúdia ukazuje, že požiare EV sú oveľa menej bežné ako vo „fosílnych“ vozidlách. Podľa zistení, na ktoré poukázala spoločnosť AutoInsuranceEZ, autá s benzínovým pohonom majú niekoľko desaťnásobne vyššiu pravdepodobnosť požiaru v porovnaní s elektromobilmi. Zvlášť vysoké je toto riziko v prípade hybridov, ktoré popri trakčnej batérii a elektromotoru používajú aj spaľovací motor. Ten zároveň poháňa generátor, ktorý dobíja batériu.
Popri zvýšených emisiách CO2 vo vozidlách PHEV, ktorým sme sa venovali vo včerajšom príspevku, je zvýšené riziko požiaru ďalším „čiernym bodom“ pre túto obľúbenú kategóriu vozidiel.
Ak skombinujeme údaje AutoinsuranceEZ.com pre benzínové autá s hybridmi (ktoré tiež vyžadujú benzín), zistíme, že v roku 2020 vzniklo v USA viac ako 215 000 požiarov vozidiel v porovnaní s 52 požiarmi elektromobilov. Iste, podiel elektromobilov na cestách je nižší, ale obrovské rozdiely sú aj v prepočte na 100 000 vozidiel. Pri benzínových spaľovákoch je počet požiarov na 100 000 vozidiel 61x vyšší a pri hybridoch až 138x vyšší, ako u batériových elektromobilov (BEV). Autá s vodíkovými palivovými článkami v analýze nefigurujú, keďže ich počty na cestách sú mizivé. Ale určité riziká určite majú a tie budú s vysokou pravdepodobnosťou už zo samotnej podstaty pohonu vyššie ako u BEV.
Podľa nedávnej správy Národnej asociácie požiarnej ochrany (NFPA) predstavovali požiare vozidiel 15 % z celkového počtu 1,4 milióna požiarov v USA v roku 2020, pričom tieto požiare prispeli k 18 % úmrtí civilistov a 11 % zranení v dôsledku požiarov. Podiel elektromobilov na celkovom počte požiarov v USA bol pritom zanedbateľných 0,02 %.
Búraniu mýtov o elektromobiloch sme sa venovali aj v rozhovore s Tomášom Kuníkom zo spoločnosti ejoin EU:
Hrozba požiaru batérie elektromobilu (najmä pri dopravnej nehode) naozaj reálne existuje. Ale je natoľko nízka, že jej používanie ako argumentu proti kúpe elektromobilu neobstojí. Navyše do výroby prichádzajú nové technológie batérií, ktoré budú okrem vyššej energetickej hustoty a dlhšej životnosti aj podstatne odolnejšie voči požiaru.