Reklama

MWC 2015 | Ericsson ukázal 5G technológiu naživo

Juraj Procházka

Za posledné desaťročia sme si už zvykli na pravidelné striedanie sa generácií mobilných sietí, ale 5G bude podľa niektorých odborníkov viac, než len ďalším číslom v poradí. Štandard 5G má byť otvorený a natoľko flexibilný, že možno „6G“ už nebude nasledovať. V tomto smere by sme mali byť ale opatrní, lebo predvídať technologické trendy na viac ako desaťročie dopredu je veľmi diskutabilné.

Pozrite si: Ericsson demonštroval v 5G sieti ”päťku”

Bez ohľadu na dlhodobé prognózy, jedno môžeme povedať s istotou – siete 5G budú neporovnateľne rýchlejšie, výkonnejšie a z hľadiska latencie „svižnejšie“ než čokoľvek, čo je dnes v éteri k dispozícii. Dokazuje to aj čerstvé odhalenie 5G technológie, ktoré na MWC 2015 v Barcelone predviedol Ericsson.

eric.mwc-5g-graf

Spolupráca a hladké prepojenie medzi technológiami LTE a 5G bude fungovať vo viacerých pásmach súčasne. Graf: Ericsson

Aj keď samotný štandard 5G zatiaľ nebol špecifikovaný a na jeho tvorbe usilovne pracujú viaceré aliancie technologických lídrov a významných telekomunikačných operátorov, viaceré črty sú už jasné. Už koncom roku 2014 demonštroval Ericson pre japonský NTT DoCoMo a kórejský SK Telecom prenos v pásme 15 GHz s rýchlosťou 5 Gbit/s. Pravdepodobne rovnakú technológiu aktuálne odhalil Ericsson pre širokú odbornú verejnosť aj v Barcelone. Aj v tomto prípade je základom technológie pokročilý prenos MIMO (Multiple-input Multiple-Output) vo vysokom frekvenčnom pásme.

Novinkou je duálna konektivita 5G so sieťami LTE, ale aj multibodová komunikácia s viacerými základňovými stanicami súčasne. Viaceré dátové streamy tak umožnia prenos vyššími rýchlosťami a znížia tiež citlivosť na slabšiu intenzitu signálu z jedného prístupového bodu.

Pozrite si: Budúcnosť informačnej spoločnosti? Po roku 2020 siete 5G

Prenosové rýchlosti 5 Gbit/s sú viac ako 120x vyššie v porovnaní s rýchlosťou 42 Mbit/s v sieťach 3,5G (pri nasadení DC-HSPA), 34x vyššie oproti LTE, alebo 17x vyššie v porovnaní s LTE-A využívajúcim dva kanály. Netreba však zabúdať, že týchto 5 Gbit/s nie je stropom, ale naopak skôr základom budúcich 5G sietí. Samsung už pri experimentoch so sieťami 5G v pásme 28 GHz dosiahol rýchlosť 7,5 Gbit/s  pri stacionárnom prenose a 1,2 Gbit/s pri pomaly sa pohybujúcom termináli.

Japonský operátor NTT DoCoMo je už od 3G tradične priekopníkom nových mobilných technológií a na vývoji 5G pracuje spoločne s Ericssonom, ale aj s Nokia Networks. Pritom na konte má už nejeden rekord. Už pred dvoma rokmi NTT DoCoMo dosiahol v laboratórnych podmienkach prenos rýchlosťou 10 Gbit/s a vlani deklaroval, že chce rovnakú rýchlosť dosiahnuť aj v exteriéri.

Pozrite si: Samsung dal vo svojej sieti 5G rýchlosť 1,2 Gbit/s v idúcom aute!

Aktuálne na MWC 2015 NTT DoCoMo predstavil mobilnú technológiu na báze riešení mmWave od Nokia Networks, ktorá v pásme 70 GHz dokáže komunikovať rýchlosťou „len“ 2 Gbit/s. Technológia mmWave je určená pre pásma od 30 GHz vyššie a pracuje s milimetrovými vlnami, ako naznačuje aj jej názov.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2015 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.