- #Sociálne siete
- 5 min.
- 19.8.2023
Muskovi sa Twitter alias X rozpadá pod rukami, opúšťajú ho dôležití používatelia
Sociálna sieť Twitter prechádza turbulentným obdobím, v rámci ktorého zmena jej názvu na „X“ je len čerešničkou na torte. Kontroverzné zmeny a chaotické riadenie spoločnosti Elonom Muskom sa podpisujú aj pod náladu jej používateľov.
Po nedávnom zistení, že americkí používatelia trávia na sociálnej sieti od jej akvizície čoraz menej času, ďalšie dáta ukazujú, že X vo veľkom opúšťajú už aj vedci.
Medzi sociálnymi sieťami určenými na komunikáciu s priateľmi či zdieľanie fotografií a videí a naopak čisto profesionálnou sociálnou sieťou LinkedIn, bol Twitter pre mnohých ideálnou zlatou strednou cestou, ako zdieľať primárne textový obsah s kýmkoľvek na internete pod záštitou pomerne dobrej moderácie obsahu. Z tohto dôvodu sa etabloval aj medzi podnikateľmi, športovcami, politikmi či zmieňovanými vedcami, čím na sieti vznikal atraktívny mix obsahu, ktorý sa šíril naprieč komunitami, ktorých komunikácia by sa inak vzájomne nikdy nepretla. V posledných mesiacoch však Twitter, alias X, už toto čaro pre rôzne strany stráca.
Časopis Nature vo svojom poslednom prieskume oslovil viac ako 170-tisíc vedcov v otázke využívania tejto sociálnej siete. Prieskumu sa napokon zúčastnilo 9 200 vedcov, z ktorých viac ako polovica uviedla, že na platforme X trávi od jej prevzatia Elonom Muskom menej času a 7 % z nich platformu úplne opustilo. Približne 46 % opýtaných sa zaregistrovalo na konkurenčnej platforme ako je Mastodon, Bluesky, Threads a možno trochu prekvapivo, TikTok.
Z podrobnejších odpovedí vedcov vyplýva, že ich od používania platformy X odrádza obmedzenie moderovania obsahu, zrušenie štandardného overovania pravosti účtov s prideľovaním odznaku modrej fajky či obmedzovania, koľko príspevkov môžu neplatiaci používatelia na sieti vidieť.
Viacerí vedci uviedli, že im sociálna sieť Twitter umožnila šíriť povedomie o ich výskume, čím dosiahli ďalšie akademické pokroky. Obmedzením moderovania obsahu sa naopak na sieti začal vo väčším šíriť klamlivý obsah, podvody a trolling, čím sa rozumná diskusia pod príspevkami dostala do úzadia. Známe osobnosti navyše nechcú, aby sa takéto nekontrolované diskusie akokoľvek spájali s ich menami.
Žiga Malek, environmentálny vedec na Slobodnej univerzite v Amsterdame uviedol, že na platforme X eviduje čoraz viac „čudných“ krajne pravicových príspevkov, ktoré popierajú vedu a propagujú rasizmus. „Twitter nebol nikdy pekným miestom, ale teraz je to úplný bordel.“, uviedol v prieskume. Ak odborníci a špecialisti opustia X, „vytvoríme priestor pre masívnu ozvenovú komoru, ktorou sa môžu dezinformácie šíriť spôsobom, ktorý je pre spoločnosť veľmi škodlivý“, dodal Timothy Caulfield, propagátor vedy a odborník na právo z Albertskej univerzity v kanadskom Edmontone.
Podľa prieskumu je najčastejším útočiskom znechutených vedcov sociálna sieť Mastodon, ktorá sa dostala do povedomia verejnosti práve vďaka kontroverziám okolo platformy X. Daná sieť má však aj napriek rastúcej popularite stále veľmi malú používateľskú základňu a tak sa prostredníctvom nej práca vedcov dostane do povedomia ešte menšieho počtu ľudí, než je tomu v súčasnosti prostredníctvom problematickej platformy X. K popularite jej nepomáha ani zložitejšie fungovanie postavené na samostatných serveroch.
Na druhom mieste v migrácii vedcov sa umiestnil LinkedIn, ktorý sa popri ostatných sociálnych sieťach vezie stále iba ako alternatívna platforma pre tých, ktorí si hľadajú prácu alebo potrebujú spropagovať svoje vlastné kariérne úspechy a aktivity. Natívny obsah mimo toho sa však na LinkedIn objavuje iba zriedka a tak na nej ľudia trávia len minimum voľného času.
Ideálnou alternatívou sa tak javí sociálna sieť Threads, za ktorou stojí Meta, spoločnosť Marka Zuckerberga. Na tretej priečke za platformami Mastodon a LinkedIn možno skončila aj preto, že oproti nim je stále pomerne mladá a hlavne stále nie je oficiálne dostupná v krajinách Európskej únie, kde sídli podstatná časť vedeckej komunity.
Je možné, že rozruch okolo platformy X sa v najbližších mesiacoch ustáli a vedecká komunita na nej napokon aj s ostatnými známymi osobnosťami zotrvá. Druhou pravdepodobnou alternatívou sa tiež javí, že títo používatelia budú publikovať rovnaký obsah na viacerých platformách, primárne zrejme X a Threads. Jedno je však isté a to, že sociálne siete po zhruba dekáde stabilného rastu prechádzajú aktuálne najväčšími zmenami a tak vstupujú do celkom novej éry, v ktorej sa budú rozdávať karty nanovo.