Reklama

Muskov Neuralink otestuje CONVOY - mozgové riadenie asistenčných robotov

Zdroj | NPR
Juraj Procházka
Zdroj | NPR
Zdroj | NPR

Prvým príjemcom mozgového čipu spoločnosti Neuralink s názvom Link sa stal v januári 2024 Noland Arbaugh, ktorý sa po nehode pri plávaní v roku 2016 stal kvadruplegikom.

V priebehu minulého roku Neuralink implantoval mozgový čip ešte ďalším dvom kvadruplegikom – Alexovi a Bradovi. Projekt je stále v štádiu klinických testov v rámci štúdií PRIME a CAN-PRIME a pacienti sa ho zúčastnili ako dobrovoľníci, ale nesťažujú sa.

Štúdia PRIME (v USA) a štúdia CAN-PRIME (v Kanade) sú v Neuralinku zamerané na skúšky zdravotníckych pomôcok pre plne implantovateľné bezdrôtové rozhranie mozog-počítač (BCI), ktorých cieľom je vyhodnotiť bezpečnosť implantátu a chirurgického robota a posúdiť počiatočnú funkčnosť rozhrania BCI na umožnenie ľuďom s kvadruplégiou ovládať externé zariadenia svojimi myšlienkami.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Prvý človek s mozgovým implantátom Neuralink. Budúcnosť je dnes

Technologická spoločnosť nedávno poskytla aktuálne informácie o všetkých troch účastníkoch svojej štúdie PRIME: Conradovi, Alexovi a Bradovi. Všetci traja účastníci sa podelili o svoje skúsenosti, ktoré zmenili život, pomocou rozhrania mozog-počítač (BCI) Link spoločnosti Neuralink.

Implantát Link umožňuje používateľom ovládať svoje smartfóny a počítače iba pomocou myšlienok a Beuralink túto schopnosť nazýva Telepathy. Firma však dvíha latku a pripravila štúdiu CONVOY (Control of Assistive Devices via BCI Technology), ktorá má ambície rozšíriť autonómiu príjemcov čipu Link nad rámec inteligentných zariadení a mohla by umožniť ľuďom s paralýzou vykonávať úlohy, ako je prijímanie potravy a manipulácia s fyzickými predmetmi.

Neuralink k novej štúdii uvádza:

CONVOY je klinická štúdia navrhnutá tak, aby preskúmala spôsobilosť účastníkov štúdie PRIME pomocou nášho implantátu na ovládanie rôznych asistenčných zariadení. Hlavným cieľom je zistiť, či účastníci dokážu úspešne modulovať svoju mozgovú aktivitu na ovládanie zariadení, ako je napríklad asistenčné robotické rameno (ARA). Táto štúdia posúdi účinnosť, konzistentnosť a bezpečnosť neurálnej kontroly pomocou ARA a iných asistenčných zariadení. Účasťou v štúdii CONVOY nezaručujeme žiadny prínos. Štúdia CONVOY sa uskutočňuje v Barrow Neurological Institute a očakáva sa, že bude spustená na Univerzite v Miami koncom tohto roka.

Jeden z účastníkov PRIME, Alex, sa prihlásil ako prvý účastník štúdie CONVOY. Zatiaľ čo štúdia PRIME testuje všeobecné schopnosti implantátu Link, štúdia CONVOY testuje schopnosť cez Link ovládať asistenčné zariadenia, ako je asistenčné robotické rameno (ARA).

Pozrite si

Neuralink narazil u prvého pacienta s čipom v mozgu na problém, ale vyriešil ho

Elon Musk diskutoval o kombinácii implantátu Link od Neuralinku s humanoidným robotom Optimus, ktorý vyvíja Tesla. V nedávnom rozhovore o výsledkoch spoločnosti Tesla Musk zdôraznil pozornosť, ktorú Tesla venuje vývoju rúk robota Optimus. Už teraz majú takmer ľudskú presnosť a dokážu hrať na klavíri, alebo navliekať ihlu.

Alex po autonehode ochrnul od krku nadol a, pochopiteľne, stratil schopnosť vytvárať návrhy, ktorým sa venoval dovtedy. Link BCI spoločnosti Neuralink umožnil Alexovi vrátiť sa k jeho kreatívnej stránke, keď dokáže „telepaticky“ používať počítač a navrhovať 3D objekty pomocou CAD softvéru a grafiky v aplikácii Adobe Illustrator.

Prostredníctvom vybavenia CONVOY môže Alex posunúť svoj pokrok s Linkom o krok ďalej.

„Je to úžasný pocit, keď môžem prejsť od konceptu k skutočnému funkčnému zariadeniu, ktoré robí presne to, čo chcem. Chcem, aby každý, aj zdravotne postihnutý, mal túžbu vytvoriť niečo nové. Dúfam, že môžem niekoho inšpirovať, aby urobil pozitívnu zmenu v niečom živote,“ povedal Alex.

V decembri 2024 získal Neuralink súhlas od kanadských zdravotníckych orgánov na spustenie prvej medzinárodnej skúšky na zistenie bezpečnosti a funkčnosti svojho BCI rozhrania človek-stroj.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.