Reklama

Môže virtuálna realita pomôcť psychike dôchodcov?

Zdroj | Sony
Michal Spiegel
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Virtuálna realita a dôchodcovia. Tejto problematike sa venuje niekoľko vedcov z celého sveta. Poďme sa pozrieť, aké sú účinky virtuálnej reality na psychiku starších ľudí.

Prednedávnom sme vám priniesli článok, v ktorom sme si priblížili, ako vplýva virtuálna realita na ľudskú psychiku. V ňom sme okrem iného zistili, že VR sa používa na liečenie post-traumatických porúch či depresií.

V pražskom Národnom ústave duševného zdravia pracuje neurovedkyňa Iveta Fajnerová, ktorá sa špecializuje na výskum týkajúci sa prevencie chorôb pri osobách dôchodkového veku.

V rámci ústavu existuje projekt určený zdravým osobám a tiež projekt určený pacientom s Alzheimerovou chorobou.

Zdroj | evl | electronic visualization laboratory
Pozrite si

Ako vplýva virtuálna realita na našu psychiku?

„Jeden z našich dvoch projektov sa venuje vývoju hry, ktorá by sa mala používať online, ľudia ju potom môžu trénovať z domova. Hra je venovaná primárne pamäti. Keď ide človek do dôchodku, mozog nie je pravidelne stimulovaný a prestáva pracovať naplno, nezaťažujeme ho už ako v minulosti. Či hra dokáže byť napríklad užitočná pri prevencii Alzheimerovej choroby zatiaľ nedokážeme posúdiť, ale aj zahraničná literatúra ukazuje, že preventívny tréning môže oddialiť alebo aspoň zmierniť príznaky rozvíjajúceho sa ochorenia. Samozrejme ho nemožno úplne zastaviť,“ hovorí Iveta Fajnerová.

Výhodou virtuálnej reality je nastavenie otvoreného mesta, v ktorom sa môže subjekt prechádzať a riešiť problémy každodenného života. Zároveň sa mu takto stimuluje mozog a pamäť, keďže si musí napríklad pamätať ulice, ktorými prešiel.

„My sa navyše snažíme mesto vytvárať tak, že bude obsahovať aj navigačné hry, čo znamená tréning v priestorovej orientácii a k tomu samozrejme budeme využívať celý komplex mesta“, dodáva Fajnerová.

Pozrite si

Oculus spúšťa unikátnu funkciu virtuálnej obývačky Oculus TV

Virtuálna realita sa dá využiť aj na prekonanie strachu a liečenie rôznych fóbií. Zároveň sa dá použiť na stimuláciu pohybového ústrojenstva napríklad simulovaním prírody. Mnohým sa takto otvorí možnosť cestovať do krajín, do ktorých sa v mladosti nedostali.

Virtuálnu realitu dokonca využívajú v domovoch dôchodcov, kde takto znižujú pocit osamelosti a depresie. Stimulovanie starých spomienok zároveň môže pomôcť pri chorobách demencie či pri spomínanom Alzheimerovi. Veríme, že sa podobné revolučné metódy začnú využívať aj u nás.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.