Výhody
- extrémne kompaktný mobil
- špičkový skladateľný P-OLED displej
- 5G konektivita
Nevýhody
- nemá hybridnú SIM
- malá kapacita batérie
- nepodporuje bezdrôtové nabíjanie
Zázrak. Aj tak sa dá označiť technológia, ktorá dokáže „zlomiť“ displej na polovicu a priniesť nám do života ešte o čosi viac komfortu a extravagancie. Motorola razr 5G si našla cestu aj do mojej dlane.
K top zariadeniam neodmysliteľne patrí aj špičkový obal. Nie je tomu inak ani v prípade tohto modelu. V pomerne veľkom čiernom obale, ktorý by si mnohí mohli pomýliť za krabičku od hernej konzoly, je vložený roztvorený razr a za nim nemenej štýlové puzdro, v ktorom sa nachádza nabíjačka, kábel, slúchadlá (áno, aj tie sú v balení) a ihla na vysúvanie slotu na SIM kartu. Telefón aj puzdro je zasunuté do podstavca – aj takto výrobca naznačuje, že sa nejedná o tuctové zariadenie, ale o kúsok sofistikovaného hardvéru.
Už prvý pohľad naznačuje, že razr je naozaj luxusné zariadenie, patriace do extra ligy. Na ľavej strane je tlačidlo ON/OFF, na pravej regulátor hlasitosti. Dolu je USB-C port, vzadu sa nachádza fotoaparát a snímač odtlačkov prstov.
Najväčšiu pozornosť vzbudzuje skladací 6,2-palcový P-OLED displej. Má rozlíšenie 876 x 2 142 px a pomer strán 22 : 9. Ponúka pekný obraz veľmi dobre čitateľný i v exteriéri. Pokiaľ je zatvorený, máte k dispozícii sekundárny displej. Ide o 2,7-palcový OLED panel s rozlíšením 600 x 800 px. Okrem hodín, hlásení či predpovede počasia ho môžete použiť na otváranie aplikácií, viete tu dokonca sledovať aj videá na YouTube. Užitočnejšie je však zvoliť si v predvolených aplikáciách kalkulačku, alebo četového klienta. Telefonické hovory môžete prijať i v zatvorenom stave, vtedy sa však zapína reproduktor čo nemusí každému vyhovovať.
Motorola razr 5G má len jeden fotoaparát so 48 Mpx rozlíšením. Ponúka slušné výsledky a osobne ma prekvapil veľmi peknými nočnými fotografiami. Nechýbajú bežné režimy ako je Portrét, Panoráma, Nočné videnie, Živý filter či Zvýraznená farba. Webkamera má 20 Mpx a dobre poslúži svojmu účelu, zaujímavou možnosťou je vytváranie selfíčiek hlavným fotoaparátom pri zatvorenom mobile.
Fotografia v bežnom režime…
a tá istá v režime Nočné videnie.
Batéria má pomerne malú kapacitu (2 800 mAh), niet sa však čo diviť. Vzhľadom na konštrukciu zariadenia to mohlo byť aj horšie. Výdrž na jedno nabitie je však postačujúca, viac ma zamrzela absencia bezdrôtového nabíjania. S dodávanou 15 W nabíjačkou som razr 5G nabil z 0 na 100 % za 126 minút.
Motorola beží na Androide 10, na tento rok je sľúbená aktualizácia na Android 11. Nechýba softvérová nadstavba My UX, ktorú mnohí z vás dôverne poznajú a nie je jej čo vytknúť. Aj v tomto prípade prináša rôzne zvukové vylepšenia, panel skratiek či Moto Gametime.
Čo sa mi páčilo
Druhý displej nie je na okrasu a rozhodne neslúži len ako hodinky. Vybavíte si na ňom hovory, skontrolujete správy, urobíte selfíčko. Viete si na ňom pozrieť aj YouTube.
Perfektné využitie našla Motorola v krabičke. Ak dáte vrchnú časť nabok, môžete ju využívať ako štýlový stojan na razr, dokonca prieduchy umiestnené po stranách umožňujú z neho robiť akýsi pasívny zosilňovač a bassreflex. Pretože keď si zapnete hudbu na telefóne a vložíte ho do stojanu, získate výrazne lepší zvuk.
Milo som bol prekvapený z hlavného displeja. Miesto, kde sa skladá takmer vôbec nevidieť a aj pri rolovaní po displeji ho takmer necítiť. Ak to tak ostane aj po roku používania, bude to naozaj skvelý odkaz všetkým neprajníkom tejto technológie.
Zariadenie tvorí sklo a kov – čo sú v prípade smartfónov prémiové materiály. V prípade Motoroly jej dávajú štýl a luxusný nádych.
Čo by mohlo byť lepšie
Za väčšinu mojich výčitiek môže konštrukcia skladacieho smartfónu. Ako prvé ma zaskočilo, že Motorola razr nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. S tým úzko súvisí aj pomerne malá kapacita batérie. Počas môjho testovania však bez problémov vydržala celý deň.
Aj keď je kapacita flash pamäti nadštandardná (256 GB), možno by mnohí privítali možnosť jej rozšírenia o microSD, resp. hybridný slot. Aj toto je však daň za miniatúrne zariadenie.
Razr má len dva fotoaparáty – toto je asi najväčšie mínus, k hlavnému snímaču sa pýta ešte jeden. Ak ste si zvykli na možnosti, ktoré ponúkajú viacsenzorové moduly fotoaparátov, možno vám to bude pri fotení na razr chýbať.
Motorola síce podporuje 5G siete, má Bluetooth 5.1, ale chýba mu Wi-Fi 6. Škoda, od top-end telefónu by som to bral už ako samozrejmosť.
Posledná výčitka smeruje ku konštruktérom. Naozaj sa nedá vyrobiť zariadenie, ktoré sa dá pohodlne nielen zatvárať, ale aj otvárať? Razr totiž efektne a pohodlne zaklapnete v dlani, horšie je to pri otváraní. Jednou rukou ho totiž neotvoríte (aspoň mne sa to nepodarilo).
Verdikt
Smartfón som používal presne 7 dní. Za ten čas sa mi stal príjemným spoločníkom. Nezavadzal ani vo vrecku obtiahnutých riflí, snímač odtlačkov prstov fungoval spoľahlivo a na rozdiel od Face ID i s rúškom na tvári.
Veľmi príjemne ma prekvapil displej. Podľa Motoroly vydrží 200-tisíc ohnutí, čo bežnému používateľovi postačí na niekoľko rokov. Miesto, kde sa skladá vidieť v tejto generácii už len minimálne a ani počas rolovania po displeji ho takmer necítiť. Ak to tak zostane aj po roku používania, bude to naozaj skvelý odkaz všetkým neprajníkom tejto technológie. Dámy a páni, takto vyzerá pokrok!
Aj preto od nás dostáva Motorola razr 5G ocenenie TIP INOVÁCIA.