Výhody
- výborný pomer medzi výbavou a cenou
- praktická akčná kamera
- čistý a svižný Android
Nevýhody
- oproti one vision slabší hlavný fotoaparát
- pomalšie nabíjanie
Motorola one vision nás pred pár mesiacmi prekvapila svojim výborným pomerom medzi cenou a výbavou, ktorej súčasťou bol hlavne 48-megapixelový fotoaparát excelujúci v zlých svetelných podmienkach, priestranný CinemaVision displej s pomerom strán 21:9 a po softvérovej stránke aj čistý a svižný operačný systém Android One.
Čím má teda prekvapiť model one action? My sme mali možnosť testovať tento nový model už zhruba týždeň pred jeho oficiálnym predstavením. Motorola one action sa dnes dostáva na verejnosť a zároveň do predaja.
Navonok by ste možno Motorolu one action na prvý pohľad nerozoznali od jej staršieho súrodenca. Na prednej strane sa na vás pozerá rovnaký 6,3” displej s rovnakým pomerom strán a rovnakou dierou pre predný fotoaparát. V tomto prípade v diere nenájdeme 25-megapixelový, ale iba 12-megapixelový fotoaparát, ktorému však zníženie rozlíšenia príliš neuškodilo.
Ak si vypnete skrášľovanie tváre, z fotoaparátu dokážete vyťažiť naozaj vydarené zábery. Funkcia automatického skrášľovania tváre bohužiaľ patrí pri súčasnej ponuke na trhu medzi tie. Pri aktivovanom skrášľovaní sa totiž z fotografií vytratí všetká ostrosť.
Po prepnutí do režimu Portrét si za sebou môžete nechať rozmazať pozadie, pričom fotoaparát vás aj nechá vybrať si úroveň rozmazania. Ak chcete ísť s vašimi selfie fotografiami ešte ďalej, v sekcii filtrov nájdete napríklad efekt štúdiového osvetlenia, ale aj automatické selektívne zafarbenie scény.
Rovnaké režimy nájdete samozrejme aj pri použití zadného fotoaparátu, resp. pri použití zostavy troch fotoaparátov. Tú tvorí 12-megapixelový hlavný senzor s clonou f/1,8 a veľkosťou pixelov 1,25µm, 5-megapixelový hĺbkový senzor používaný pri tvorbe portrétových fotografií s rozmazaným pozadím a tretí senzor, ktorý si určite zaslúži o niečo bližšie predstavenie.
Tretí senzor je v podstate akčná kamera, ktorá oproti bežnému 78° zornému poľu dokáže zachytiť až 117° zorné pole zachytávajúce až 4-násobok obsahu na jednom zábere. Od tejto vlastnosti sa odvíja aj názov Motorola one action.
Tu však špecifikum tohto senzoru nekončí. Oproti ostatným senzorom je totiž otočený o 90°, čo vám umožní nahrávať širokouhlé video aj bez toho, aby ste museli smartfón otáčať do horizontálnej polohy. Toto je ideálny smartfón pre ľudí, ktorí si nedajú povedať a stále nahrávajú videá “na výšku” v pomere 9:16!
Nemusíte sa však báť, ak budete chcieť nahrať vertikálne video do príbehov na Instagram, jedným dotykom sa prepnete do klasického režimu nahrávania, ktorý využíva hlavný 12-Mpx senzor. Škoda len, že hlavný senzor dokáže nahrávať video v 4K UHD rozlíšení (pri 30 fps) a ak chcete, dokonca aj v pomere strán 21:9, zatiaľ čo Action Cam iba v rozlíšení Full HD, aj keď na druhej strane už pri 60 snímkach za sekundu.
Nahrávať video “akčným senzorom” nemusíte iba preto, aby ste mohli držať smartfón v prirodzenejšej polohe. Motorola one action totiž v pri použití tohto senzoru zapája do hry aj elektronickú stabilizáciu obrazu, ktorá ma svojou kvalitou skutočne prekvapila. Na videu nižšie môžete vidieť, ako si elektronická stabilizácia obrazu poradila s chôdzou, počas ktorej bol smartfón držaný voľne v ruke.
Výsledok nemá ďaleko od cenovo dostupných gimbalov, i keď občas má stabilizácia „vlastnú hlavu“ a dotvára vo videu pohyby, ktoré tam vo výsledku vôbec nemuseli byť. Napriek tomu však ide o obrovský skok vpred, ktorým Motorola prekonala aj niektoré vlajkové lode s optickou stabilizáciou obrazu.
Tu sa však inovácie v oblasti videa nekončia, Motorola totiž do senzoru pridala technológiu Quad Pixel, ktorá kombinuje štyri pixely do jedného pixelu o veľkosti 2,0μm. Táto technológia nie je nová, no pri nahrávaní videa ju Motorola používa po prvý krát. V zlých svetelných podmienkach by teda mal senzor dosahovať až 4-násobne vyššiu svetelnú citlivosť. V praxi je na nočných záberoch vidieť stále dosť šumu, čo sa však dá v tejto cenovej kategórii určite odpustiť.
Horšie je to však s nerozhodným automatickým vyvážením bielej farby. Ako môžete vidieť na videu, fotoaparát sa nedokázal rozhodnúť, ako by mal vykresliť osvetlenie z budovy, ktoré bolo v skutočnosti biele, resp. modré. Tu by som si však dovolil tvrdiť, že ide iba o nesprávnu konfiguráciu profilov, ktorú by v budúcnosti mohla opraviť aktualizácia softvéru fotoaparátu. Tie vydáva Motorola pomerne často. Jednej sme sa dočkali aj počas týždňového testovania smartfónu.
Ak sa vrátime k podobnostiam modelov one action a one vision, vo vnútri nájdeme na vlas identický čipset Samsung Exynos 9609 s osem-jadrovým procesorom bežiacim na frekvencii 2,2 GHz, 4 GB RAM a grafickým jadrom Mali-G72 MP3.
Keďže Motorola one action so svojim súrodencom zdieľa aj operačný systém Android 9 Pie z rodiny Android One, do rúk dostávame opäť čistý, plynulý a pravidelne aktualizovaný operačný systém. Motorola nemala dôvod meniť hardvér, ktorý sa jej už v minulosti osvedčil a my jej za to dávame palec hore.
To, že Motorola one action patrí do rodiny, resp. programu Android One v praxi znamená hneď niekoľko vecí. V prvom rade vám Motorola garantuje, že po súčasnom Androide Pie dostanete skôr či neskôr po jej vydaní aj aktualizáciu na pripravovaný Android Q a následujúci Android R. To znamená dva roky garantovaných aktualizácií a k tomu navyše od vydania smartfónu tri roky garantovaných bezpečnostných aktualizácií, ktoré spoločnosť vydáva pravidelne každý mesiac.
V druhom rade je to neobmedzené úložisko na fotografie a videá v službe Fotky Google. Pri zálohovaní vašich médií do cloudu si tak nebudete ukrajovať z bezplatného (alebo aj plateného) úložiska na vašom účte Google.
V treťom rade je to čistota operačného systému Android, aj keď to netreba brať úplen doslovne. Nebola by to samozrejme Motorola, ak by súčasťou systému neboli aj obľúbené Moto Akcie a Moto Obrazovka. Oproti modelom zo série moto g je bohužiaľ ponuka Moto Akcií stále o niečo slabšia, no nájdete v nej to najhlavnejšie.
Stále tak môžete dvomi rýchlymi otočeniami zápästia spustiť fotoaparát, alebo zvislým potrasením zapnúť alebo vypnúť LED diódu na zadnej strane. Okrem toho však v systéme nenájdete žiaden bloatware, ani žiadne ďalšie úpravy vizuálnu, funkcií alebo správania systému zo strany Motoroly.
Nič sa nezmenilo ani v prípade batérie, ktorá má rovnakú kapacitu 3 500 mAh. Pri bežnom používaní sa opäť môžete spoľahnúť na celodennú výdrž batérie, no oproti modelu one vision si ju už v prípade potreby počas dňa nedobijete rýchlou 15W nabíjačkou TurboPower. V balení sa tentokrát nachádza iba 10W nabíjačka, pri ktorej plné nabitie smartfónu už bude trvať výrazne viac, ako 2 hodiny.
O čo na druhej strane Motorola one action našťastie neprišla, je 3-in-2 slot pre použitie Dual Nano SIM, resp. vloženie microSD karty až do kapacity 512 GB. Už aj v základe však dostanete skvelých 128 GB internej pamäte, ktorá len pre porovnanie zahanbuje zhruba 4-násobne drahší iPhone XS s 64 GB pamäťou.
Motorola one action si taktiež zachovala 3,5-milimetrový jack, o ktorý prichádza čoraz viac smartfónov na trhu. Na spodnej strane okrem USB-C portu nájdeme hlasný reproduktor, ktorému opäť chýba dvojička v prípade stereo ozvučenia.
V tejto cenovej kategórii je to odpustiteľné. Pri 6,3” CinemaVision displeji by ste mali aj tak siahnuť po kvalitných slúchadlách, pri ktorých si užijete podporu zvukovej technológie Dolby Audio.
Motorola one action si tak zachováva svoju skvelú povesť v pomere medzi kvalitou, výbavou a cenou, čo okrem iného potvrdzuje už len samotná prítomnosť silikónového obalu v balení. Smartfón tak budete mať v bezpečí od prvého momentu po vybalení, no spoľahnúť sa môžete aj na certifikát odolnosti IPX2, ktorý zabezpečuje odpudzovanie vody napríklad v ľahkom daždi.
Krátko po smartfóne Motorola one vision prišiel na trh opäť ďalší vydarený prírastok do rodiny one, ktorý tu nie je iba do počtu. Kvality svojej dvojičky obohacuje o inovácie v oblasti videa a hoci to nie je bez drobných kompromisov, vďaka nižšej cene si určite nájde svojich fanúšikov. Ak hľadáte cenovo dostupný a kvalitne spracovaný smartfón, ktorý vás určite nesklame svojim výkonom a dlhodobo ani softvérovou podporou, Motorola one action je skvelou alternatívou k ostatným modelom z tejto série.