Spoločnosť Motorola v poslednom čase produkuje naozaj veľa modelov, ktoré pokryjú takmer celé finančné portfólio. Nedávno to boli 3 modely zo série edge 30, pričom všetky kúsky sme v redakcii aj rozbalili.
Naozaj sme sa otestovať rozhodli práve prostredný model Motorola moto edge 30 fusion, ktorý mal u vás úspech už pri spomínanom unboxing videu od kolegu Tomáša. Aký je tento smartfón a má vôbec nejaké nedostatky?
Výhody
- prémiový dizajn
- vysoký výkon procesora Qualcomm Snapdragon 888 Plus
- kvalitné fotoaparáty
Nevýhody
- zakrivený displej nemusí vyhovovať každému
- výdrž mohla byť lepšia
Smartfón Motorola moto edge 30 fusion dorazí v pomerne kompaktnej škatuli, ktorá je podľa slov výrobcu a nápisu na nej eco-friendly, takže je z recyklovaného papiera. Vo vnútri sa okrem smartfónu nachádza kábel USB-C na USB-C, 68-wattový adaptér, nástroj na vyberanie SIM karty a praktický silikónový ochranný obal.
Motorola už na prvý pohľad zaujme dizajnom. Pri pohľade naň okolie pokojne tipovalo cenu aj okolo 800 eur, pretože na exkluzivite mu pridáva aj jemne zahnutý displej, tenký profil a nízka hmotnosť. Konkrétne rozmery zariadenia sú 158,48 x 71,99 x 7,45 mm a hmotnosť 175 gramov. Skvelo pôsobí kovový rám a zadná strana z matného skla, ktorá sa v rukách nešmýka. Obe sklá sú typu Corning Gorilla Glass 5. Zapínacie tlačidlo má vrúbkovaný povrch, škoda len, že tento dizajn nekopíruje aj silikónové puzdro.
Pri gestách oceníte zahnutý displej, ale osobne by som sa bál poškodenia a som fanúšikom plochých displejov, ktoré sa dajú lepšie ochrániť odolným sklom. Na moje počudovanie som si však omylom dlaňou nestláčal prvky na bokoch displeja. Zahnutie je možné využiť napríklad, keď položíte smartfón displejom nadol a zahnuté boky môžu pulzovať rôznymi farbami pri doručenej notifikácii alebo pri nabíjaní.
Kvôli zahnutému displeju musí pribalený ochranný obal končiť na bokoch skôr ako na úrovni displeja a to občas nepríjemne škrabe prst pri používaní gesta zo strán. Aby som nezabudol, tak od výroby je na paneli natiahnutá fólia.
pOLED displej je jedna z pých tohto zariadenia. Má 6,55-palca, Full HD rozlíšenie (2 400 x 1 080 pixelov) a až 144-hertzovú obnovovaciu frekvenciu. Používam smartfón s 90-hertzovou frekvenciou a aj keď rozdiel nebol veľký, tak bol pozorovateľný. Maximálny jas na úrovni 1 100 nitov bol absolútne dostatočný a pochváliť musím aj senzor automatického jasu.
Rámčeky sú skutočne malé a panel tak zaberá až 91,89 % prednej strany. K tomu prirátajte podporu HDR10+ a 10-bitové farby a máte jeden z najlepších panelov danej cenovej kategórie. V displeji sa nachádza aj optická čítačka odtlačkov prstov, ktorá fungovala nielen spoľahlivo, ale hlavne rýchlo. Len by mohla byť umiestnená o niečo vyššie. 32-megapixelová selfie kamera v priestrele je tiež dostatočne kvalitná.
Všetko má pod palcom dnes stále veľmi výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 888+ s podporou 5G spolu s 8 GB RAM a 128-gigabajtovým úložiskom bez možnosti rozšírenia. V spojení s Androidom 12 a minimalistickou nadstavbou My UX priamo od výrobcu išlo všetko ako z praku. Žiadne záseky prostredia ani animácií, takže bravó Motorola.
Navyše nadstavba od Motoroly prináša so sebou aj praktickú moto obrazovku a návykové moto gestá. Stačí dvakrát potriasť a máte zapnuté svietidlo alebo v ruke dvakrát smartfón rýchlo otočiť a spustí sa fotoaparát. Novinkou je možnosť dvojitého poklepania na zadnú stenu, čím sa aktivuje nejaké vami nastavená aplikácia. Niečo podobné už ponúkajú zariadenia s iOS.
Na zadnej strane sa nachádza takmer štvorcový modul s fotoaparátmi, ktorý je rozdelený na polovicu lesklým a matným sklom. Nielen modul vystupuje z tela, ale ešte aj samotné objektívy, takže na rovno povrchu sa bude smartfón kolísať. V hornej časti je miesto pre 50-megapixelový hlavný senzor s optickou stabilizáciou. Fotky z neho sú detailné, živé a nemal som s nimi najmenší problém. Spája 4 pixely do jedného, čoho výsledkom je 12,6-megapixelová fotografia. V nastaveniach si viete zapnúť aj plné rozlíšenie snímača.
Sekunduje mu 13-megapixelový ultraširokouhlý senzor, ktorý tiež počas dostatočného svetla podáva nadpriemerné výsledky a má 120-stupňové zorné pole. Záhadou bol pre mňa tretí senzor. Najskôr som si myslel, že je to makro snímač, ale po vyskúšaní makro režimu som zistil, že tieto fotografie sú vyhotovené „širokáčom“, takže ten disponuje automatickým zaostrovaním, ale hlavne má poriadne rozlíšenie. Pri študovaní parametrov som zistil, že je to len snímač hĺbky. Záhada vyriešená.
Skvelý je aj nočný režim. Ten skutočne aj pri minimálnom zdroji svetla dokáže celú fotografiu skutočne zosvetliť. Občas sa mi to zdalo až veľmi, ale výsledky sú skutočne zaujímavé. Prekvapilo ma, že videá je možné natáčať až v 8K kvalite. To napríklad nedokážu ani najnovšie iPhony.
Konektivite nič dôležité nechýba. Je tu Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 aj NFC, ktoré pri platení fungovalo spoľahlivo. Mňa osobne potešili stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos, ktoré majú plný zvuk aj náznak basov. Od takéhoto tenkého zariadenia som zázraky neočakával, ale fusion príjemne prekvapil. Taktiež nezabudnite ani na to, že model disponuje funkciou Ready For.
Pri pohľade na kapacitu 4 400 mAh sa vám môže zdať, že vydržať jeden deň bude problém, ale poteším vás. Aj pri náročnejšom používaní jeden deň hravo zvládnete ešte s nejakými 30 % k dobru. Výdrž taktiež nebude problém s pribaleným 68-wattovým adaptérom, s ktorým je nabíjanie bleskové.
Trochu ma mrzí absencia bezdrôtového nabíjania, pretože ňou disponuje aj lacnejší model moto edge 30 neo. Tu sa však skôr kládol dôraz na tenkosť a ľahkosť, čo akceptujem. Bezdrôtové nabíjanie nemal ani ASUS ZenFone 9, a to je vlajková loď výrobcu.
Čo dodať na záver? Motorola moto edge 30 fusion ma očarila. Mne vyhovuje takmer všetkým, hneval by ma len zahnutý displej, ktorý niekto môže považovať za prednosť tohto zariadenia a čerešničku na torte.
Ak hľadáte smartfón okolo cenovky 600 eur, tak tento model dávam jednoznačne do pozornosti. Mňa si získal prémiovým dizajnom, pOLED displejom, rýchlosťou prostredia aj podarenými fotoaparátmi a vôbec nie zlou výdržou. Je to skutočná dizajnovka, za ktorú sa rozhodne nebudete hanbiť.