Reklama

Mooreovo pravidlo prežije? IBM vyrobilo funkčný čip 7 nm technológiou

Dominik Fúsek

V prvej časti seriálu tém VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH sme neopomenuli fakt, že s novými výrobnými procesmi procesorov aj iných čipov sú stále väčšie problémy a koniec použiteľnosti starého dobrého kremíku sa nezadržateľne blíži. Táto skutočnosť stále platí, avšak IBM dodáva posledným vyhlásením nádej, že až tak zlé to nebude.

IBM

Najmodernejšie čipy majú na trhu Intel a Samsung, obaja na úrovni 14 nm, aj keď výrobný proces Intelu je pokročilejší. Ďalšia 10 nm generácia sa očakáva niekedy v roku 2017 a hovorí sa, že bude poslednou, ktorá si vystačí s kremíkom ako takým. Už teraz je jasné, že jej zavedenie prináša rozsiahle ťažkosti.

IBM spolu s kremíkovými továrňami Globalfounders, Samsung a ďalšími partnermi však pracuje ďalej a táto vývojová skupina sa pochválila čiastkovým víťazstvom. Podarilo sa jej vytvoriť funkčný 7 nm čip, aj keď pravdepodobne veľmi jednoduchý.

V súlade s predchádzajúcim tvrdením, samotný kremík na to nestačil, bolo pridané germánium. 7 nm proces podľa IBM umožní výrobu čipov s 20 miliardami tranzistorov. Dnešné výkonné procesory sa väčšinou zmestia do 2 miliárd, najvýkonnejšie grafiky majú okolo 9 miliárd, pričom extrémne grafiky už radšej využívajú dva čipy namiesto jedného obrovského. Mimochodom, len pre porovnanie, hrúbka vlákna ľudskej DNA je 2,5 nm.

Samozrejme treba podotknúť, že od výroby prvého funkčného pokusného čipu k masovej komerčnej výrobe je ešte veľmi, naozaj veľmi dlhá a strastiplná cesta. A aj drahá – IBM bude investovať rovné tri miliardy dolárov. Výrobca spomína nasadenie 7 nm výroby v roku 2018, no podľa nás je aj rok 2019 optimistický. Uvidíme.

IBM

V teoretických roadmapách kremíkových tovární sú v pláne ešte aj 5 a 4 nm výrobné procesy. Či to ešte výrobcovia zvládnu, zistíme o niekoľko rokov. Každopádne, napriek všetkým pokrokom, sa pravdepodobne veľmi skoro rozlúčime s populárnym Mooreovým pravidlom. To hovorí, že vďaka novým výrobným procesom stúpa zložitosť čipov dvojnásobne každé dva roky. Zákazníci napriek tomu nemusia byť smutní – vývoj je aj tak veľmi rýchly a stále nás zvláda fascinovať.

Zdroj a foto: IBM – 1, 2

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.