Americká spoločnosť Moon Express má s Mesiacom rozsiahle plány. Vznikla v roku 2010 s cieľom získať cenu v súťaži Lunar X Prize. Google v nej vyplatí víťazovi, ktorému sa ako prvému podarí pristať na Mesiaci, s robotickým vozidlom prejsť aspoň 500 metrov, a z misie vyslať na Zem video v HD rozlíšení, 20 miliónov USD.
Moon Express má však ďaleko náročnejšie plány, než zvládnuť „mesačnú reality show“. Do roku 2020 chce začať s ťažbou mesačných hornín. Firma považuje Mesiac za ôsmy kontinent Zeme a tvrdí, že náš prirodzený satelit sa do 15 rokov stane dôležitou ekonomickou zónou.
Optimizmus je dobrým stimulátorom
Nič proti optimizmu, ale o tomto názore by sa dalo úspešne pochybovať – pokiaľ si pod dôležitou ekonomickou zónou nepredstavujeme bezodnú priepasť požierajúcu financie.
Objav vody na mesačných póloch je isto dobrou správou a pomôže pri fungovaní budúcich mesačných základní. V optimálnom prípade by táto voda a prípadné ďalšie suroviny mohli poslúžiť na výrobu raketového paliva pre misie k planétam slnečnej sústavy, hlavne k Marsu. Perspektívnou by mohla byť aj ťažba hélia-3, ktoré je využiteľné ako palivo pre budúce termojadrové reaktory.
Žiadna z týchto vecí sa však neudeje v najbližších rokoch a už vôbec nemožno hovoriť o nejakom rentabilnom podnikaní. Iba ak by sa našiel dostatok milionárov ochotných platiť za kamienky z Mesiaca obrovské sumy. Vylúčené to nie je, vzhľadom na to, že už dnes sú niektorí ľudia schopní minúť nemalé peniaze za „vlastníctvo“ pozemkov na Mesiaci, alebo na Marse.
Ambície Moon Express však nie sú nízke. Spoločnosť už vlani v auguste získala ako prvý súkromník povolenie od amerického regulátora Federal Aviation Administration na let k Mesiacu.
Tri robotické misie za tri roky
Prvá mesačná misia nazvaná Lunar Scout má pomocou rakety Electron spoločnosti Rocket Lab dopraviť na Mesiac robotického prieskumníka MX-1E. Rocket Lab má za sebou kopu práce na vývoji dvojstupňovej nosnej rakety, aj vlastný štartovací post na Novom Zélande. Trochu neistoty však prináša skutočnosť, že Electron zatiaľ žiadny náklad do vesmíru nevyniesol.
Ak sa však misiu podarí zrealizovať do konca tohto roka pred štyrmi ďalšími finalistami Lunar Xprize, Moon Express môže získať spomínanú prémiu 20 miliónov dolárov.
Druhá plánovaná misia Lunar Outpost má za cieľ pristátie na južnom póle Mesiaca s modulom MX-2. V rámci misie budú roboty vykonávať geologický prieskum zameraný na vodu a minerály. Do roku 2020 má nasledovať tretia výprava nazvaná Harvest Moon, ktorej zámerom je dopraviť vzorky mesačnej horniny na Zem.
NASA v rámci programu Apollo priviezlo na Zem relatívne veľké množstvo vzoriek mesačnej horniny, ale nič z nich neuvoľnila na komerčné účely. Sovietsky zväz pomocou družíc Luna 16, Luna 20 a Luna 24 dopravil na Zem len niekoľko desiatok dekagramov mesačných vzoriek (najviac ich priviezla posledná Luna 24 – 170 gramov), ale v roku 1993 boli predané tri mesačné kamienky s hmotnosťou len 0,2g za 442 500 USD.
Expedícia Harvest Moon, ak sa podarí, bude prvou návštevou Mesiaca spojenou s odberom vzoriek na komerčné účely. Dovezené vzorky budú jedinými nerastmi z Mesiaca v súkromnom vlastníctve. Moon Express ich plánuje použiť na vedecké, aj komerčné účely.