Reklama

Modrá je dobrá. Vedci si posvietili na baktérie odolné voči antibiotikám

Zdroj | Washington Post
Juraj Procházka
Zdroj | Washington Post
Zdroj | Washington Post

Môžeme si za to z veľkej časti aj sami. Nadmerné užívanie antibiotík podporilo vývoj kmeňov odolných voči tomuto typu liečiv. Cesta zo začarovaného kruhu nevedie ani cez vývoj nových a silnejších antibiotík. Evolúcia v mikrobiálnom svete prebieha v rýchlo a v krátkych cykloch, preto každý nový arzenál bude fungovať len dočasne.

Odolný súper

Meticilín-rezistentný zlatý stafylokok (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus, MRSA) je baktéria, ktorá spôsobuje infekcie v rôznych častiach tela. Vďaka svojej schopnosti odolať mnohým bežným antibiotikám sa často nazýva „superbacil“.

Tieto bakteriálne kmene sú okrem meticilínu rezistentné aj voči ďalším antibiotikám zo skupiny beta-laktamov, vrátane penicilínu a cefalosporínu.

Pozrite si

Geneticky upravené baktérie udržia, či vrátia štíhlu líniu

Aj keď väčšina infekcií baktériou MRSA nie je závažná, niektoré môžu naopak ohrozovať život, alebo majú za následok amputáciu infikovanej časti tela.

Jedným z riešení je vývoj nových antibiotík. Ide ale o extrémne drahé a neveľmi efektívne riešenie, keďže baktérie si časom vyvinú rezistenciu aj na nové lieky. Silné širokospektrálne antibiotiká okrem toho ničia aj užitočný mikrobióm pacientov a sú záťažou pre imunitný systém.

Neprekvapuje preto, že vedci sa snažia hľadať iné možnosti dlhodobej ochrany pacientov pred superbaktériami.

Zdroj | Purdue University / Rebecca Wilcox

Namiesto toho, aby pracne skúšali kombinácie viacerých liekov, alebo plytvali časom pacienta, aj lekára pri hľadaní účinného antibiotika, možno budú mať ambulancie, aj nemocnice k dispozícii novú metódu na boj so superbaktériami: svetelnú terapiu.

Na patogén si posvietili modrou

Na prvý pohľad to znie možno príliš neinvazívne – čosi ako muzikoterapia – a naozaj o neinvazívnu metódu ide, ale hoci nevyužíva „hrubú silu“, zdá sa byť nádejnou.

Tím amerických odborníkov z Purdue University a Boston University teraz prichádza so zaujímavou metódou liečenia. Zistili totiž, že keď sa na zlatého stafylokoka MRSA posvieti modrým svetlom, zmenia sa tým pigmenty vo vnútri jeho bakteriálnej bunky a zo superbakterie sa zrazu stane zraniteľná baktéria.

Pozrite si

Baktérie nakŕmia vesmírnych pútnikov

Samotné modré svetlo síce superbakterie nezabíja, ale naruší ich obranný systém tak, že ich ľahko zlikvidujú bežné používané lieky, či dokonca dezinfekčné prostriedky – napríklad obyčajný peroxid vodíka. Zistenia boli publikované v časopise Advanced Science.

Niektoré baktérie, vrátane niektorých kmeňov stafylokokov, produkujú pigmenty, spojené so schopnosťou týchto organizmov poškodiť hostiteľa. Ak dokážeme tento pigment redukovať, potom by sme mohli znížiť aktivitu mikroorganizmu v tele.

„Keď v práčke odfarbujete bielizeň, odstraňujete farbu pomocou chemikálií – bielidiel. To, čo tu robíme, je podobné, ale namiesto chémie používame modré svetlo,“ povedal Profesor Mohamed Seleem z výskumného tímu Purdue University, ktorý sa špecializuje na antimikrobiálnu rezistenciu a infekčné ochorenia.

Pozrite si

Marsovské peklo baktériám nepraje

Po dosiahnutí sľubných výsledkov in vitro, výskumníci exponovali myši s ranami infikovanými stafylokokom MRSA rôznymi vlnovými dĺžkami svetla. Infekcie reagovali obzvlášť dobre na svetlo v modrej oblasti, a v kombinácii s peroxidom vodíka s nízkou koncentráciou boli významne eliminované.

Nový nástroj dokáže liečiť akúkoľvek povrchovú ranu infikovanú MRSA, ktorú je zvyčajne veľmi obtiažne liečiť, uviedol Mohamed Seleem. Samotné zariadenie je malé a ľahko sa používa. Vedci dúfajú, že v najbližších rokoch by sme ho mohli nosiť pribalené v lekárničke.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.