Mobileye, izraelská spoločnosť patriaca pod Intel, ukázal svoje riešenie autonómnej jazdy len pomocou kamier. Zároveň však pracuje aj na autonómnom riešení pre automobily s radarmi a meračmi vzdialenosti.
Téma autonómnych prepravných a dopravných prostriedkov je stále aktuálnejšia a žiadanejšia. Neoficiálne je najpokrokovejším riešením autonómnej jazdy technológia od Tesla. Nájde sa však veľa dôvodov na pochybnosti a, samozrejme, celá plejáda pochybovačov, ktorí však nie raz vytiahnu skutočne trefný argument. Situácia je však taká, že dnes autonómne vozidlá sú v štádiu, kedy už skôr bojujú s bezpečnostnými predpismi jednotlivých krajín viac, ako so samotnými technickými riešeniami.
Automobily s ambíciou autonómnej jazdy sú preplnené najrôznejšími kamerami, radarmi a skenermi, ktoré dopodrobna skúmajú a sledujú okolie auta, aby boli čo najspoľahlivejšie a najmä čo najbezpečnejšie. Izraelský vývojársky tím Mobileye, ktorý patrí pod Intel, v tomto smere na CES 2020 tak trochu šokoval. Generálny riaditeľ Mobileye, Amnon Shashua, počas svojej prezentácie pustil ukážku z autonómnej jazdy Izraelom ich vozidla. To dokázalo reagovať na bežné dopravné situácie, ako prejsť cez svetelnú križovatku, reagovať na okolité auta alebo preradiť sa z pruhu do pruhu. Celú jazdu si môžete pozrieť v takmer 23 minútovom videu nižšie.
Čo je na tom celom, ale mierne šokujúce? Autonómne auto Mobileye je vybavené iba kamerovými senzormi na snímanie okolia. Nemá žiadne merače vzdialenosti či radary. Toto riešenie je možné vďaka technológii VIDAR, ktorá dokáže zaznamenané okolie analyzovať na úrovni pixlov v reálnom čase. Vďaka takto podrobnej analýze dokáže riešenie rozpoznať aj také detaily ako sú, napríklad, pootvorené dvere automobilu parkujúceho popri ceste. Technológia je naozaj presná vďaka tomu, že dokáže 2D obraz prepočítať na 3D model a s ním pracovať. 3D model okolia sa zobrazuje počas jazdy na hlavnom displeji v aute.
Mobileye zaznamenáva okolie 12 kamerami s rôznou šírkou záberu. Tiež je veľmi zaujímavé, že celý výpočtový proces dokáže utiahnuť dvojica čipov s označením EyeQ5, ktorá je na trhu od roku 2014 a jeho popularita rastie doslova raketovým tempom. Tento čip sa využíva aj pre bežne používaných asistentov riadenia. Mobileye však nespoliehajú iba na VIDAR, spolu s touto technológiou súbežne pracujú aj na klasickejšej, ktorá okrem kamerových senzorov používa aj radary a merače vzdialeností.
Izraelská spoločnosť na CES 2020 tiež oznámila, že uzavrela spoluprácu s juhokórejským mestom Daegu Metropolitan City, kde bude svoje riešenie testovať v plnej prevádzke, ako formou namontovania Mobileye do automobilov, tak robotickej taxi služby.