Výhody
- dizajn a hliníkové telo
- nový fotoaparát
- inovácie v Sense 5
- kvalita zvuku
Nevýhody
- výdrž batérie
- umiestnenie tlačidla pre vypnutie
- cena
Foto: Peter Frolo
Apple a Samsung bojte sa! Kombinácia prémiových materiálov, unikátneho dizajnu a výkonného hardvéru je v prípade HTC One nebezpečne dobrá. One je po dlhej dobe čiernych plastových placiek konečne smartfónom, na ktorý je radosť sa pozerať a ešte väčšia radosť je ho držať v ruke a používať. Už pri prvom kontakte vás očarí pevná konštrukcia, za ktorú môže One ďakovať telu z jedného kusu hliníka. Spracovanie je zvládnuté ukážkovo. Okamžite máte pocit, že ste svoje ťažko ušetrené peniaze správne investovali. Hliník je pevnejší a krajší ako často používané plasty, ale na druhú stranu je pri dotyku chladný. Navyše sa One pomerne ľahko šmýka z rúk. Pozor na pády pri manipulácii s ním. Plast na One nájdete iba na bočnej bielej línii, ktorá preniká až do zadnej časti, aby dala priestor pre integrované antény. Aj napriek úchvatnému dizajnu, ktorý vás určite dostane, musím One vytknúť niekoľko menej vydarených riešení. Tým prvým je umiestnenie tlačidla pre zapnutie. Ľavá horná hrana je to najhoršie miesto kam môže výrobca takéto tlačidlo umiestniť. Každé vypnutie a zapnutie displeja bude doslova akrobaciou vašich prstov.
Naposledy použité aplikácie vyvoláte dvojitým stlačením tlačidla domov. Jeho dlhým podržaním sa naopak okamžite dostanete do funkcie Google Now.
Chýbajúce tlačidlo pre spustené aplikácie nahrádza dvojité stlačenie domčeka
Druhým menej vydareným riešením je iba dvojica tlačidiel pod displejom. HTC asi považuje tlačidlo pre posledné spustené aplikácie za zbytočné. Vystačiť si musíte s tlačidlom Domov a Späť, ktoré sú navyše umiestnené úplne na krajoch. Niekoľkokrát sa mi tak stalo, že som pre návrat na domácu obrazovku intuitívne stláčal logo HTC. Pod a nad displejom je jasne viditeľné dierkovanie pre reproduktory. Áno, reproduktory. One ich má rovno dva a hrajú výborne. Na tele nájdete ešte 3,5 mm audio konektor, slot pre microSIM kartu a microUSB konektor. Zozadu dominuje výrazný objektív fotoaparátu, ktorým sa HTC snaží poukázať na hlavnú inováciu v prípade novinky – úplne nový pohľad na tzv. UltraPixel fotoaparát. Aj napriek tomu, že HTC One je veľkým smartfónom je jeho používanie až na výnimku tlačidla pre zapnutie a vypnutie pohodlné. Môže za to najmä zaoblenie zadnej steny, vďaka ktorému padne One do ruky ako uliaty. Otázna je však odolnosť zadnej steny voči škrabancom, nakoľko je práve jej stredná časť neustále v kontakte s podložkou. To však ukáže až čas.
Po zapnutí One ma napadla jediná vec. Ten displej je úžasný! Tak jemný displej vám nedá pokoj a neustále sa naň budete chcieť pozerať. Displej je však súčasne najväčším žrútom energie a integrovanú batériu s kapacitou 2 300 mAh udržíte pri živote viac ako jeden deň iba s veľkým sebazaprením. Ale poďme späť k tomu krásnemu displeju. Vyjadrené číslami ponúkne One displej s uhlopriečkou 4,7-palcov a rozlíšením 1 920 x 1 080 pixlov. To znamená jemnosť 468 ppi! – A zase ten výkričník, ale inak sa nedá, displej je fakt špičkový. Pochváliť musím aj vynikajúce podanie farieb a pozorovacie uhly. Jedinú výhradu by som mal k jasu displeja. Najmä na priamom slnku je jeho čitateľnosť podstatne slabšia. Už samotný displej predurčuje One na sledovanie filmov. Ak si ale nejaký ten film, alebo novšiu hru pustíte ohromia vás stereo reproduktory. Tie sú nasmerované priamo na vás a ich zvuk môžem smelo označiť, za to najlepšie, čo v smartfónoch nájdete. Vďačíme tu spolupráci HTC s Beats Audio, ktorej výsledkom je nová technológia BoomSound. Tá v sebe spája dvojicu reproduktorov a maličký zosilňovač. Vďaka tomu hrajú reproduktory čisto, hlasne a počuť v nich aj basy! Žiadne cinkanie, ale nádherný zvuk.
HTC One je skutočný high-end. Základom je nový procesor Qualcomm Snapdragon 600 s taktom 1,7 GHz, 2 GB operačnej pamäte a v našom prípade 32 GB integrovaného priestoru. HTC však akosi nenašlo v hliníkovom tele s hrúbkou 8,9 mm miesto na slot pre microSD karty, škoda. Áno, viem všetko ide do cloudových služieb, ale všetci ešte nie sú pripravení. HTC One je však ťažké niečo vytknúť v dátovej oblasti. Popri rýchlych dátach ponúkne Dual Band Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, ale aj NFC. Okrem množstva senzorov na ňom nájdete aj infračervený port pre ovládanie televízora, ku ktorému si HTC pripravilo samostatnú aplikáciu. Vytknúť novinke môžem len chýbajúce HDMI pripojenie, ktoré by sa k takto výkonnému smartfónu istotne hodilo. Ak patríte k hráčom mobilných hier, v prípade One ťažko narazíte na jeho limity. Akýkoľvek herný titul zvládne ľavou zadnou a jediným limitným parametrom bude už spomínaná nižšia kapacita batérie.
HTC One prichádza s novou verziou grafickej nadstavby HTC Sense 5. Tá dokonale maskuje starší operačný systém Google Android 4.1.2. Nové Sense konečne nespomaľuje operačný systém a je tým najplynulejším grafickým rozhraním, aké ste doposiaľ mohli na smartfónoch HTC vidieť. V menu zobrazenia aplikácii by sa vzhľadom na jemný displej hodila možnosť nastavenia jemnejšej matice ako 4 x 5 zobrazených aplikácií. HTC Sense 5 prináša aj úplne nové funkcie. Používali ste niekedy na svojom smartfóne aplikáciu Flipboard? Presne tak nejako funguje aj inovovaná domáca obrazovka HTC BlinkFeed. Na jednom mieste zobrazuje informácie z množstva zdrojov. Na výber máte sociálne siete Facebook, Twitter, alebo Flickr, alebo si môžete pridávať novinky z tematických oblastí, ako napríklad smartfóny a gadgety, alebo z konkrétnych internetových stránok, napríklad CNN. Už aj tak prepracovaný systém notifikácii HTC v prípade One ešte vylepšilo. Poteší notifikačná dióda v hornom reproduktore, ktorá vás bude spoľahlivo informovať o každej zmeškanej udalosti. Notifikácie sa môžu zobrazovať aj na zamknutej obrazovke. Okrem suchej tapety tu môžete mať zobrazené aj úlohy a schôdzky, zmeškané hovory, fotografie z vašich albumov, alebo hudobný prehrávač. Medzi predinštalovanými aplikáciami nájdete v HTC One niekoľko vydarených aplikácií, ako napríklad aplikáciu pre zabezpečenie smartfónu pred deťmi Kid Mode, internetové rádia TuneIn, aplikáciu pre rozpoznanie skladby SoundHound, alebo napríklad Polaris Office, či poznámky automaticky synchronizované s vašim účtom v službe Evernote.
Svoje HTC One si môžete nastaviť ešte predtým, ako sa vám dostane do rúk. Poslúži vám k tomu služba HTC Get Started.
Integrovaný fotoaparát má rozlíšenie 4 Mpx (Ultrapixel) a poskytne novú atraktívnu funkciu HTC Zoe
HTC One mení náš pohľad na integrovaný fotoaparát v smartfóne. Sabotuje totiž preteky o megapixle, a tak v HTC One nájdete 1/3“ CMOS senzor s rozlíšením 4 Mpx. Aby však HTC nezaostávalo za ostatnými muselo nejako vhodne nový senzor pomenovať. Rozhodnutie padlo na UltraPixel. HTC One dokáže vďaka novému senzoru prijať podstatne viac svetla (vraj až 300-násobne viac ako bežné smartfóny), vďaka čomu je One schopný vytvoriť použiteľnú fotografiu aj tam, kde môj iPhone 4S vidí iba tmu. Na druhú stranu je nutné povedať, že výsledné fotografie neobsahujú toľko detailov, ako v prípade konkurenčných zariadení s 8-13 Mpx fotoaparátmi. Rovnako sa pripravte aj na vyššiu úroveň šumu. Fotoaparát však reaguje podstatne rýchlejšie a výsledné snímky majú podstatne menšiu veľkosť, čo sa hodí najmä pri zdieľaní pomocou sociálnych sietí. Podrobnú tabuľku s informáciami o novom fotoaparáte v HTC One, spolu s porovnaním súčasných top fotomobilov nájdete na strane 50 práve v tomto vydaní. Nový senzor a rýchly ImageChip 2 umožnili v HTC One vytvoriť novú funkciu Zoe. Vo výsledku sa jedná o krátke video natočené sekundu pred samotným stlačením spúšte a tri sekundy po jej stlačení, no v praxi nájdete v pamäti množstvo fotografií, z ktorých je video poskladané. Vaše fotografie z výletu vďaka Zoe v galérii ožijú a svojím efektom pripomínajú interaktívne noviny zo známeho filmu o čarodejníckom učňovi. Fotografie Zoe môžete spolu s hudobným sprievodom zdieľať pomocou funkcie HTC Share. Využiteľnejšia sa však javí možnosť ich zdieľania pomocou Facebooku či iných sociálnych sietí. Verte mi, že ak aj bežne videá nestriháte, vďaka Zoe budú mať vaši známi pocit, že ste profík.
Foto: Peter Frolo
Nové HTC One je skutočne high-endom ako sa patrí a po dlhej dobe by mohlo znamenať návrat taiwanskej značky na výslnie. Dizajn a materiály tejto novinky si jednoducho zamilujete. Zvuk zo stereo reproduktorov je vynikajúci. Súčasne si veľa zábavy užijete aj s novým fotoaparátom a funkciou Zoe. Škoda len slabšej batérie a vyššej ceny. Ak vás to neodradí, dostanete do rúk jeden z najlepších strojov na trhu!
V tlačidle zapnutia/vypnutia smartfónu je ukrytý praktický infračervený port
Cena 650,00 € Rozmery 137,4 x 68,2 x 9,3 mm, 143 g Displej Super IPS LCD2, 4,7“, Full HD (1 920 x 1 080 px, 468 ppi), Gorilla Glass 2 Hardvér 4-jadrový Qualcomm Snapdragon 600 (1,7 GHz), 2 GB RAM, 32 GB pamäť, HSPA+ (42 Mbps/5,76 Mbps), Wi-Fi b/g/n Dual Band (2,4 GHz + 5 GHz), DLNA, Bluetooth 4.0, NFC, 4 Mpx UltraPixel foto (1/3“ BSI CMOS, f/2.0), LED blesk, Full HD video (1080p/30fps), HDR, optická stabilizácia, HTC Zoe, Panoráma, 2,1 Mpx webkamera, HTC BoomSound (stereo reproduktory so zosilňovačom), Beats Audio, GPS/GLONASS, akcelerometer, gyroskop, digitálny kompas, microUSB, microSIM, 3,5 mm audio konektor, Li-Pol 2 300 mAh Softvér Google Android 4.1.2, HTC Sense 5, BlinkFeed, , Kid Mode, editor dokumentov, Dropbox a iné
Článok bol pôvodne publikovaný v časopise TECHBOX 3-4/2013.
Foto: HTC, TECHBOX, Peter Frolo