Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. Mobilný telefón Sony Xperia E3 je práve tým tretím z daného radu. Ako na tom je, v porovnaní so svojimi predchodcami? Na produktových fotografiách srší z E3-ky svieža a uhladená elegantnosť. Avšak, čo sa skrýva pod rúškom tajomna a či opäť nedošlo len k nepatrnému evolučnému posunu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Už viac ako rok používam, okrem iných, aj mobilný telefón Sony Xperia E. Preto mi už hneď pri prvom chytení modelu E3 do ruky bolo jasné, že tu je, konečne, „s kostolným rádom“ niečo v poriadku. Áno, v poriadku. Síce o dosť rozmernejšia, ale tenšia „placka“ mi do ruky padla, ako… sa patrí.
E3-ka nielenže narástla do strán, ale hlavne ubrala z hrúbky na veľmi príjemných 8,5 mm. Síce oťažela na takmer 144 gramov, no oproti obom predchodcom to zase nie je priepastný nárast hmotnosti. Čo je však podstatné, výrobca zväčšil displej. A tak po drobných 3,5 palcoch displeja modelu E, či rozumných štyroch palcoch E1-ky máme pri E3-ke do činenia so 4,5 palcami celkovej plochy displeja. Rozmerovo presne 56 x 99 mm pri rozlíšení obstojných 480 x 854 bodov. A to už je celkom dosť.
Ďalšie hardvérovo-dizajnové rozdiely medzi mobilom Sony Xperia E3 a jeho staršími súrodencami nájdeme nad i pod displejom.
Hlavne hore pribudol očakávaný predný fotoaparát, hoci len vo VGA rozlíšení. Notifikačná LED dióda odtiaľ nevymizla, iba je decentne schovaná. Funkčné dotykové tlačidlá sú u E3-ky súčasťou displeja, čo nepokladám za šťastné, keďže pod displejom je miesta pre ne dosť. A takto len zbytočne z neho uberajú. Že sa vo vodorovnej polohe mobilu ikony týchto tlačidiel pootočia o 90 stupňov nie je náplasť za ubratú plochu displeja. Výrezom na spodku mobilu sa nedajte oklamať. E3-ka nemá predné stereo reproduktory.
Na vrchu prednej strany je klasický reproduktor slúchadla a potrebné senzory. Na hlasitý odposluch, alebo počúvanie hudby, poslúži reproduktor umiestnený na zadnej strane.
Tu sa nachádza aj hlavný fotoaparát, ktorého rozlíšenie narástlo na 5 Mpx. Pri ňom je prisvetľovacia LED dióda. Tá predchodcom chýba. Naopak, E3-ka prišla o tlačidlo Walkman (výrobca ho dožičil modelu E1) a tiež o spúšť fotoaparátu (prvý model E ju mal, pri E1-ke už absentovala).
Nechýba ostatná povinná výbava v podobe microUSB konektora (na ľavo), 3,5 mm audio jacku (na vrchu) a tlačidiel zapnutia/blokovania a hlasitosti (na pravo). Tieto ale mohli byť umiestnené vyššie, nie v strede mobilu.
Na modelový rad smartfónov, ktorý zastupuje Xperia E3 od Sony, sa treba dívať ako na technologicky jednoduchšie a cenovo dostupnejšie mobily výrobcu. Tomu bol, okrem iného, podriadený aj výkon prvých dvoch modelov. A to výrazným spôsobom. Našťastie, E3-ka už pomalými reakciami systému, či zdĺhavým spúšťaním aj jednoduchších aplikácií netrpí. Za to vďačíme trom faktorom.
Prvým je procesor Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8926) s architektúrou ARM Cortex-A7, ktorý využíva výkon štyroch jadier s frekvenciou 1,2 GHz. Druhým faktorom je grafika Qualcomm Adreno 305, vhodne sekundujúca procesoru. A tretím je 1 GB RAM pamäte, keďže predchodcovia majú RAM iba polovičnú. Škoda, že výrobca nepridal aj vnútornej pamäti a zostal pri 4 gigabajtoch (z toho 1,75 GB dostupných). Ak si pamäť rozšírite o (max.) 32 GB microSD kartu, pre multimédiá budete mať miesta dosť, ale pre väčšie hry či obsiahle aplikácie je interná pamäť nedostatočná.
Predsa len spomeniem ešte jeden fakt, ktorý prospieva skutočne svižným reakciám mobilu pri bežnej práci, ale aj prijateľnej dobe spúšťania väčšiny aplikácií. A tým je precízne prispôsobené prostredie systému Android, ktorý má E3-ka v základe vo verzii 4.4.2. Neopomínajme cieľové určenie tohto mobilu, ktorý prioritne nie je určený pre game playerov, takže veľké tituly odložte bokom. Ale nižšie verzie hier, ako napr. Modern Combat 3, ale aj niektoré pretekárske hity ako Real Racing a pod. by ani vám nemali robiť problémy. Svedčia o tom aj výsledky významných benchmarkov. V AnTuTu získala E3-ka veľmi slušnú porciu 18 333 bodov, 3D MARK ju v Ice Storm Unlimited ohodnotil na 4 896 bodov a Quadrant Standard E3-ku poctil 8 438 bodmi. Detaily benchmarkov nájdete vo fotogalérii mobilu.
TIP: Vyskúšajte Efekt AR fotoaparátu. Určite s ním zažijete veľa zábavy. Tú si vytváraním vlastných obrázkov doprajte aj s aplikáciou Skica.
Smartfón Sony Xperia E3 si moju pozornosť získal aj výrazne vylepšeným hlavným fotoaparátom. Pritom nejde len o vyššie, konkrétne 5 Mpx rozlíšenie snímača. Výrobca implementoval LED diódu, vďaka ktorej si môžete dovoliť zábery aj pri slabšom svetle. A E3-ka už vie, vďaka autofókusu, zaostrovať, a to dokonca aj na vybrané miesto buď v popredí, alebo v diaľke.
Navyše, nastavenia fotoaparátu i jeho možnosti sú dostatočne bohaté. Disponuje automatickým i manuálnym režimom, množstvom scén, ako Potlačenie rozmazania v pohybe, Krajina, HDR, Nočný portrét atď., tiež nastavením ISO, stabilizátorom a pri zaostrovaní aj rozpoznaním tváre či sledovaním objektu. Skvelou funkciou je tzv. miniatúra, ktorou dosiahnete, krásne efektné snímky.
Porovnanie fotografie bez HDR a s HDR režimom.
Ukážka zaostrenia na vzdialený a na blízky bod.
Neopomeniem ani nahrávanie videa, ktoré môže byť až vo Full HD rozlíšení. S jeho výsledkom budete väčšinou spokojný. Pre vytvorenie efektných snímok i videí príde vhod Kreatívny efekt, širokouhlé zábery vytvoríte pomocou Panorámy. Veľmi zaujímavým a hlavne zábavným je Efekt AR (augmented reality). Ten do fotky alebo videa pridáva virtuálne scény a postavy, napríklad trpaslíkov, dinosaura či podmorský svet. Verte mi, s týmto sa zabavia aj dospelí.
Nie len pri fotografovaní, ale aj na určovanie polohy či navigovanie využijete GPS prijímač, podporujúci aj ruský GLONAS. USB port s micro konektorom je vybavený podporou OTG. No a poslednými vymenovanými a výraznými vylepšeniami mobilu Xperia E3, oproti jej predchodcom, je podpora LTE sietí, a to až do rýchlostí 150/50 Mbps a prítomnosť NFC čipu.
Zabudovaná batéria má kapacitu 2 330 mAh, no nemusíte sa báť, že pri bežnom používaní (30-50 min. hovorov za deň, niekoľko desiatok SMS, kontrola e-mailov na pozadí, 2-3 hod. surfovania na internete), navyše pri použití úsporných režimov ako napr. STAMINA, prídete o energiu skôr ako po 1,5 až dvoch dňoch. Samozrejme, intenzívne pozeranie videí, alebo hranie hier vám batériu „vyšťaví“ za výrazne kratší čas, ale s tým treba počítať pri každom mobile. Mimochodom, E3-ka má slot pre SIM kartu veľkosti mikro. Pamätajte na to pred kúpou mobilu a zadovážte si vhodnú SIM.
Mobilný telefón Sony Xperia E3 ma, vzhľadom na príslušnosť k danému modelovému radu a cene pohybujúcej sa na hranici 160-tich eur, veľmi milo prekvapil. Obzvlášť po viac ako ročnej skúsenosti s prvým modelom tohto radu, ktorý je, s prepáčením, „lenivec“ ako vyšitý. Výrazne vylepšený hlavný fotoaparát s AF a LED diódou, predná kamera, podpora 4G siete a bezdrôtových NFC prenosov, citeľne zlepšený chod systému vďaka procesoru, grafike i RAM pamäti. Minimálne toto sú argumenty pre zamotanie hláv záujemcov, vyberajúcich si mobil strednej triedy. V redakcii sme sa rozhodli oceniť smartfón Sony Xperia E3 aj naším ocenením TECHBOX DOBRÁ CENA.
Hodnotenie: 4,5/5
+ výrazné vylepšenia oproti predchodcom (displej, fotoaparát, LED prisvetlenie), svižné reakcie, LTE + NFC, hlavný fotoaparát s bohatými funkciami, výdrž batérie, cena
– nevyberateľná batéria, funkčné tlačidlá súčasťou displeja, malá vnútorná pamäť
Cena 159,00 € Rozmery 137,1 x 69,4 x 8,5 mm, 143,8 g Displej 4,5” IPS (480 x 854 px, 56 x 99 mm, 218 ppi) Hardvér CPU Qualcomm Snapdragon 400, ARM Cortex-A7 (MSM8926, štvorjadrový, 1,2 GHz) GPU Qualcomm Adreno 305, 1 GB RAM, 4 GB flash (1,75 GB dostupná) + microSD (do 32 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA (42,2/5,76 Mbps), 5 Mpx fotoaparát (2 560 x 1 920 px, AF, LED, Full HD video, HDR, Panoráma, Efekty AR + Kreatívny, Time-Shift burst), 0,3 Mpx (640 x 480 px.) web kamera, GPS + GLONAS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC, microUSB + USB OTG, 3,5 mm jack, Li-Ion 2 330 mAh Softvér Android 4.4.2, Timescape, FM rádio, Xperia care, Skica, OfficeSuite, Sony Select, Socialife, What's New, Xperia Lounge
Foto: Sony, TECHBOX