Reklama

HTC Desire Eye: Oko vložené do plastového tela

Marek Šimunek
80 %
Asi som iný, ako všetky ostatné deti na ulici, ale mňa zatiaľ neuchvátila tá moderná vlna pózovania pred fotoaparátom na rôznych miestach od kultúrnych pamiatok počnúc, až po toalety v akomkoľvek hoteli či diskotéke.

Výhody

  • dizajn a spracovanie
  • jasný displej
  • stereo reproduktory BoomSound
  • výkonný hardvér
  • hardvérová spúšť fotoaparátu

Nevýhody

  • slabšia výdrž batérie
  • nepresvedčivý predný fotoaparát
  • iba 16 GB integrovanej pamäte

Zdá sa však, že patrím k menšine a selfie trend som len nepochopil. Ako inak si vysvetliť počin HTC, v ktorom sa do smartfónu rozhodli umiestniť oko kyklopa, aby vaše autoportréty vyzerali ešte lepšie?

HTC Desire Eye

HTC Desire je vo svojej podstate zaujímavým smartfónom aj v tom prípade ak si to „oko“ odmyslíte. Nie každému totiž vyhovuje hliníková konštrukcia, ktorú ponúka súčasná vlajková loď HTC One (M8). Desire Eye v podstate ponúka rovnakú veľkosť a unibody konštrukciu. Plast však v tomto prípade vítam hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je menšia hmotnosť, ďalším určite príjemnejšie držanie. Pri One (M8) mi totiž chýbala istota v držaní, ktorá bola spôsobená práve použitím hliníka. Samozrejme vzhľadom k rozmerom smartfónu sa aj pri tomto modeli budete musieť zmieriť s tým, že ovládanie pomocou jednej ruky je často nadľudský výkon. Desire Eye však okrem iného prináša aj ďalšiu výhodu v podobe vodeodolnosti. Hravo si poradí s hĺbkou jedného metra po dobu 30-tich minút. HTC navyše zvládlo vytvoriť smartfón, ktorý sa nezľakne vody a jeho microUSB port nie je krytý. Nemusíte sa teda báť, že po čase používania stratíte kryt konektora a prídete tak o vodeodolnosť. Atraktívne v prípade Eye pôsobí aj dvojfarebná kombinácia plastov, najmä v prípade testovanej modrej kombinácie.

HTC Desire Eye

Pozrite si

PRVÉ DOJMY HTC Desire Eye | Oko, ktoré vás stále vidí

Čo ma však počas testu mrzelo nebol ani tak obrovský fotoaparát nad displejom, ku ktorému sa dostanem neskôr, ale ovládanie niektorých tlačidiel. Veľkým plusom je určite samostatná spúšť pre vytváranie fotografií, prečo však nemôžu byť rovnako vystúpené aj tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a zapnutie smartfónu, ktoré sú tiež na pravej strane. Ich nahmatanie je často zložité, nakoľko sú v podstate na jednej úrovni s telom smartfónu. HTC Desire Eye samozrejme podobne ako One (M8) ponúka aj možnosť ovládania pomocou gest, tzv. Motion Launch. Pre prebudenie smartfónu tak postačí potiahnutie od spodnej strany displeja. Všetky gestá sú v podstate rovnaké, ako v prípade vlajkovej lode. Pre zamknutie displeja však budete naďalej potrebovať tlačidlo. Bohužiaľ, rovnako, ako v prípade vlajkovej lode sa mi často stávalo, že som smartfón nechcene odomkol a tak som nakoniec funkciu Motion Launch radšej deaktivoval. Pochvalu si však Desire Eye zaslúži za notifikačnú diódu, ktorú nájdete hneď vedľa objektívu predného fotoaparátu. Je síce malá rozmerovo, ale dostatočne výkonná na to, aby ste o zmeškanej udalosti vedeli.

HTC Desire Eye

Samotný displej ponúkne na rozdiel od (M8) vyššiu uhlopriečku. Tých 5,2“ sa samozrejme prejavilo aj na väčších rozmeroch samotného smartfónu, ale aj napriek tomu sa používa pohodlne. Full HD rozlíšenie považujem ešte stále za viac ako dostatočné a pri hustote bodov 424 PPI nebudete na displeji vidieť ani jeden pixel. Vyššie rozlíšenie považujem na takto malej ploche stále skôr za marketingový ťah, ako reálne využiteľnú vlastnosť. Čo ma počas testu prekvapilo bol veľmi dobrý jas displeja, ktorý oceníte najmä na priamom slnku, alebo pri používaní smartfónu v exteriéri.

HTC Desire Eye

Po stránke hardvéru disponuje Eye takmer na vlas rovnakými parametrami, ako súčasná vlajková loď. Keďže samotné HTC radí model Desire Eye skôr do strednej triedy, stáva sa tak z neho veľmi dobre vybavený model. Ako prezrádza už aj 41 858 bodov v benchmarku AnTuTu o výkon v jeho prípade nie je núdza. Ak teda hľadáte hlavne svižné a takmer okamžite reagujúce zariadenie je Desire Eye veľmi dobrou voľbou. Čo však určite zamrzí je to, že novinka je k dispozícii len so 16 GB integrovanej pamäte, z ktorej vám ostane niečo cez 9 GB. To skutočne nie je veľa a aj napriek tomu, že „oko“ disponuje slotom na microSD karty s podporou kariet do veľkosti 128 GB môžete veľmi rýchlo naraziť na obmedzenia, ktoré spôsobí balast nainštalovaných aplikácií, alebo rôzne dočasné súbory.

HTC Desire Eye

Jediným problémom, ktorý vás môže pri používaní Desire Eye postrehnúť je výdrž batérie. Hodnota 2 400 mAh skutočne nie je veľa a jeden plný deň výdrže dosiahnete len pri miernom a rozumnom používaní. Ak sa budete na smartfóne veľa hrať, prípadne ho aktívne využívať, budete nabíjať aj dva krát denne. Istou záplatou môže byť režim extrémneho šetrenia energie, ktorý výdrž batérie predĺži v prípade núdzovej situácie. Na pokročilé funkcie však v tomto prípade budete musieť zabudnúť. Desire Eye však disponuje funkciou Quick Charge, ktorá by podľa HTC mala zabezpečiť o 75% rýchlejšie nabíjanie batérie, ako v prípade konkurencie. Pravdou je, že vďaka tejto technológii získate potrebné percentá energie skutočne rýchlo, takže aj niekoľko desiatok minút na nabíjačke vám výdrž predĺži do konca dňa.

HTC Desire Eye HTC Desire Eye

Rovnako, ako hardvérovo, tak je Desire Eye podobný vlajkovej lodi softvérovo. Nad Androidom 4.4.4 kraľuje grafická nadstavba HTC Sense 6.0. V rámci nej sa môžete tešiť na rovnakú dávku softvérových vylepšení. Nechýba teda BlinkFeed, ktorý si môžete v prípade potreby deaktivovať, systém šetrenia energie, alebo doplnkových aplikácií ako napríklad Zoe, Kid Mode, záloha HTC a iné.

HTC Desire Eye HTC Desire Eye

HTC Desire Eye je veľmi dobre vybavený smartfón aj po multimediálnej stránke. Ak nezačnem fotoaparátmi, tak určite stojí za spomenutie už veľmi dobre známa dvojica stereo reproduktorov BoomSound, ktorými sú posledné modely tejto značky doslova preslávené. Eye kvalitou reprodukcie zvuku v ničom nezaostáva za svojimi súrodencami a tak sa budúci majitelia môžu tešiť na skutočne veľmi dobré zvukové podanie. Mierne obavy mám len z umiestnenia reproduktorov samotných, ktoré ležia v malej medzere medzi displejom a predným rámom. Časom sa tam možno bude zachytávať väčšie množstvo nečistôt.

HTC Desire Eye

Myslím, že som vás už naťahoval dosť, takže poďme k tomu „oku“, ktorým sa tento smartfón líši od všetkých naokolo. Ak si človek prečíta, že predný fotoaparát disponuje 13 Mpx snímačom a duálnym LED bleskom, očakávania sú právom vysoké. Nuž, musím sa priznať, že moje očakávania sa naplnili iba z časti. Fotoaparát s takto vysokým rozlíšením na prednej strane je vítanou zmenou a určite ho ocenia „selfisti“ a videoblogeri, ktorí budú radi využívať najmä natáčanie kvalitného Full HD videa pomocou predného fotoaparátu. Vyhnúť sa však budú musieť slabšiemu osvetleniu, kde prekonáva Desire Eye dokonca aj iPhone 6. Body navyše „oko“ získa určite za LED blesk, vďaka ktorému nie je problém vytvoriť fotografiu aj v úplnej tme.

HTC Desire Eye

HTC Desire Eye

Vyššie rozlíšenie prináša oproti 4 Mpx UltraPixel snímaču viac detailov vo fotografiách, ale problémom sa pri umelom svetle stávajú podexponované a farebne skôr vyblednuté fotografie. Za čo si však zaslúži Eye pochvalu je určite kvalita videa s automatickým zaostrovaním na človeka pred kamerou. Tá funguje až prekvapivo dobre. Ak sa radi zabávate, tak vás Desire Eye poteší aj možnosťou súčasného snímania pomocou oboch fotoaparátov. V tomto prípade však môžete využívať digitálne priblíženie len na hlavnom fotoaparáte. To isté platí aj o zaostrení pomocou dotyku na displeji. Pri autoportrétoch však nechýba funkcia softvérového vyhladenia tváre, ktorá sa určite hodí najmä po prebdenej noci. HTC tiež sľúbilo, že softvérové vylepšenia fotoaparátu Desire Eye sa postupne dostanú aj na ostatné modely spoločnosti. Samozrejme HTC Desire Eye disponuje rovnakým fotoaparátom aj na zadnej strane. Ten má však o niečo užší pozorovací uhol, inak sa však všetky plusy ako aj mínusy dajú aplikovať aj na tento fotoaparát.

HTC Desire Eye

HTC Desire Eye

HTC Desire Eye je skutočne zaujímavým počinom, ktorý si určite nájde dostatok záujemcov. Tí ocenia najmä veľmi dobré spracovanie, kvalitný displej, skutočne výkonný hardvér a možno aj to, na čo je HTC tak hrdé, teda „oko“. Problémom však môže byť slabšia výdrž pri aktívnom využívaní všetkých možností smartfónu, ako aj málo integrovanej pamäte a tiež nie vždy dokonalé výsledky predného fotoaparátu.

HTC Desire Eye

HTC Desire Eye

Cena 519,00 € Rozmery 151,7 x 73,8 x 8,5 mm, 154 g Displej LCD dotykový 5,2 Full HD (1 080 x 1 920 px, 424 PPI), Gorilla Glass 3 Hardvér štvorjadrový Snapdragon 801, 2,3 GHz, GPU Adreno 330, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (9 GB dostupných), HSPA/LTE Cat4 (150/50 Mbit/s), Wi-Fi b/g/n Dual Band (2,4 GHz + 5 GHz), DLNA, Bluetooth 4.0, NFC, 13 Mpx foto, Dual LED blesk (dual tone), Full HD video (30 fps), 13 Mpx webkamera, Dual LED blesk (dual tone), Full HD video (30 fps), HDR, HTC BoomSound (stereo reproduktory so zosilňovačom), GPS/GLONASS, A-GPS, akcelerometer, gyroskop, digitálny kompas, microUSB, 3,5 mm audio konektor, batéria Li-Ion 2 400 mAh Softvér Android 4.4.4 KitKat, HTC Sense 6.0, BlinkFeed, Kid Mode, HTC Zoe, editor dokumentov, režim extrémnej úspory energie, editor fotografií, Scribble, HTC Dot View, Power To Give

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.