Reklama

RECENZIA ASUS ZenFone 5: dáva „ľavý hák“ konkurencii

Imrich Maťo

ASUS dal v januári na výstave CES 2014 v Las Vegas o sebe vedieť aj v oblasti smartfónov. Hoci tu nie je úplným nováčikom, zariadenia radu PadFone sú akýmsi hybridom smartfónu a tabletu. Naopak Fonepad-y, to sú pre zmenu tablety s GSM modulom. Až modelový rad ZenFone možno považovať za čistokrvné smartfónové portfólio. ASUS ním rúbe poriadne vysoko a zostra, čo naznačuje nasadenie viacjadrových procesorov Intel Atom, podpora dvoch SIM kariet, nové rozhranie ZenUI, no najmä priaznivá cena každého z trojice modelov.

Rad smartfónov ASUS ZenFone zastupuje trojica modelov ZenFone 4, ZenFone 5 a ZenFone 6. Čísla v názve síce prezrádzajú veľkosti displejov v palcoch, no ZenFone 4 má oficiálne aj 4,5-palcovú verziu. A práve táto je v predaji na Slovensku. My sme si na test vybrali „zlatú strednú cestu“ a ručne-stručne sme si podali päť palcový ASUS ZenFone 5 v magickom, uhľovo-čiernom farebnom prevedení.

ASUS ZenFone 5

Zen, alebo zenová filozofia, by sa stručne dala vysvetliť ako zdôraznenie jednoduchosti na dosiahnutie rovnováhy a krásy. Toto sa ASUS snaží implementovať do produktového radu ZenBook a ako inšpiráciu to prenáša do svojich smartfónov. Preto ani pri mobilnom telefóne ZenFone 5 neprekvapí účelná jednoduchosť dizajnu doplnená časťou charakteristických sústredných kružníc, nachádzajúcich sa v spodnej časti prednej strany. Zaoblené rohy mobilu a najmä oblá zadná strana prispieva k pohodlnému držaniu tohto pomerne veľkého zariadenia. A zároveň zamedzuje vytláčaniu a deraveniu nohavíc pri nosení vo vreckách. Displej po bokoch lemujú čierne pásy, ktoré opticky mobil rozširujú. Vďaka tomu ale nepôsobí, ako by mal odrezané boky. Hoci sa medzi ľuďmi i inými recenzentmi našli aj kritické hlasy voči týmto pásom, mne osobne neprekážali. Naopak, pri pohybe prstov po okrajoch displeja mi prsty aspoň „nepadali“ z mobilu.

ASUS ZenFone 5

Ako je všeobecne zaužívané, nad displejom sa nachádza, okrem potrebného reproduktora, predný fotoaparát, signalizačná LED dióda, starostlivo upozorňujúca na zmeškané udalosti a signalizujúca nabíjanie, ale aj senzory priblíženia či automatickej regulácie jasu. Tlačidlá Späť, Domáca obrazovka a Multitasking, umiestnené tradične pod displejom sú dotykové. No čo už, taký je trend u mnohých výrobcov, takže mechanické tlačidlá sa z mobilov vytrácajú. Tlačidlo Multitasking slúži aj na vyvolanie ponuky Menu v aplikáciách či pri iných funkciách, a to dlhším podržaním. Nedostatkom týchto tlačidiel ale je, že nie sú podsvietené. To je aj jedným z najväčších mínusov ZenFone 5-ky. Tlačidlo napájania, resp. blokovania je na pravej strane, doplnené dvojtlačidlom hlasitosti. Privítal by som však opačné poradie ich umiestnenia, aby blokovacie tlačidlo bolo lepšie dosiahnuteľné palcom, pri ovládaní pravou rukou, prípadne ukazovákom, čo by určite ocenili ľaváci.

ASUS ZenFone 5

Nechcem mobilu ASUS ZenFone 5 robiť plané chválospevy, ale pri zmienke displeja rád použijem niekoľko superlatívov. Jeho uhlopriečka je 5 palcov. Ak je aj kvôli tomu celková veľkosť mobilu pre niekoho nad mieru, môže siahnuť po menšom ZenFone 4. Väčší displej prospieva presnejšiemu ovládaniu i lepšej čitateľnosti. Vďaka technológii IPS+ je displej ZenFone 5-ky nádherný, výborne čitateľný aj pod ostrejšími uhlami a z čitateľnosti mu aj pri najvyššom jase príliš neuberá ani používanie za slnečného dňa. Má pekné a takmer verné podanie farieb, ktoré si funkciou Splendid môžete vylepšiť. A to prispôsobením teploty farieb, odtieňa, sýtosti a pod. Zaujímavým vylepšením je Režim Čítanie. Jeho aktivovaním biele pozadie displeja pod textom zmení farbu do žlta, čo je veľmi vhodné pri čítaní dlhších textov. Jas displeja môžete regulovať manuálne, alebo to nechajte na automatiku. Mne ho spoľahlivo prispôsobovala podľa okolitého osvetlenia. A rozlíšenie? HD, prosím. Ďakujem. Aj vďaka tomuto parametru, v bodoch vyjadrené hodnotou 720 x 1 280, pri jemnosti 294 ppi, je displej tohto mobilu silnou zbraňou voči konkurencii. Toto všetko završuje krycie sklo Corning Gorilla Glass 3, ktoré je navyše potiahnuté mikroskopickou tzv. oleofóbnou vrstvou. Tá má zamedzovať tvorbe odtlačkov prstov. Úprimne? Nemá to ďaleko k dokonalosti. Handrička sa predsa len občas zíde. Ibaže by ste ZenFone 5 ovládali v rukaviciach. Aj to je možné. Stačí si nastaviť Režim Rukavice.

ASUS ZenFone 5 ASUS ZenFone 5

TIP: Skvelým pomocníkom pre starších, alebo ľudí so slabším zrakom je Režim Easy. Vtedy napríklad hlavná obrazovka  zobrazuje veľkými číslicami aktuálny čas a dostatočne veľkými ikonami najdôležitejšie aplikácie či funkcie mobilu.

ASUS ZenFone 5 ASUS ZenFone 5

Pozrime sa aj do vnútra smartfónu ASUS ZenFone 5. Jeho chod dostal na zodpovednosť procesor Intel. Konkrétne, Intel Atom Z2560, ktorý v útrobách ukrýva dve jadrá, taktované na 1,6 GHz, posilnené technológiou Hyper-Threading. V spojení s grafickým procesorom PowerVR SGX 544MP2 je to veľmi zaujímavá  kombinácia. Pri bežnej práci s mobilom, prehliadaní internetu, listovaní v PDF súboroch, prepínaní multitaskingu, písaní textov a mnohom inom svojou svižnosťou a plynulosťou bez problémov konkuruje mobilom aj z ďaleko vyšších cenových etáží. K spomenutému vo veľkej miere prispieva ASUS-om implementovaná systémová nadstavba ZenUI, ktorá prostredie mobilu odľahčuje a dodáva mu vzdušnosť a intuitívnosť. Spolu so synom Slavomírom sme jeho skutočný výkon podrobili náročnej skúške multiplayerovými hrami, napríklad Minecraft Pocket Edition 0.9.5. s viac ako 3 600 hráčmi na serveri Lifeboat Survival Games, Modern Combat 4 s „iba“ dvanástimi hráčmi pri grafike na ultra alebo ShadowGun: Deadzone s takmer dvadsiatimi hráčmi a grafikou na High. Prekvapujúco všetky hry mobil zvládal plynulo. Ak toto zistenie doplníme výsledkami benchmarkov (AnTuTu: 23 448 b., Quadrant: 9 376 b., Nenamark2: 60,3 fps) a prezradím vám, že z 2 GB RAM pamäte bývalo bežne voľných 800 až 1 200 MB, môžeme smelo povedať, že máme do činenia s poriadne žeravým uhlíkom.

ASUS ZenFone 5 ASUS ZenFone 5

Milovníci fotografických úlovkov si prídu na svoje vďaka dvojici fotoaparátov. Predný má rozlíšenie 2 Mpx, takže selfie maniaci sa majú na čo tešiť. Hlavný, zadný fotoaparát, sa pýši proprietárnou technológiou PixelMaster. Má 8 megapixlový snímač, doplnený je LED diódou a dokáže snímať videá vo Full HD rozlíšení. Jeho pozitívom sú veľmi bohaté možnosti nastavení, množstvo režimov i efektov, z ktorých spomeňme Dobu prevíjania (zosníma 2 s. pred a 1 s. po stlačení spúšte), nádherne plynulú Panorámu bez šmúh a prechodov, Miniatúru či Hĺbku ostrosti, pri ktorých je zaostrená iba vami vybraná časť alebo objekt, zaujímavé je Inteligentné odstránenie v zornom poli pohybujúcich sa objektov i vytváranie GIF animácií. Režim HDR vie v správnej chvíli dostatočne vylepšiť daný záber (viď fotogaléria). Škoda, že výsledné fotografie, hlavne pri najvyšších rozlíšeniach, nemajú stabilnú kvalitu. Tiež ma veľmi nenadchol záznam HD a Full HD videa, ktorý je často trhaný. Na druhej strane kvitujem množstvo rozličných úprav hotových snímok. Pred samotným snímaním si môžete vybrať bod zaostrenia, prípadne ho aj ukotviť. Fotografovanie môžete spustiť tromi spôsobmi. Dotykom na plochu displeja (ak to v nastaveniach povolíte), dotykom na predvolené ikony spúšte (fotoaparátu i kamery) na kraji displeja, alebo stlačením tlačidla hlasitosti. Táto funkcia je nastaviteľná, to znamená, že tlačidlo hlasitosti môže poslúžiť buď na zoom, alebo ako spúšť. Aj preto by bolo lepšie, keby toto dvojtlačidlo bolo bližšie k hornému okraju, ako som sa už zmienil.

ASUS ZenFone 5

ASUS ZenFone 5

K štandardným, a dnes v mobiloch minimálne od strednej triedy už očakávaným aplikáciám alebo funkciám patrí hudobný prehrávač, ktorý je v ZenFone 5 dostatočne prepracovaný, FM rádio, podrobný kalendár, kalkulačka aj s vedeckými funkciami alebo poznámkový blok. Tento mobil navyše disponuje priamou funkciou baterky, pre dámy zaujímavým zrkadielkom – Mirror, záznamníkom zvuku i správcom súborov. Pri mnohých iných smartfónoch si pre tieto užitočné funkcie musíte stiahnuť aplikácie tretích strán. Načatý výpočet chvályhodne dopĺňajú čítačka Amazon Kindle, aplikácia s pripomienkami Do It Later, Kiosk Play na výber najzaujímavejších článkov zo svetových novín a časopisov, četovacia aplikácia Omlet Chat, profesionálny správca poznámok SuperNote, zobrazovač nasledujúcich udalostí What&#039s Next a iné. K tomu si pridajte tradičné „gúglovské“ perličky, Maps, Play, Chrome, Gmail, YouTube atď. No ak vám ani toto nestačí… Áno, antivírus alebo program na „čistenie“ útrob zariadenia som si doinštaloval aj ja.

ASUS ZenFone 5 ASUS ZenFone 5

Pred záverom nesmiem opomenúť jednu z najdôležitejších funkcií mobilného telefónu ASUS ZenFone 5. Ňou je aktívna podpora dvoch SIM kariet. Tie ale budete potrebovať v rozmere micro. Na oboch však využijete rýchle dátové prenosy HSPA+, vďaka ktorým môžete surfovať po internete, mať po ruke e-maily nie len z Gmailu, ale aj prostredníctvom Microsoft Exchange, Yahoo!, Outlooku, alebo iného POP3/IMAP účtu. Absenciu LTE, pri momentálnom pokrytí operátormi, považujem za marginálnu. Ak máte malý dátový balík, na pripojenie k internetu využite Wi-Fi. Na prenos súborov príde vhod Bluetooth v.4.0, alebo USB s funkciou OTG. To tiež hocikde nenájdete. Naopak, NFC u niektorých konkurentov áno, tu však chýba. Obrázky či videá môžete zdieľať aj prostredníctvom funkcie Miracast. Pre multimédiá, či akékoľvek iné súbory je v telefóne vyhradená 16 GB pamäť, ktorá má užívateľskú dostupnosť 12,28 GB. Pre náročnejších je k dispozícii slot pre microSD kartu do kapacity až 64 GB. Zmeškané udalosti, rýchly prístup k trom funkciám, ktoré si môžete v nastaveniach meniť a tiež udalosti z aplikácie What&#039s Next sú po ruke aj na zablokovanej obrazovke.

ASUS ZenFone 5 ASUS ZenFone 5

TIP: Efektnou vychytávkou je, dnes už takmer zabudnutý, Šetrič obrazovky. Môžete si nechať zobrazovať čas alebo prezentáciu obrázkov.

ASUS ZenFone 5 ASUS ZenFone 5

Aké vyrieknuť resumé? Po prečítanom, ak ste nepreskočili hneď na parametre pod článkom, istotne čakáte, ako hlboko vám tento malý zázrak siahne do peňaženky. Nádherný IPS displej s HD rozlíšením, výkonný procesor Intel Atom, Dual SIM režim s podporou HSPA+, prepracované, prehľadné a najmä svižné prostredie, veľké pamäte doplnené podporou microSD karty do 64 GB atď., atď. Tak koľko teda stojí? Iba 199,00 €! No nekúp to. Neviem ako vás, ale mňa ASUS ZenFone 5 veľmi, ale naozaj veľmi príjemne prekvapil a verím, že spokojní s ním budú aj mnohí náročnejší používatelia.

Hodnotenie: 4,5/5

+ svižný a plynulý chod, kvalitný displej s pekným farebným podaním, bohaté možnosti fotoaparátu, veľké pamäte + microSD, USB OTG, Dual SIM, cena

– nepodsvietené dotykové tlačidlá pod displejom, nevyberateľná batéria, trhané natáčanie HD a Full HD videa, nerovnomerná kvalita fotografií v najvyššom rozlíšení

ASUS ZenFone 5 - ukážková fotografia

Cena 199,00 € Rozmery 148,2 x 72,8 x 10,3 mm, 145 g Displej 5” IPS (720 x 1 280 px, 294 PPI) Hardvér Intel Atom Z2560 (dvojjadrový, 1,6 GHz, Intel Hyper-Threading, GPU PowerVR SGX 544MP2), 2 GB RAM, 16 GB Flash (dostupných 12,28 GB) + microSD (do 64 GB), HSPA+ (42 Mbps / 5,76 Mbps), 8 Mpx fotoaparát (3 264 x 2 448 px, AF, LED, Full HD video, HDR, Panoráma, Miniatúra, Hĺbka ostrosti, Skrášlenie, Animácia GIF, Časozber), 2 Mpx (1 600 x 1 200 px.) web kamera, GPS (A-GPS, GLONASS), Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB + OTG, 3,5 mm jack,  Li-Pol 2 110 mAh Softvér Android 4.3 (upgrade na 4.4) + ASUS ZenUI

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.