Reklama

RECENZIA Lenovo Vibe Z2 Pro: nováčik dobehol špičku

Dominik Fúsek

Kým sa k nám dostala top-end vlajková loď čínskeho výrobcu, prešla si zaujímavú cestu. V auguste bola predstavená, avšak s veľkým otáznikom v kolónke „dostupnosť na Slovensku“. Po septembrovom oficiálnom vstupe smartfónov Lenovo na náš trh už bol priebeh rýchly – začiatkom októbra výrobca svoju hrdosť predstavil aj u nás a zhruba o týždeň sme vám mohli priniesť rozbaľovacie video. Týždne idú ďalej a máme tu pre vás kompletnú recenziu.

Najväčší výrobca počítačov má obrovskú ekonomickú aj technologickú silu. Preto by nás nemalo prekvapovať, ako rýchlo sa mu podarilo vyšvihnúť z pozície výrobcu low-end smartfónov na značku znepokojujúcu všetkých zavedených výrobcov. Phablet Vibe Z2 Pro je dôkazom toho, že Lenovo na súboj so Samsungom, Sony a ďalšími má a nebojí sa ho. Ak by sme si pomohli sloganom z filmovej branže, novinku vystihuje veta „na ničom sme nešetrili“.

Lenovo Vibe Z2 Pro

Vibe Z2 Pro dáva poznať svoju triedu už na prvý pohľad, a to zďaleka nie iba svojou veľkosťou. Brúsený hliník vzadu, do očí udierajúci fotoaparát, displej s pomerne malým bočným rámom… skrátka, nemá sa za čo hanbiť. Nie všetko má však výrobca úplne premyslené. Aj vďaka snahe o nízku hrúbku (7,7 mm) je modul s fotoaparátom výrazne vystúpený, takže je tu vyššie riziko jeho poškriabania. Ostré hrany sú pomerne nepríjemné pri držaní na šírku, čo je pri phablete častá poloha. Zámok displeja je vhodne umiestnený v pravej stene, samozrejme k dokonalosti chýba ešte fyzické tlačidlo pod displejom.

Lenovo Vibe Z2 Pro

Univerzálny microUSB port v spodnej stene zvláda OTG a je netradične sfarbený nažlto – zrejme chce pripomínať univerzálny nabíjací a dokovací konektor súčasných notebookov značky. Vedľa neho sa netradične nachádza extrémne silný reproduktor. Umiestnenie v spodnej časti má oproti zadnému výhodu v minimálnom „upchávaní“ zvuku pri položení na stôl. Samozrejme reproduktor nie je až taký kvalitný ako stereo repráky vpredu, aké majú napríklad HTC-čka či nové smartfóny od Sony. Hrá však čisto a ako som už povedal, reve ako o život.

Lenovo Vibe Z2 Pro

Čo sa nachádza na svojom tradičnom mieste, sú dva fotoaparáty s vysokým rozlíšením – predný 5 Mpx a zadný až 16 Mpx. K hlavnému snímaču najskôr teória – má silný dvojitý LED blesk, optickú stabilizáciu a zvláda Ultra HD video. Z praktickej stránky treba najskôr poukázať na odlišnú fotografickú aplikáciu s kruhovým rozhraním a skrytým profi režimom, po jeho objavení aj s veľkým množstvom nastavení. Aj vďaka tomu sú výsledky nadpriemerné, aj keď si myslím, že s mnou používaným Galaxy K Zoom-om sa Lenovo zatiaľ porovnávať nemôže.

Lenovo Vibe Z2 Pro

Niekoho však môže zaujať napríklad spomalené video či natáčanie videa obomi kamerami naraz – v malom okienku sa tak objaví aj kameraman. Fotografie a videá vyzerajú asi najlepšie na samotnom displeji novinky. Aby nie – veď s IPS technológiou, 6“ uhlopriečkou, malým rámom a najmä rozlíšením až 2 560 x 1 440 pixlov (490 PPI) by chcel byť kráľom aj v tejto oblasti. Displej je naozaj krásny, ale ja by som mu titul „najlepší“ neudelil v žiadnom prípade. Už len z princípu, že neexistuje dôvod na tak vysoké rozlíšenie – napriek všetkému, čo hovorí marketing a čo žiaľ opakujú aj niektorí odborníci. 490 PPI naozaj nevyužijete. Aj Full HD by už bolo za hranicou. Je smutné, ak sa výrobcovia sústredia na vylepšovanie niečoho, čo už dávno nielenže prestalo byť problémom, ale ďalší „pokrok“ už nikomu nepomôže, ba dokonca škodí.

Lenovo Vibe Z2 ProLenovo Vibe Z2 Pro

Aspoňže Vibe Z2 Pro nemá kvôli vysokému rozlíšeniu problém s výkonom. To teda ani zďaleka. Veď výrobca osadil pod kapotu to najlepšie, čo v čase vývoja mohol zohnať. Snapdragon 801. Štyri 2,5 GHz jadrá výkonnej architektúry a grafika Adreno 330 (oproti legendárnemu Snapdragonu 800 ešte pekne pretaktovaná) sú to najlepšie, čo dnes kúpite. To platí aj o 3 GB RAM-ke, i keď z nej reálne nemáte nikdy viac ako 1 500 MB – z gigabajtového nárastu oproti 2 GB tak až 700 MB pohltí réžia systému.

Lenovo Vibe Z2 ProLenovo Vibe Z2 Pro

Úložisko žiaľ nie je rozšíriteľné, 24,8 GB by však malo stačiť aspoň väčšine používateľov. Celkovo Vibe Z2 Pro získal v AnTuTu takmer 43 000 bodov, v 3DMarku napriek vysokému rozlíšeniu displeja exceloval v 720p aj 1080p režime na stabilných (takmer) 60fps (výsledok Maxed Out) a v režime Unlimited dosiahol 16 800 bodov. Všetko je nielen plynulé, ale bleskové, ako sa na správny top-end patrí.

Lenovo Vibe Z2 ProLenovo Vibe Z2 Pro

A to aj napriek mimoriadne objemnej nadstavbe výrobcu. Buď som poriadne dlho od Lenova žiadny Android prístroj netestoval, alebo výrobca začal na rozširovaní nadstavby pracovať zrazu mnohonásobne intenzívnejšie. Rozsah nadstavby je veľký v zásahoch do systému i v počte predinštalovaných aplikácií. Napríklad už na zamknutej obrazovke vás vítajú tri skratky (telefón, správy a fotoaparát) a jedna zvláštnosť – jednoduchým posunutím do strán meníte pozadie zamknutej obrazovky, pričom vyberáte prevažne z kvalitných obrázkov prírodnej tematiky, aké sa páčia veľkej väčšine používateľov.

Lenovo Vibe Z2 ProLenovo Vibe Z2 Pro

Informačná lišta má množstvo skratiek, okrem tradičných napríklad časový limit obrazovky, Secure Zone (akoby iné používateľské konto s prísnejším režimom zabezpečenia), vytvorenie screenshotu, baterka z LED blesku (nápad za 100 bodov!), režim displeja Smart Bright (vyváženie bielej), odkaz na správcu napájania a ďalšie možnosti zostávajú skryté – napríklad okamžité zamknutie obrazovky, vypnutie či reštartovanie. Posledné dve asi využije málokto, ale možnosť navyše v tomto prípade neuškodí.

Lenovo Vibe Z2 ProLenovo Vibe Z2 Pro

Menu aplikácií je poňaté na štýl Huaweiu či podobných výrobcov, teda vlastne neexistuje a všetky skratky sú priamo na ploche. Ak ste poriadkumilovní, môžete si povytvárať priečinky. Praktický je režim úprav plochy – pri pridávaní widgetov síce vidíte iba štyri, ale môžete veľmi rýchlo odinštalovávať nepotrebné programy alebo skráteným podržaním označiť ikonu na presunutie. Nechýbajú témy, ktoré okrem grafiky zahŕňajú aj záležitosti zvuku. Ak sa ešte vrátime k tlačidlám, podržaním „menu“ vyvoláte správcu úloh, ktorý umožňuje aj prečistenie RAM – niektoré aplikácie však bežať zostávajú aj tak.

Lenovo Vibe Z2 ProLenovo Vibe Z2 Pro

Systémových nástrojov je tu viac. Napríklad už naznačený Správca napájania, ktorý dokáže informovať o zostávajúcom čase do úplného vybitia (pri nabíjaní do nabitia) batérie, má úsporný aj ultra úsporný režim, dokáže režimy dokonca časovať, začiatočníkom poradí s optimalizáciou výdrže a pokročilým ponúkne možnosť zmrazovať aplikácie či urobí prehľad spotreby – a to nielen aplikácií, ale aj hardvéru! Prítomná je aj aplikácia Security, ktorá obsahuje antivírus, strážcu súkromia, prehľad využívania dátových prenosov, antispamovú ochranu, zrýchlenie prístroja, súkromnú zónu aj rodičovskú kontrolu. Aplikácie na prístup do cloud úložiska či na zdieľanie súborov medzi zariadeniami sú už v podstate samozrejmosťou. Aj vďaka NFC sa tu nachádza platobná aplikácia VISA. Šoféri zas využijú režim v aute.

Lenovo Vibe Z2 Pro

Výrobca dokonca predinštaloval aj niekoľko hier, napríklad Asphalt 8 alebo demoverzie Spider-Man: Ultimate Power a Real Football 2014. Hry v tomto prípade považujem za otravný softvér, lebo jednak nezískavate nič naviac (buď sú bezplatné, alebo iba demo), v podstate je to reklama a napokon celkom predinštalované ani nie sú, keďže vyžadujú dosťahovanie ďalších dát – a nie málo. Aspoň že ich môžete odinštalovať. Na prístroji som zaznamenal dva bugy, aj keď môže ísť čiastočne o chybu na strane aplikácie (MemoWidget) – pri prepnutí klávesnice z režimu čísel späť na písmená (automaticky po stlačení medzerníka) sa kurzor nelogicky posunul na začiatok textového poľa a prepísal prvé slovo. Druhý bug tiež vychádza z nekamarátenia sa klávesnice a MemoWidgetu – pri označení väčšieho bloku textu a stlačení tlačidla Backspace sa text nezmazal, iba odznačil. Inak celý prístroj šliapal ako švajčiarske hodinky a napokon, ani toto nemusí byť jeho chyba.

TIP: Lenovo Vibe Z2 Pro je prvým smartfónom na trhu a jediným od výrobcu, kde si môžete spustiť okrem OS Android s nadstavbou výrobcu aj úplne čístý OS Android 4.4. Jednoducho cez menu nastavení smartfónu!

Lenovo Vibe Z2 Pro

K hardvéru spomeňme ešte tri veci. Suché GPS naskočilo po 45 sekundách (čo je na top-end pomerne dosť, ale stále bez problémov), vibračný motorček je dosť silný (spôsobuje slabé vŕzganie až akoby maličké praskanie prístroja) a solídna 4 000 mAh batéria vydrží s 50 % jasom v štandardnom napájacom režime 7 hodín 42 minút surfovania cez Wi-Fi. Vzhľadom na takmer rekordnú kapacitu by niekto možno čakal viac, pri lepšom pohľade na tabuľku špecifikácií však takéto očakávania nie sú na mieste. Obrovský displej so zbytočne vysokým rozlíšením a výkonný hardvér nepustia – viac ako 8 hodín sa vlastne ani čakať nedalo.

Lenovo Vibe Z2 Pro

Prvá skutočná vlajková loď medzi smartfónmi Lenovo sa vydarila a zaobišla sa bez väčších chýb. Pokiaľ teda hľadáte veľký phablet so špičkovým výkonom, stále dobrou výdržou, nadpriemerným fotoaparátom a množstvom zaujímavých systémových aplikácií, agresívna cena vás pravdepodobne presvedčí. Škoda len zbytočného marketingového výstrelku v podobe QHD displeja. A aby sme nezabudli, Lenovo Vibe Z2 Pro má slot na 2 SIM karty. Ťažko budete hľadať podobne nabitý smartfón s týmto benefitom.

Hodnotenie: 4/5

+ výkon, výdrž, softvér, možnosť prepnutia na čistý OS Android, cena

– vystúpený nekrytý fotoaparát, zbytočne vysoké rozlíšenie displeja, chýbajúci slot pre pamäťové karty

Lenovo Vibe Z2 Pro

Cena 459,00 € Rozmery 156 x 81 x 7,7 mm, 179 g Displej 6″ IPS QHD (1 440 x 2 560 px, 490 PPI), Gorilla Glass 3 Hardvér Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC (štvorjadrový 2,5 GHz Krait 400, GPU Adreno 330, 28 nm), 3 GB RAM, 24,8 GB Flash, LTE Cat4 (150 Mpbs), GPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, 16 Mpx fotoaparát (AF, dual LED, OIS, Ultra HD video), 5 Mpx webkamera, Li-Pol 4 000 mAh Softvér Android 4.4.2 + nadstavba Lenovo, Témy, Security, SYNCit, SHAREit, CLONEit, Správca napájania, Prehliadač súborov, KingSoft Office, Visa QIWI Wallet, Dopravná aplikácia, Bezdrôtový displej, hry

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.