Reklama

RECENZIA Nokia Lumia 1320: najlacnejší značkový phablet, s Windows 8

Dominik Fúsek

Nokia Lumia 1320 bola predstavená prakticky pred rokom. Napriek tomu má ešte stále čo ponúknuť. Najmä po výrazných zľavách, keď ju v e-shopoch kúpite už za nejakých 215 €. A to nie je zlá ponuka.

Nokia Lumia 1320

Vďaka tomu sa z nej stáva prakticky najlacnejší phablet renomovaného výrobcu. Phablety síce nie sú tak úplne módna vlna, ale určite sa nájde dostatok zákazníkov, ktorí obrovský displej neustále vo vrecku dokážu oceniť, zvlášť ak takýto prístroj nie je drahý. Spracovanie Lumie je príjemné, vzhľad je síce jednoduchý až nudný, ale dizajn je funkčný. Zadná strana je síce iba plastová, ale drží sa pomerne dobre, hoci čiastočne zachytáva odtlačky prstov a môže sa ľahko poškriabať. Hardvérové ovládacie tlačidlá sa nachádzajú vpravo, pričom zámok je situovaný dobre a nechýba ani dvojpolohová spúšť fotoaparátu, v tejto triede pomerne nezvyklá záležitosť. Jej podržaním sa spustí fotoaparát aj v uspanom stave. To má svoje výhody. Ja som zostal prekvapený, keď som po dlhšom čase vytiahol phablet z ruksaku a našiel jeho snímku zvnútra. V súvislosti s uspávaním ma hneval tzv. šetrič displeja. Štandardne je nastavený tak, že celý čas nabíjania svieti a zobrazuje hodiny, pričom túto činnosť robí aj pár sekúnd po uspaní prístroja. Ešteže sa dá vypnúť. Veď keď dám zariadenie nabiť, chcem ho mať nabité čo najrýchlejšie. A keď ho uspím, jednoducho chcem aby spalo.

Nokia Lumia 1320

V zadnej strane sa nachádza reproduktor so schopnosťami primeranými cene, ako aj fotoaparát s LED bleskom. Nokia má renomé výrobcu špičkových fotomobilov, tu sa však nachádzame v nižšej strednej triede a už rozlíšenie 5 Mpx naznačuje, že sa šetrilo. Výsledky sú rozhodne použiteľné, ale nad priemer sa nevyšvihnú ani zďaleka. Softvér fotoaparátu dovoľuje sťahovať rozšírenia, v štandarde je však ochudobnený o funkcie, ktoré v Android svete považujeme takmer za samozrejmosť – HDR a iné režimy, pauza a fotenie počas videa, zoom… Ale nevadí, za tú cenu to stačí. Displej phabletu bude jedným z lákadiel, jeho obrovská plocha a primerané HD rozlíšenie si môžu získať najmä mladších používateľov. Nechýba režim zosilnenia citlivosti na dotyky pre ovládanie v rukaviciach.

Nokia Lumia 1320Nokia Lumia 1320

Musím sa priznať, že pre mňa bola 1320-tka prvé dôkladnejšie stretnutie s Windows Phone svetom a miestami som veru bojoval. Množstvo detailov z OS Android mi chýbalo. Najviac ma nahnevala nemožnosť pripojiť sa na skrytú zabezpečenú Wi-Fi sieť – buď jedno, alebo druhé. Rozhranie celého systému je pekne jednoduché, ale podľa môjho názoru čisto textové nastavenia nemusia byť vždy prehľadnejšie. Grafické symboly sú pre človeka intuitívnejšie. Ja teda cieľovkou tohto systému určite nie som, zvykal by som si poriadne dlho, ale dokážem pochopiť, že si niekto túto až prehnanú jednoduchosť ocení a zorientuje sa v nej lepšie, než v OS Android, ktorý je síce efektívnejší a ponúka mnohonásobne viac možností, ale vyžaduje aj určité nastavovanie, ladenie, hranie sa. Dokážem si tiež predstaviť, že po prechode z tzv. hlúpeho telefónu by som bol možnosťami Windows Phone nadšený. Ale zhýčkaný nadšenec OS Android spokojný asi nebude. A nezmení to ani sada šikovných aplikácií ako navigácia Here Drive, softvér na úpravu fotografií Nokia Creative Studio či ďalšie. Vcelku dobrá je aj vstavaná klávesnica, najmä používanie diakritiky pomocou samostatného dĺžňa a mäkčeňa je zaujímavá, ale chýba horný číselný rad a práve kvôli diakritike je stredný rad posunutý mierne doľava, na čo si treba zvykať.

Nokia Lumia 1320

Hardvér Lumie 1320 je podobný ako má Samsung Galaxy Mega 6.3, ktorý som dlhodobo používal, takže som očakával dobrý výkon – veď 1 GB RAM by menej náročnému systému malo stačiť. Skutočne je celý systém svižný, bleskové je aj surfovanie na webe, hoci Internet Explorer je opäť pomerne obmedzený. V mojej obľúbenej hre som žiaľ zaznamenal konštantnú neplynulosť odhadom na 20fps, to však môže byť sčasti vinou nedostatočnej optimalizácie zo strany vývojára. Výdrž mimochodom v tomto prípade (s jasom nastaveným na úrovni „stredný“) vychádza na 7 hodín 8 minút, so surfovaním je to podobné. Výdrž môžete predĺžiť jednoduchým úsporným režimom.

Nokia Lumia 1320

Nokia Lumia 1320 ničím neoslní, jedine ak veľkým HD displejom. Mňa síce Windows Phone nedostal, ale tých, čo sa chcú odlíšiť, prípadne hľadajú jednoduchosť či zmenu, presvedčiť môže. Reálnych 215 € za phablet zvučnej značky už potom nie je veľa.

Nokia Lumia 1320

Hodnotenie: 4/5

+ cena, veľký displej, špeciálne aplikácie Nokia

– obmedzenia Windows Phone, priemerný fotoaparát i výkon

Nokia Lumia 1320

Rozmery 164 x 86 x 9,8 mm, 220 g Displej 6“ Clear Black IPS (720 x 1 280 px, 245 PPI), Gorilla Glass 3 Hardvér Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB (dvojjadrový 1,7 GHz Krait 300, GPU Adreno 305, 28 nm), 1 GB RAM, 4,4 GB Flash + microSD, LTE, Wi-Fi, GPS+GLONASS, Bluetooth 4.0, 5 Mpx fotoaparát (AF, LED, 1/4“ senzor, FHD 30fps video), VGA webkamera Softvér Windows Phone 8.1, Here Drive, Nokia Creative Studio

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.