Samsung GALAXY S5 mini vyzerá ako Photoshopom zmenšená S5-ka. A čo je dobré, aj vnútornosti milo prekvapia. Má vôbec mínusy?
Už tretíkrát Samsung doprial nadšencom značky aj dostupnejšiu menšiu verziu svojej vlajkovej lode. Samsung GALAXY S5 mini však oproti svojim predchodcom vyniká. Z väčšieho brata si totiž zobral najviac, a to môže jeho budúcich majiteľov potešiť. Dizajn je v podstate úplne identický s veľkou S5-kou. Všetky ovládacie prvky sú na rovnakom mieste a použité sú rovnaké materiály.
PREČÍTAJTE SI: Samsung GALAXY S5 mini – menšia a okresaná verzia vlajkovej lode
Očakávajte tak plastové telo s perforovaným zadným krytom, ktorý som si osobne veľmi obľúbil už pri používaní veľkej S5-ky. Na kryte nevidíte absolútne žiadne odtlačky prstov a i keď sa tým Samsung nechváli, funguje tu niečo podobné ako na LG G Flex. Jednoducho menšie škrabance od nechtov po čase „miznú“ a kryt bude vyzerať aj po dlhšom používaní ako nový. Navyše pogumovaný povrch sa dobre drží v rukách a nešmýka sa, čo často oceňujem, keď položím smartfón na šikmejšiu plochu. Zadný kryt je naozaj dobrou voľbou!
Samozrejmosťou je možnosť zadný kryt otvoriť, prípadne vymeniť za dokúpiteľné príslušenstvo napríklad v podobe otváracieho flipového puzdra. A to aj napriek tomu, že smartfón si zobral z veľkej S5-ky snáď najužitočnejšiu inováciu – vodeodolnosť. Vďaka certfikácii IP67 je totiž aj S5 mini odolný voči vode, dažďu, kvapalinám či piesku a prachu. Verte mi, že za túto vlastnosť budete novinke mimoriadne vďační. Osobne používam S5-ku a kľudne sa s ňou chodím aj kúpať v jazere, nevadí mi keď telefonujem v daždi a absolútne sa o ňu nebojím pri čítaní článkov mojich kolegov vo vani. To isté platí pre S5 mini, Samsung ďakujem, že si doprial vodeodolnosť aj ľuďom, čo nechcú megadisplej a zobral si si príklad od japonskej konkurencie. Dokonca S5 mini je v niečom lepšia ako S5-ka! Bez srandy, je to tak. Pre mnohých to môžu byť aj kompaktné rozmery, ale pre mňa je to použitie microUSB konektora bez krytu pri zachovaní vodeodolnosti.
Prečo o tom hovorím? Lebo na S5-ke ma už otravuje pri každom nabíjaní či zasúvaní do môjho Brodit držiaka kryt neustále otvárať. Navyše veľká S5-ka má zbytočný microUSB 3.0 konektor, ktorý vôbec nevyužijete. Dokonca v balení Samsung USB 3.0 kábel ani nedodáva.
Ak ste vlastnili predchádzajúce modely S3, S3 mini, S4 a S4 mini, určite máte ošúchaný bočný strieborný rámik tela smartfónu. Konečne niekto v Kórei rozmýšľal a zapracoval aj na kvalite a spracovaní tohto detailu. Plast a jeho povrchová úprava na rámiku je totiž teraz výraznejšie kvalitnejšia a odolnejšia, len tak sa z vášho nového smartfónu nestane škaredý kúsok. Rámik dokonca mierne presahuje v prednej časti, a tak chráni aj displej. V jeho hornej časti nájdete tiež infraport, vďaka ktorému sa z vašej S5 mini ľahko stane diaľkový ovládač telky či domáceho set-top-boxu. Už v teste S5-ky som pochválil aplikáciu Smart Remote, ktorá vás poteší možnosťou zobrazenia ovládacích prvkov aj na zamknutej obrazovke. Veľmi návykové!
Samsung našťastie neexperimentuje s rozmiestnením tlačidiel po stranách ako napríklad HTC, preto nájdete najdôležitejšie tlačidlo zapnutia v pravej bočnej hrane, tak ako vždy. Ale keď už sa boli tvorcovia pozrieť u SONY a zistili, že vodeodolnosť je super, mohli si všimnúť aj spúšť fotoaparátu. Rozhodne by som ju uvítal. Alebo…vedeli ste, že fotografovať môžete aj tlačidlom hlasitosti? Hmm, tak predsalen tú hardvérovú spúšť fotoaparátu S5 mini má. OK, uznávam, aj toto riešenie je dobré.
Porovnanie veľkostí Samsung GALAXY S5 mini a S5
Rozmery, rozmery, rozmery. Prekvapuje ma, že ľudia nechcú veľké smartfóny. Možno sa zle nosia v rifliach, ale na väčšom 5-palcovom displeji sa určite lepšie pozerajú fotografie či browsuje na internete, nehovoriac o hraní hier, ako napríklad GTA. Možno to naozaj bude znieť divne, ale ja som si za celý test na malú veľkosť S5 mini nezvykol. Majitelia súčasných iPhonov 5 a 5S by však boli z displeja nadšení. V ruke sa S5 mini drží výborne a aj znížená hmotnosť len 120 gramov poteší (S5 má 145 gramov). S5 mini je však hrubšia ako S5-ka a to o celý milimeter, čo cítiť.
PREČÍTAJTE SI: DIZAJNOVÝ DUEL: Samsung GALAXY S5 vs. S5 mini
Mrzí ma aj to, že lem displeja je príliš široký. Konkurencia by kľudne do tela S5-ky vsadila aj 4,7-palcový displej. Alebo by pre 4,5-palec, ktorý má S5 mini ponúkla užšie telo. Celkovo však Samsung GALAXY S5 mini pôsobí kvalitne, napriek tomu, že je celý plastový. A aj pevne, napriek tomu, že má vymeniteľný zadný kryt. Dizajn je síce len evolúciou predchádzajúcich generácií, ale ak prehltnete, že s telefónom neohúrite okolie tak ako ani s novou Škodou Octavia III, tak dostanete naozaj vyvážený a kvalitne spracovaný smartfón.
Za displeje má u mňa Samsung body do plusu. A to kvôli technológii Super AMOLED, od ktorej je konkurencia stále výrazne vzdialená. Farby sú živé, miestami až neprirodzene pekné. A ak sa pýtate, stačí HD rozlíšenie stačí pre 4,5-palcový displej? Odpovedám jednoznačne áno! Na detailoch nebudete ochudobnení pri bežnom listovaní menu, ani pri prezeraní fotografií, videí či pri hraní hier. Navyše je displej chránený sklom Gorilla Glass 3.
Ak ste pokukovali po S5-ke, ale je pre vás príliš drahá a veľká, tak vás poteší správa, že rovnako aj v S5 mini nájdete nové vychytávky – čítačku odtlačkov prstov či snímač srdcového tepu. Z môjho pohľadu je snímač srdcového tepu skôr funkcia pre marketing, ako pre vaše reálne využitie. Snímať tep je síce pekné, ale skôr sa to hodí počas športovania. Preto radšej odporúčam siahnuť po hodinkách Samsung Gear Fit alebo Gear 2, ktoré snímajú váš tep priamo pri behu či bicyklovaní. Čítačka odtlačkov prstov je už praktickejšia tech vychytávka. Využijete ho najmä pre odomknutie smartfónu, na čo bude stačiť, keď prejdete prstom po tlačidle pod displejom. Žial iné využitie, okrem prihlásenia sa cez odtlačok prsta do telefónu, alebo do konta Samsung nie je k dispozícii. V teste S5-ky som čítačku veľmi kritizoval, ale na S5 mini mi fungovala dobre. Aj tak si myslím, že lepšie riešenie má Apple vo svojich 5S-kách, kedy stačí prst len priložiť a nie ním po snímači prechádzať.
PREČÍTAJTE SI: RECENZIA – Samsung Gear 2 – reparát sa vydaril!
Po zapnutí S5 mini budete v menu doma, ak ste už niekedy nejaký Samsung vlastnili. Ak prechádzate z HTC a jeho prostredia Sense, tak Samsung TouchWiz prostredie OS Android 4.4.2 bude pre vás o objavovaní. Pozitívne je, že aj pri S5 mini Samsung použil úplne nové menu nastavení. Nové ikony a ich rozčlenenie je prehľadnejšie, grafika je čistá a moderná. V panely oznámení, po potiahnutí prsta po displeji smerom z hornej časti displeja nadol, ponúka skutočne množstvo informácií. Najčastejšie budete určite využívať lištu pre úpravu jasu, avšak oceníte aj rýchlu možnosť pre vyhľadávanie S Finder či pripojenie smartfónu. Samozrejmosťou sú rýchle voľby, resp. tlačidlá pre rýchle nastavenia funkcií, ktorých je tu naozaj pekelné množstvo. Osobne využívam najčastejšie zapínanie Wi-Fi, GPS, Bluetooth, ale i mobilných dát (najmä v roamingu), NFC či zapnutie režimu pre extrémne šetrenie batérie.
Áno, aj táto novinka S5-ky sa dostala do mini verzie. Režim extrémneho šetrenia batérie je síce jednoduchá záležitosť, ale môže vám niekedy výrazne pomôcť. Ak vám dochádza batéria a zdroj energie tak skoro vaša S5 mini nemôže očakávať, režim extrémneho šetrenia batérie vás môže zachrániť. Prepne totiž systém do čiernobieleho zobrazenia a vypne čo sa dá. Umožní vám používať len základné aplikácie, ako je telefonovanie či správy a prekvapí vás možnosťou browsovania na internete v čiernobielom režime, čo je celkom zábavné. Aspoň si zaspomínate na čiernobiele televízory a monitory. Napríklad pri 50% batérii by vám takto S5-mini vydržala aj takmer 7 dní. Pri 10% si buďte istí, že za hodinku či dve sa váš smartfón nevypne, ale kľudne budete k dispozícii aj viac ako jeden deň.
Nová S5 mini ponúkne aj ďalšie vecičky ako ovládanie gestami (zbytočnosť), ale aj NFC, čo sa hodí pri mobilných platbách, nechýba GPS, možnosť zdieľať pripojenie či možnosť nastavenia súkromného režimu a mnou obľúbeného detského režimu. Nechýba samozrejme ani aplikácia S Health 3.0, v ktorej si sledujete tep srdca alebo k nej pripojíte externé zariadenia, ako už spomínané hodinky Gear a tešíte sa zo štatistík prejdených krokov, občasného či pravidelného behu alebo bicyklovania. Konečne priamo v aplikácii nájdete aj sledovanie vášho spánku, na čo ste ešte pred pár týždňami potrebovali samostatnú aplikáciu.
A čo hardvér? Koľko jadier by ste chceli? Na osem zabudnite, ale štvorjadrový 1,4 GHz procesor Exynos 3470 za svoje eurá dostanete. K tomu 1,5 GB RAM, čo je viac ako u iných mini verzií a ste vybavení. Smartfón fičí aj s touto konfiguráciou celkom svižne. Nečakajte však výkon S5-ky, ktorý je násobne vyšší. Napríklad taký AnTuTu Benchmark X ohodnotil novinku na 15 246, pričom S5 dosahuje priemerné hodnoty až 42 437. V 3D MARK – Ice Storm Unlimited dosiahol S5 mini len 3 505 bodov, zatiaľ čo taký HTC One mini 2 má priemerné hodnoty 4 662. Síce podľa hodnotení S5 mini vôbec neoslní, reálna skúsenosť je lepšia, aj keď pre hranie náročnejších hier tento smartfón naozaj nie je. Za výhodu považujem i to, že vstavanú 16 GB pamäť si môžete rozšíriť pomocou microSD kariet. U mňa je to až nutnosť, kedže aj 64 GB pamäťovú kartu mám plnú videí a fotografií. Na veľkej S5-ke si však viete pamäťové karty meniť aj bez nutnosti vybratia batérie, na S5 mini to žiaľ nie je možné. Prístup k pamäťovej karte obmedzuje vymeniteľná batéria. Mimochodom tá má kapacitu 2 100 mAh a vydržíte s ňou aj dva dni. Ja som síce smartfón nabíjal denne, ale nepovažujem sa za bežného užívateľa. Keď som ho však nabil v piatok večer, na nabíjačku sa pýtal až v pondelok ráno.
A je to tu. Foťák a „len“ 8 Mpx čip. Čo si myslíte, je to prepadák? Hon za megapixlami je stále výborný marketingový argument. Áno, uznávam, že 3 Mpx sú už málo, rovnako ani HTC Ultrapixel nie je to najlepšie, ale 8 Mpx v S5 mini vám bohate postačí. Menu fotoaparátu navyše kopíruje vynovené prostredie z S5, čo považujem za dobré. V ľavej časti displeja tak môžete mať vybrané funkcie ihneď k dispozícii, a to vrátane režimu HDR. Fotoaparátu nechýba ani detekcia tváre či známe režimy Panoráma, Krásna tvár alebo virtuálna prehliadka. Ďalšie režimy sú pritom stiahnuteľné z obchodu Samsung Apps. Ak však chcete fotiť vo formáte 16:9, počítajte so 6 Mpx rozlíšením. Rovno zabudnite aj na UHD videá, maximom je Full HD. Oceňujem však už známu možnosť vytvárať videá pomocou pauzy. Výhodou menšieho čipu je i veľkosť fotografií. Výsledky fotoaparátu posúďte sami na priložených snímkach bez úpravy. Ja som bol s fotoaparátom spokojný. Chýbala mi však možnosť rozostrenia pozadia, ktorú na S5-ke často používam.
Samsung si tentokrát pri tvorbe mini verzie svojej vlajkovej lode dal veľmi záležať. Dizajn veľkú S5-ku kopíruje dokonale, dokonca vylepšením je microUSB konektor bez otravnej krytky. Hardvér v S5 mini jej cieľovej skupine určite postačí, aj keď náročnejší užívateľ bude musieť siahnuť po výkonnejších zariadeniach. HD displej aj 8 Mpx fotoaparát za nevýhodu nepovažujem. V podstate ide o vydarený smartfón, ktorého najväčšou nevýhodou je len vyššia cena. Za odporúčaných 429 € totiž kúpite aj minuloročné vlajkové lode, nehovoriac o tom, že porovnateľné modely menej zvučných značiek sú lacnejšie o desiatky eur. Určite v nich však nenájdete vodeodolnosť, ktorú považujem za obrovskú výhodu novinky, ale ani snímač srdcového tepu a čítačku odtlačkov prstov. Ak na S5 mini máte a S5 je pre vás zbytočne veľká a drahá, rozhodne jej kúpou neurobíte chybu.
+ kvalita spracovania, vynikajúci displej, IP67, čítačka odtlačkov prstov, režim extrémneho šetrenia batérie, rozmery a hmotnosť
– vyššia cena, opozeraný dizajn, slabší procesor
Cena: 429,00 € (16 GB) Rozmery 131,1 x 64,8 x 9,1 mm, 120 g Displej Super AMOLED, 4,5“, HD (720 x 1280 px, 320 ppi), Gorilla Glass 3 Hardvér Samsung Exynos 4370 (4 jadrá, 1,4 GHz), Mali-400 grafika, 1,5 GB RAM, 16 GB pamäť, GPRS-EDGE-HSPA-LTE (Cat4 – 150/100 Mbps), Wi-Fi, Bluetooth 4.0, NFC, IrDA, GPS s GLONASS, 8 Mpx fotoaparát, LED blesk, Full HD video s 30 fps, HDR, stabilizácia, foto počas videa, 2 Mpx predný fotoaparát, gyroskop, barometer, senzor priblíženia, snímač gest, svetelný snímač, snímač srdcového tepu, snímač odtlačkov prstov, microSIM, microSDXC, microUSB, USB host, 3,5 mm audio konektor, IP67 certifikácia (voda 1m, prach, vlhkosť), Li-Ion 2 100 mAh Softvér Android 4.4.2 (KitKat), Samsung Apps, ChatON, inteligentná pauza, inteligentné posúvanie, S Health 3.0, S-Voice, Ultra Power Saving mód, Smart Remote, služby Google Mobile, Detský režim, Režim súkromia
Foto: TECHBOX