Výhody
- spracovanie
- výdrž na jedno nabitie
- prémiový dizajn
Nevýhody
- slabší displej
- spúšťanie automatického režimu pri fotoaparáte
Okamžite, ako chytíte nový Sony Xperia M2 do ruky, je vám jasné, že je členom novej rodiny, do ktorej patria aj top modely Xperia Z2 Tablet a súčasná vlajková loď Sony Xperia Z2, ktorá je len o niekoľko milimetrov vyššia a širšia. Aj v tejto triede je vzhľad, ktorý Sony označuje OmniBalance vítaný a vďaka nemu pôsobí Xperia M2 hodnotnejšie. Aj keď práve vzhľadom na rovnaký dizajn sa podobajú jednotlivé modely ako vajce vajcu. Keďže sa v tomto prípade jedná o smartfón pre široké masy, ktorý bude bojovať najmä cenou, nemôžeme očakávať kov. Tak je hlavným materiálom plast. Ten je však veľmi dobre spracovaný a Xperia M2 je vďaka nemu aj o niekoľko gramov ľahšia.
Ovládacie prvky nájdete na totožných miestach, ako v prípade súčasnej vlajkovej lode. Na pravej strane tak okrem výrazného tlačidla pre zapnutie smartfónu nájdete dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti, spolu so samostatnou spúšťou fotoaparátu. Vďaka nej môžete fotoaparát spustiť aj vo vypnutom stave a vytvoriť fotografiu do niekoľkých sekúnd. Sony je tak naďalej jedným z mála výrobcov, ktorí vedia, že používatelia samostatnú spúšť fotoaparátu ocenia. Na rovnakej strane sa nachádza aj kryt slotu pre micro SIM a microSD kartu. Na vrchnej stene nájdete iba 3,5 mm audio konektor a na ľavej microUSB konektor. Ten nie je chránený, takže pri nabíjaní sa nebudete musieť zdržiavať snímaním krytu. Chránený ani nemusí byť, keďže M2 na rozdiel od Xperie Z2 a tabletu Xperia Z2 Tablet nie je vodeodolná. Do vane si ju teda radšej neberte.
Kde inde sa môže prejaviť cena, ak nie na displeji? Ten je samozrejme menší, ako v prípade väčšiny súčasných vlajkových lodí a súčasne ponúkne aj menšie rozlíšenie. Na uhlopriečke 4,8“ si tak budete musieť vystačiť s rozlíšením 540 x 960 pixlov (229 PPI). Ak ste doposiaľ používali smartfón s vyšším rozlíšením, bude pre vás písmo displeja príliš kostrbaté, ale ak na M2 prejdete s menšieho rozlíšenia, prípadne menšej uhlopriečky, bude pre vás toto rozlíšenie dostatočné. Jediným miestom, kde je nižšie rozlíšenie značne viditeľné je prostredie fotoaparátu. Osobne by som v tomto prípade radšej videl aspoň HD rozlíšenie, ktoré by asi až tak nenavýšilo cenu, ale poskytlo by väčší komfort pri práci so smartfónom. Čitateľnosť displeja sa radí skôr k priemeru, ale na druhej strane si Sony v jeho prípade zaslúži pochvalu za veľmi dobrú odozvu a reakcie.
Srdcom Xperie M2 je štvorjadro Snapdragon 400, ktoré spolu s grafickou kartou Adreno 305 a 1 GB operačnej pamäte ponúka dostatok výkonu na bežnú prácu. Samozrejme, nie je to najvýkonnejší smartfón súčasnosti a v niektorých momentoch mu budete musieť prepáčiť určité zaváhanie. V benchmarku AnTuTu X dosiahla Xperia M2 hodnotenie 17 366 bodov, čo je podstatne menej, ako výkonné smartfóny súčasnosti. Xperia M2 sa tak svojim výkonom radí na úroveň Samsungu GALAXY S III. Okrem plnej dátovej konektivity však ponúkne Xperia M2 aj NFC, čo je funkcia, ktorá sa stále v strednej triede nevidí tak často. Integrovanú pamäť s kapacitou 8 GB, z ktorej budete mať po prvom spustení k dispozícii len niečo cez 5 GB môžete našťastie rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD až do kapacity 32 GB. Integrovaná batéria má kapacitu 2 300 mAh, čo v prípade podobného smartfónu nie je až tak veľa. Sony však vo svojich modeloch používa režim STAMINA, ktorý sa nevyhol ani Xperii M2, takže po jeho správnom nastavení môžete dosiahnuť veľmi zaujímavé hodnoty výdrže na jedno nabitie. Pri pomerne náročnom používaní nebol problém dosiahnuť viac ako jeden deň, ale ak svoj telefón skutočne aktívne využívate, rátajte skôr s jedným plným dňom, ktorý Xperia M2 zvládne ľavou zadnou.
Škoda, že v prípade M2 siahlo Sony po staršej verzii operačného systému Android 4.3. Dokonca ani nie je známe, či sa objaví aktualizácia na Android 4.4 (KitKat). Ten by smartfónu s podobnými hardvérovými parametrami len prospel. Samozrejme okrem grafickej nadstavby vybavilo Sony svoju novinku v strednej triede aj niekoľkými doplnkovými aplikáciami. Brandovanú galériu, hudobný a video prehrávač už istotne dôverne poznáte, ale okrem nich sa môžete tešiť na čítačku QR kódov Neoreader, 30-dňovú skúšobnú verziu navigácie NAVIGON, McAfee Security, kresliacu aplikáciu Sketch, alebo aplikáciu na úpravu fotografií Pixlr Express. Samozrejme nechýbajú ani aplikácie ako Video Unlimited, či TrackID TV, ktoré ešte stále nevyužijete na Slovensku.
Už som spomenul rýchle spustenie fotoaparátu pomocou samostatného tlačidla, za čo si Sony určite zaslúži pochvalu. Integrovaný fotoaparát ponúkne rozlíšenie 8 Mpx a aj napriek tomu, že sa jedná o známy čip Exmor RS, nemôžem byť s jeho výsledkami (najmä za slabšieho svetla) spokojný. Cez deň a za dobrého okolitého svetla sú fotky veľmi dobré a ponúknu aj vynikajúce podanie farieb. Bohužiaľ, situácia sa rapídne mení akonáhle sa presuniete do interiéru s umelým osvetleným, kedy sa na fotografiách objaví viditeľný šum a fotoaparát začne mať aj problémy s podaním farieb. Akonáhle klesne intenzita svetla, na fotografiách je viditeľný značný šum. Fotografie za minimálneho svetla dokonca pôsobia lepšie vďaka systému odstránenia šumu. V tomto prípade však budete musieť zabudnúť na detaily. Čo sa týka Full HD videa, to je na tom veľmi dobre a fotoaparát nemá problém ani s rýchlym preostrovaním. Ak však preostruje, vidíte vo výslednom videu jasný pohyb, ktorý indikuje jeho zaostrenie.
Samostatnou kapitolou je v prípade súčasných smartfónov Sony aplikácia fotoaparát. Tá ponúkne množstvo nastavení a vlastných režimov. Okrem Superior auto a manuálneho režimu tak nájdete v Xperii M2 aj režimy Social live pre priame zdieľanie na sociálne siete, Timeshift burst pre odfotografovanie niekoľkých fotografií, z ktorých si následne vyberiete tú najlepšiu, Efekt AR pre pridanie rôznych kreslených efektov do fotografie, panorámu a zjemnenie tváre. Rôzne iné efekty si samozrejme môžete doinštalovať. Ešte stále však nedokážem pochopiť, prečo Sony tak tvrdohlavo trvá na režime Superior auto! Keď si prepnem fotoaparát do manuálneho režimu (iba ten totiž fotí v 8 Mpx rozlíšení, kým Superior auto využije maximálne 5 Mpx rozlíšenie), vždy po opustení aplikácie ma privíta automatický režim. Jediným riešením je umiestnenie widgetu fotoaparátu na plochu a spúšťanie fotoaparátu priamo v manuálnom režime pomocou ikonky režimu.
Sony Xperia M2 môže byť dobrou voľbou, ak hľadáte cenovo dostupný smartfón, ktorý by mal navyše aj vyzerať prémiovo a navyše pochádza od svetoznámej značky. Budete sa však musieť uspokojiť s pomerne slabším displejom a fotoaparátom, ktorý má rád najmä slnečné, či polooblačné dni. Na druhú stranu získate vydarený smartfón, ktorý ponúkne dostatok výkonu pre väčšinu činností, vynikajúce spracovanie a navyše aj veľmi dobrú výdrž.
Cena 279,00 € Rozmery: 139,7 x 71,1 x 8,6 mm, 148 g Displej 4,8“ TFT dotykový, 540 x 960 pixlov (229 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 (4 jadrový, 1,2 GHz), GPU Adreno 305, 1 GB RAM, 8 GB pamäte (5 GB prístupných), microSD do 32 GB, HSPA (21/5,76 Mbps), Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11n), GPS, A-GPS + GLONASS, NFC, 8 Mpx fotoaparát, Exmor RS, LED blesk, AF, HDR, Full HD video (1080p, 30 fps), FM rádio s RDS, Li-Ion 2 300 mAh Softvér OS Android 4.3 + Sony Xperia UI, video prehrávač, Walkman, STAMINA mode, Track ID, Track ID TV, Sony Select, Sociallife, Smart Connect, McAfee Security, Office Suite, Reader by Sony, NAVIGON (30 dní skúšobná verzia), Skica, Pixlr Express, PlayStaion Mobile