Autonómne vozidlá budú v budúcnosti nepochybne hrať dôležitú úlohu v doprave, kým sa tak ale stane, bude potrebné prekonať ešte veľa prekážok. Technické a technologické výzvy sú pritom možno len špičkou ľadovca. Rovnako tvrdým orieškom budú potrebné zmeny v legislatíve a nastavenie poistného biznisu.
Kým k tomu dospejeme, budú sa autonómne systémy riadenia v autách vyvíjať s potrebou väčšej, či menšej asistencie vodiča a dôležité budú aj systémy, schopné ochrániť vodiča a posádku pred nebezpečným správaním sa za volantom. Zlyhanie ľudského faktora patrí totiž k najčastejším dôvodom kolízií na cestách.
Japonský výrobca Mitsubishi Electric, jedna z mnohých filiálok Mitsubishi Group, vyvinul samoučiacu sa technológiu na sledovanie reakcií vodiča, ktorá má analyzovať stavy roztržitosti a únavy, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť bezpečnosť jazdy. Podľa Mitsubishi ide o prvý systém strojového učenia sa, ktorý pomocou algoritmov dokáže analyzovať údaje o vozidle, ako je rýchlosť a riadenie a zároveň správanie sa vodiča (srdcovú frekvenciu a orientáciu hlavy), z čoho dokáže predvídať možné reakcie.
Systém kontinuálne porovnáva dáta z reálnej jazdy, aby na základe algoritmov a dát naučených z predchádzajúcich ciest, ihneď upozornil vodiča na potenciálne rizikové správanie.
Keďže technológia pozostávajúca z trojvrstvovej neurónovej siete zbiera dáta a na základe nich sa neustále zdokonaľuje, aktuálne znížila chybovosť predikcie správania sa vodiča o 66 percent v porovnaní s pôvodným algoritmom.
Mitsubishi Electric prezentuje novú technológiu na prebiehajúcom autosalóne Tokyo Motor Show 2015, ktorý sa koná od 29. októbra, do 8. novembra v Tokiu. Firma predpokladá, že riešenie by sa mohlo v novej generácii vozidiel objaviť od roku 2019. Zrejme pôjde o atraktívny trh, keďže obrat v oblasti pokročilých asistenčných systémoch by mal do roku 2025 podľa spoločnosti Fuji Chimera Research Institute dosiahnuť 9 miliárd USD.