Výskumný tím z MIT – Massachusetts Institute of Technology s kolegami z iných vedeckých pracovísk navrhli zobrazovací systém, ktorým by bolo možné čítať zatvorené knihy.
V jednom z posledných vydaní vedeckého časopisu Nature Communications, výskumníci predstavili prototyp systému, ktorý testovali na stohu papiera. Na každom jednom liste papiera bol vytlačený jeden znak. Systém bol schopný správne identifikovať znaky na deviatich za sebou nasledujúcich listoch.
Značnú časť iniciatívy v tomto projekte nesie Metropolitné múzeum v New Yorku, pretože ich záujmom je nahliadnuť do niektorých starožitných kníh, ktorých sa už nechceli dotýkať,
poznamenal Barmak Hesmat, výskumný pracovník v MIT Media Lab.
Vedeckí pracovníci z MIT vyvinuli algoritmus, ktorý dokáže identifikovať znaky na jednotlivých stránkach papierového stohu. V laboratóriach atlantskej univerzity Georgia Tech vyvinula zas algoritmus, ktorý je schopný interpretovať skreslené alebo neúplné obrazy do tvarov jednotlivých písmen.
Rozlíši atrament od prázdneho papiera
Systém, ktorí vyvinul výskumný tím z MIT a Georgia Tech je založený na terahertzovom žiarení, pásme elektromagnetického žiarenia, ktoré sa nachádza medzi mikrovlnami a infračerveným svetlom. V oblasti terahertzového žiarenia bolo zrealizovaných množstvo vedeckých výskumov. Tento druh žiarenia má niekoľko výhod oproti iným typom vĺn, ktoré sú schopné preniknúť povrchy, napr. röntgenovému žiareniu alebo zvukovým vlnám. Terahertzové žiarenie bolo najčastejšie používané počas bezpečnostného preverenia.
Rôzne chemické látky totiž absorbujú rôzne frekvencie terahertzového žiarenia na rozličných úrovniach. Pre každú z nich je tak možné získať výraznejší frekvenčný popis. Rovnakým spôsobom je možné pomocou terahertzového žiarenia rozlišovať medzi atramentom a prázdnym papierom. Pomocou röntgenového žiarenia nie je možné dosiahnuť podobný výsledok.
Len deväť stránok kníh
Samozrejme, pri používania tohto druhu zobrazovacej metódy dochádza k produkcii, resp. absorpcii rušivých signálov senzorom. Podmienkou zvyšujúcej sa účinnosti používanej metódy je odstránenie, resp. filtrácia nežiaducich signálov. Pomocou metódy je možné identifikovať znaky na deviatich za sebou nasledujúcich listov. Prostredníctvom použitia terahertzového žiarenia je možné identifikovať aj znaky na nasledujúcich stránkach, približne desať ďalších listov. Signál je však natoľko slabý, že nie je možné získať čitateľnú definíciu znakov. Jedným z dôvodov nedostatočného signálu sú aj nežiaduce okolité signály, ktoré možno identifikovať ako šum.
Vzhľadom na to, že terahertzová technológia je zatiaľ relatívne mladou, výskumníci neustále pracujú na jej zlepšení, napr. presnosti snímacích technológii ale aj zdrojov žiarenia. V budúcnosti by mohlo byť možné nahliadnuť pomocou technológie aj do jadra zatvorených historických kníh, nielen na ich prvé a posledné stránky.