Marsovský dron Ingenuity dolietal. Podľa NASA utrpel poškodenie listu rotora a nie je schopný ďalšieho letu. Napriek tomu ide o jeden z prelomových úspechov kozmonautiky. Malý vrtuľníček Ingenuity (v preklade Vynaliezavosť) dorazil na Mars 18.2.2021 ukrytý v útrobách roveru Perseverance, ktorý ho krátko po pristátí (3.4.2021) vysadil na povrch červenej planéty.
Podľa zámeru NASA mal slúžiť iba ako technologický demonštrátor s cieľom zistiť počas piatich letových pokusov za 30 dní, či je vôbec možné v marsovskej atmosfére lietať prostredníctvom aerodynamického pohonu. Pripomeňme si, že hustota atmosféry na Marse je len 1% hustoty tej pozemskej, takže pozemské drony aj lietadlá by tam boli bez šance.
Vrtuľník Ingenuity sa zapísal do histórie tým, že 19. apríla 2021 uskutočnil prvý riadený let na inej planéte. NASA tým dokázala, že riadený let je možný na iných vesmírnych telesách, podobne ako bratia Wrightovci pred viac ako storočím dokázali, že je to možné na Zemi.
Prvý lietajúci stroj na inej planéte operoval na povrchu Marsu takmer tri roky, vykonal až 72 letov a preletel vyše 14-krát väčšiu vzdialenosť, ako sa plánovalo. Za ten čas zaznamenal viac ako dve hodiny celkového letového času. Ingenuity, narozdiel od Perseverance, je odkázaný na energiu zo solárnych panelov. Preto po každom letovom pokuse musel niekoľko dní nabíjať svoju batériu, kým bol schopný ďalšieho letu.
Aj kvôli obmedzenej zásobe energie, ktorú potreboval nielen na pohon dvoch protibežných rotorov počas letov, ale aj na komunikáciu s Perseverance a najmä na vyhrievanie elektroniky počas mrazivých nocí, lietal vrtuľníček na krátke trasy. Zvyčajne išlo o vzdialenosti okolo 300-500 metrov vo výške 10-12 metrov nad povrchom. Rekordné misie Ingenuity však presiahli hranicu 700 m.
Keďže stroj prekonal očakávania od technologického demonštrátora, operátori ho využili aj ako prieskumníka terénu pre rover Perseverance, pre ktorý snímkoval povrch pomocou palubnej kamery s rozlíšením 13 Mpx. Úspešná séria 72 letov však dospela do svojho finále. Administrátor NASA Bill Nelson oznámil, že vrtuľník Ingenuity Mars skončil.
Tieň poškodeného listu rotora Ingenuity.
Vrtuľník síce zostáva vo vzpriamenej polohe a komunikuje s riadiacim strediskom na Zemi, podľa záberov jeho posledného letu z 18. januára 2024 je zrejmé, že jeden alebo viac listov jeho rotorov sa počas pristávania poškodilo a už nie je schopný letu. Aj samotná komunikácia sa preruší, keď sa od neho Perseverance vzdiali, pretože rover slúži ako retranslátor pre vysielanie vrtuľníka. NASA oznámila koniec misie pre Ingenuity 25. januára 2024.
Nehovoriac o počte letov, vrtuľníček lietal vyššie a ďalej, než jeho konštruktéri vôbec dúfali. Stal sa zároveň východiskom pre stavbu ďalších podobných strojov, ktoré NASA plánuje vytvoriť pre výskum iných planét Slnečnej sústavy. V hre je misia na Titan, najväčší mesiac Saturna, pri ktorej má jeho povrch skúmať dron Dragonfly. Štart misie je plánovaný na rok 2026 a pristátie by sa malo uskutočniť v roku 2034.